Совети

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Не видов ваква тема во подфорумов. Целта на темава ми е да се даваат совети (или одговори) за прашања поврзани со општи здравствени проблеми за кои не е потребно да се отвара нова тема. :)
Како на пример: Дајте ми некој совет како да си го покачам притисокот толку многу работи пијам за да се покачи и пак е низок не е многу но некогаш знае да падне и повеќе? Со што ми се стемнува пред очи, ми се затнуваат ушите и ми истрпнуваат прстите на раката.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Не видов ваква тема во подфорумов. Целта на темава ми е да се даваат совети (или одговори) за прашања поврзани со општи здравствени проблеми за кои не е потребно да се отвара нова тема. :)
Како на пример: Дајте ми некој совет како да си го покачам притисокот толку многу работи пијам за да се покачи и пак е низок не е многу но некогаш знае да падне и повеќе? Со што ми се стемнува пред очи, ми се затнуваат ушите и ми истрпнуваат прстите на раката.
И јас го имам истиот проблем додуша не до таа мера ама цел живот сум со низок притисок...ќе си бидеме долговечни :)
Освен поголем внес на течности (околу 2 литри дневно), кафе и посолена храна не ти треба ништо друго...
Во оние моменти кога баш ти се стемнува пред очи, касни си малку благо и обавезно напиј се кока кола или пепси и тоа пополека голтка по голтка...кока колата и пепсито се “измислени“ за низок притисок...
А за трпнењето на прстите треба да пиеш нешто за циркулација...ама за тоа советувај се со лекар...
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
И јас го имам истиот проблем додуша не до таа мера ама цел живот сум со низок притисок...ќе си бидеме долговечни :)
Освен поголем внес на течности (околу 2 литри дневно), кафе и посолена храна не ти треба ништо друго...
Во оние моменти кога баш ти се стемнува пред очи, касни си малку благо и обавезно напиј се кока кола или пепси и тоа пополека голтка по голтка...кока колата и пепсито се “измислени“ за низок притисок...
А за трпнењето на прстите треба да пиеш нешто за циркулација...ама за тоа советувај се со лекар...
Интересно не знаев за течностите дека помагаат за другите работи да ама не ги практикувам баш освен кафето и солта. :) А иначе дневно околу 3-4 литри течности внесувам и тоа повеќе чаеви. Трпнењето највројатно од слабата циркулација ќе ми е пошто и лето и зима рацете т.е дланките ми се кочан ладни, а зима и ми помодруваат дома кога сум, а за надвор да не зборам. :) А за притисоков интересно ми е тоа што нели кога сме активни нормално е да се покачи, а кај мене обратно ми паѓа уште толку и тогаш најчесто ми се стемнува пред очи, почнува да ми се врти, ми се затнуваат ушите итн.
 
  • Like
Реакции: Mameha

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Интересно не знаев за течностите дека помагаат за другите работи да ама не ги практикувам баш освен кафето и солта. :) А иначе дневно околу 3-4 литри течности внесувам и тоа повеќе чаеви. Трпнењето највројатно од слабата циркулација ќе ми е пошто и лето и зима рацете т.е дланките ми се кочан ладни, а зима и ми помодруваат дома кога сум, а за надвор да не зборам. :) А за притисоков интересно ми е тоа што нели кога сме активни нормално е да се покачи, а кај мене обратно ми паѓа уште толку и тогаш најчесто ми се стемнува пред очи, почнува да ми се врти, ми се затнуваат ушите итн.


Го имам и јас истиот проблем :D Во зима се чуствувам подобро и ретко ми паѓа многу ниско, а во лето често имам вртоглавици оти кај и така ми е низок притисокот па дури и ми паѓа и некогаш дури и ми се доближуаат притисоците. Затоа и повеќе ја сакам зимава :giggle Тоа е сега ќе се справуваме некако :D
 
  • Like
Реакции: Црвена

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,505
14,412
1,683
во светот на бајките
Вчера на раб.ми се преметна жилата на половината,па едвај седнувам,облекувам чизми и сл.
Да не знае некој лек што помага,(доколку имал ист проблем)или да си одам на железничар?
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,132
2,396
1,133
Yellow submarine
Вчера на раб.ми се преметна жилата на половината,па едвај седнувам,облекувам чизми и сл.
Да не знае некој лек што помага,(доколку имал ист проблем)или да си одам на железничар?


Најпаметно ти е да си идеш на доктор. Јас имам мака со половината веќе неколку години ( буквално од обично наведнување ми се крцна нешто и до ден денеска периодично доживувам пекол од болки, значи БУКВАЛНО не можам од кревет да станам) и со оглед на тоа дека кога почнав да ги имам проблемите наместо културно и фино да си отидам на лекар, јас по бабини деветини се заакав, уште не сум оправена.

Би ти препорачала додека да те погледне стручно лице да мируваш најмногу што можеш, за да не си направиш поголема беља и за намалување на болки напиј се дијазепам од 2 мг во комбинација со наклофен.
И иди на лекар, може нема врска со жила, може си повредила нешто друго.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,505
14,412
1,683
во светот на бајките
Најпаметно ти е да си идеш на доктор. Јас имам мака со половината веќе неколку години ( буквално од обично наведнување ми се крцна нешто и до ден денеска периодично доживувам пекол од болки, значи БУКВАЛНО не можам од кревет да станам) и со оглед на тоа дека кога почнав да ги имам проблемите наместо културно и фино да си отидам на лекар, јас по бабини деветини се заакав, уште не сум оправена.

Би ти препорачала додека да те погледне стручно лице да мируваш најмногу што можеш, за да не си направиш поголема беља и за намалување на болки напиј се дијазепам од 2 мг во комбинација со наклофен.
И иди на лекар, може нема врска со жила, може си повредила нешто друго.
па ќе одам само работата и обрските не ми дозволуваат...а само си кукам ко стара баба (од работа не смеам да отсуствувам,нова сум и имам една одвратна директорка,минатиот петок не отидов на работа од 3 сабајлето до 7 повраќав ,цревата си ги истурив пропратно со дијареа,па можеш да замислиш каква бев,а работам со деца...и испадна дека сум била не одговорна затоа што се јавив одма во 7ч утрото....значи јас треба да планирам кога да се разболам...мрдната работа...Па по неодговорна ќе бев да не се јавев и да отидов да повраќам таму кај нив )
а вчера бев наведната да измијам едно покакно дете со пролив и да станам оп се укочив,лошо се исправив и половината отиде...едвај си облеков чизми за накај дома....
ајде ваљда ќе помине за брзо ...
 

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,161
1,133
Јами не сум сигурна дека оди без рецепт но ти препорачувам да си земеш гел Фелоран.
Ја намалува болката и отокот ако го имаш, а и се користи и за исчашувања, ревма, болки во коските.
А и евтин е гелот околу 120 денари. :)
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,505
14,412
1,683
во светот на бајките
Јами не сум сигурна дека оди без рецепт но ти препорачувам да си земеш гел Фелоран.
Ја намалува болката и отокот ако го имаш, а и се користи и за исчашувања, ревма, болки во коските.
А и евтин е гелот околу 120 денари. :)
немам оток само болки јаки...се масирам со еден гел што загрева ама и тој мн не помага изглеа најубаво на лекар да си отидам...