Совети

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
немам оток само болки јаки...се масирам со еден гел што загрева ама и тој мн не помага изглеа најубаво на лекар да си отидам...
Мој совет да не масираш и да не мачкаш на местото ништо...некогаш треба маст за загревање а некогаш за ладење...а пошто ти не знаеш што е работата, најдобро да го послушаш советот на Тру Блод и да се напиеш нешто за болки во комбинација со диазепам пошто ја релаксира мускулатурата и ги опушта нервите...и се разбира консултација со лекар..
 
  • Like
Реакции: JaMi

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Интересно не знаев за течностите дека помагаат за другите работи да ама не ги практикувам баш освен кафето и солта. :) А иначе дневно околу 3-4 литри течности внесувам и тоа повеќе чаеви. Трпнењето највројатно од слабата циркулација ќе ми е пошто и лето и зима рацете т.е дланките ми се кочан ладни, а зима и ми помодруваат дома кога сум, а за надвор да не зборам. :) А за притисоков интересно ми е тоа што нели кога сме активни нормално е да се покачи, а кај мене обратно ми паѓа уште толку и тогаш најчесто ми се стемнува пред очи, почнува да ми се врти, ми се затнуваат ушите итн.
А можно е кога си активна да ти паѓа шеќерот, а не притисокот?
А друго да те прашам...дали имаш срцебиење (тахикардија-забрзано чукање на срцето)?
Дали чувствуваш замор?
Дали се потиш повеќе од нормално?
Дали имаш несоница?
Дали имаш тремор (тресење) на рацете?
Дали си вознемирена, нервозна?
Ако имаш барем некои од овие симптоми можда не е проблем притисокот, можеби станува збор за дисфункција на тироидната жлезда...
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
А можно е кога си активна да ти паѓа шеќерот, а не притисокот?
А друго да те прашам...дали имаш срцебиење (тахикардија-забрзано чукање на срцето)?
Дали чувствуваш замор?
Дали се потиш повеќе од нормално?
Дали имаш несоница?
Дали имаш тремор (тресење) на рацете?
Дали си вознемирена, нервозна?
Ако имаш барем некои од овие симптоми можда не е проблем притисокот, можеби станува збор за дисфункција на тироидната жлезда...
- Не верувам да е шеќерот но можно е и тој да е. За притисокот имам проверено и тоа одма после вежбање, низок беше
- Никогаш не сум го испитувала срцето така да не знам но не верувам да имам нешто од тоа, само понекогаш знае грч да ме фати но секунди трае и после поминува.
- Периодов чувствувам но тоа е пошто и многу работам, а малку спијам т.е се одмарам
- Ни нормално не се потам, многу ретко се потам (само кога не треба)
- Толку сум изморена што чим легнам одма заспивам така да немам несоница
- Ми се тресат но не секогаш, а најчесто кога сум изнервирана.
- И вознемирана и нервозна сум.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
- Не верувам да е шеќерот но можно е и тој да е. За притисокот имам проверено и тоа одма после вежбање, низок беше
- Никогаш не сум го испитувала срцето така да не знам но не верувам да имам нешто од тоа, само понекогаш знае грч да ме фати но секунди трае и после поминува.
- Периодов чувствувам но тоа е пошто и многу работам, а малку спијам т.е се одмарам
- Ни нормално не се потам, многу ретко се потам (само кога не треба)
- Толку сум изморена што чим легнам одма заспивам така да немам несоница
- Ми се тресат но не секогаш, а најчесто кога сум изнервирана.
- И вознемирана и нервозна сум.
Значи тогаш останува притисокот...не е тироидната (шуќур :)) ...земи си само некои таблетки (некои најбезбедни, на природна база) за циркулацијата, и со тоа што ќе ја средиш циркулацијата, ќе се среди и притисокот...
 
  • Like
Реакции: Црвена

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
а може ли тука да се побараат и некои совети за вежби за решавање со болките на грбот?? :sram
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
а може ли тука да се побараат и некои совети за вежби за решавање со болките на грбот?? :sram
Мислам дека такви вежби треба да ти каже стриктно физијатар...да утврди каде точно е локализирана болката и какви вежби се потребни за тој дел од грбот...
 
  • Like
Реакции: Змејче

Точка

Истакнат Член
20 декември 2013
41
68
318
Да не отворам посебна тема... овде ќе си ја кажам маката. :)
Од кога знам за себе, циркулацијата ми е слаба, рацете и нозете ми се постојано ладни. Особено во зима ми се проблем рацете. Пред неколку години, од студ дури и ми отекоа и ме болеа, претежно околу зглобовите на прстите. Отидов кај матичната, ми кажа да носам ракавици секогаш, да се мачкам со креми... Ништо конкретно. После се затопли времето, па немав проблеми. Од тогаш, еве, неколку години се беше во ред, ама сега почнувам да ја осеќам повторно истата болка во рацете. Без ракавици не излегувам од дома, се мачкам со крем, да се забрза циркулацијата, блабла... Ама некако нема ефект. На некој да му се случило истото? Некој совет за мене?
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,658
5,737
1,153
Јодот како минерал е потребен на организмот за да функционира правилно тироидната жлезда а јас морам да го зголемам внесувањето периодов што повеќе.
Најмногу го има во морската храна,ама јас освен риба друго не можам да јадам од неа.Во зеленчукот и овошјето има ептен минимално.
Знае ли некој во кои намирници го има во повисоки концентрации?
 
  • Like
Реакции: Pica pica

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Јодот како минерал е потребен на организмот за да функционира правилно тироидната жлезда а јас морам да го зголемам внесувањето периодов што повеќе.
Најмногу го има во морската храна,ама јас освен риба друго не можам да јадам од неа.Во зеленчукот и овошјето има ептен минимално.
Знае ли некој во кои намирници го има во повисоки концентрации?
Лосос ти е риба и го имаш во него.
 

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Не знам што ми се случи мене со очите, последните неколку месеци си имам огромни проблеми со црвенило, а сега и со болка и потекување. На лекар сум била, користам капки, избегавам шминка... Тоа ми го рекле, тоа го правам.
Ама нема помин. Се губи, па по време се појавува пак. Ете денеска повторно... И најлошо. Буквално како да ми испукале сите капилари во очиве...

Што можете да ми кажете и помогнете повеќе, ама којзнае може и некој имал ист проблем или знае некои народни стари лекови?