1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Совети

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од escape, 16 декември 2013.

 1. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Мој совет да не масираш и да не мачкаш на местото ништо...некогаш треба маст за загревање а некогаш за ладење...а пошто ти не знаеш што е работата, најдобро да го послушаш советот на Тру Блод и да се напиеш нешто за болки во комбинација со диазепам пошто ја релаксира мускулатурата и ги опушта нервите...и се разбира консултација со лекар..
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  А можно е кога си активна да ти паѓа шеќерот, а не притисокот?
  А друго да те прашам...дали имаш срцебиење (тахикардија-забрзано чукање на срцето)?
  Дали чувствуваш замор?
  Дали се потиш повеќе од нормално?
  Дали имаш несоница?
  Дали имаш тремор (тресење) на рацете?
  Дали си вознемирена, нервозна?
  Ако имаш барем некои од овие симптоми можда не е проблем притисокот, можеби станува збор за дисфункција на тироидната жлезда...
   
 3. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  - Не верувам да е шеќерот но можно е и тој да е. За притисокот имам проверено и тоа одма после вежбање, низок беше
  - Никогаш не сум го испитувала срцето така да не знам но не верувам да имам нешто од тоа, само понекогаш знае грч да ме фати но секунди трае и после поминува.
  - Периодов чувствувам но тоа е пошто и многу работам, а малку спијам т.е се одмарам
  - Ни нормално не се потам, многу ретко се потам (само кога не треба)
  - Толку сум изморена што чим легнам одма заспивам така да немам несоница
  - Ми се тресат но не секогаш, а најчесто кога сум изнервирана.
  - И вознемирана и нервозна сум.
   
 4. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Значи тогаш останува притисокот...не е тироидната (шуќур :)) ...земи си само некои таблетки (некои најбезбедни, на природна база) за циркулацијата, и со тоа што ќе ја средиш циркулацијата, ќе се среди и притисокот...
   
  На Црвена му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Змејче

  Змејче Незапирлива

  Зачленет на:
  14 јули 2013
  Мислења:
  1,193
  Допаѓања:
  2,423
  а може ли тука да се побараат и некои совети за вежби за решавање со болките на грбот?? :sram
   
 6. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Мислам дека такви вежби треба да ти каже стриктно физијатар...да утврди каде точно е локализирана болката и какви вежби се потребни за тој дел од грбот...
   
  На Змејче му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Точка

  Точка Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 декември 2013
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  68
  Да не отворам посебна тема... овде ќе си ја кажам маката. :)
  Од кога знам за себе, циркулацијата ми е слаба, рацете и нозете ми се постојано ладни. Особено во зима ми се проблем рацете. Пред неколку години, од студ дури и ми отекоа и ме болеа, претежно околу зглобовите на прстите. Отидов кај матичната, ми кажа да носам ракавици секогаш, да се мачкам со креми... Ништо конкретно. После се затопли времето, па немав проблеми. Од тогаш, еве, неколку години се беше во ред, ама сега почнувам да ја осеќам повторно истата болка во рацете. Без ракавици не излегувам од дома, се мачкам со крем, да се забрза циркулацијата, блабла... Ама некако нема ефект. На некој да му се случило истото? Некој совет за мене?
   
 8. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,649
  Допаѓања:
  5,728
  Јодот како минерал е потребен на организмот за да функционира правилно тироидната жлезда а јас морам да го зголемам внесувањето периодов што повеќе.
  Најмногу го има во морската храна,ама јас освен риба друго не можам да јадам од неа.Во зеленчукот и овошјето има ептен минимално.
  Знае ли некој во кои намирници го има во повисоки концентрации?
   
  На Pica pica му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lillian

  Lillian Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 април 2013
  Мислења:
  198
  Допаѓања:
  263
  Лосос ти е риба и го имаш во него.
   
 10. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Не знам што ми се случи мене со очите, последните неколку месеци си имам огромни проблеми со црвенило, а сега и со болка и потекување. На лекар сум била, користам капки, избегавам шминка... Тоа ми го рекле, тоа го правам.
  Ама нема помин. Се губи, па по време се појавува пак. Ете денеска повторно... И најлошо. Буквално како да ми испукале сите капилари во очиве...

  Што можете да ми кажете и помогнете повеќе, ама којзнае може и некој имал ист проблем или знае некои народни стари лекови?
   

Сподели: