Совети за трчање во летните горештини | Црнобело Форум

Совети за трчање во летните горештини

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Летото е извонреден период за трчање на отворено во кој горештините можат да бидат голема пречка и да ве одвратат од оваа прекрасна активност. Наместо да се откажувате, применете ги следните неколку совети и уживањето во летното трчање нема да изостане.

Трчајте кога температурите не се премногу високи

Излезете на трчање рано наутро или приквечер кога заоѓа сонцето. Тогаш температурите се спуштаат за неколку степени, па полесно се трча. Ако излезете рано наутро, уште пред појадокот ќе можете да ги завршите предвидените вежби за тој ден. Ако не можете да станете рано, тогаш одете приквечер и уживајте во зајдисонцето додека трчате. Доколку во близина имате осветлена патека, разгледајте ја и опцијата за ноќно трчање, кога температурите се најмалку високи во текот на сите 24 часа.

Трчајте под сенка

Трчањето по шумските патеки или оние во парковите вообичаено е попријатно во споредба со останатите, поради тоа што сенките од дрвјата ги одржуваат температурите на пониско ниво.

Пијте многу вода

За време на трчањето се губи многу вода која на организмот му е неопходна да ги заврши сите метаболички процеси. Пијте многу вода во текот на целиот ден, а особено пред и по трчањето. Доколку не ви пречи, би било убаво ако можете да носите и некое шише со вас.
Употребувајте крема за сончање

Силното УВ-зрачење на сонцето во жешките месеци е пречка воопшто да излегувате во најголем дел од денот. Дури и да трчате кога сонцето не е највисоко на хоризонтот, не заборавајте да ставите крема за заштита од сончевите зраци, затоа што може да предизвика непријатности кои ќе ве вратат дома порано од0што сте планирале.

Одберете соодветна облека

Летното трчање ќе ве испоти повеќе од вообичаено, па затоа добро е да облечете материјал кој лесно се суши. Тоа нека биде во некоја посветла боја. Не заборавајте да ставите и капа, затоа што таа успева да ја одржи температурата на главата на нормално ниво и спречува сонцето да стигне до вашето лице.
Приспособете го темпото

Нормално е во екот на летните горештини да почувствувате дека не можете да го следите вашето вообичаено темпо на трчање. Тоа не се должи на пад во кондицијата, туку на сувиот воздух и неподносливото време. Затоа обидете се да го приспособите темпото на тоа што може да го издржи организмот во такви услови.

Не игнорирајте ја болката

Додека трчате може да почувствувате мачнина, болки во мускулите, па дури и вртоглавица. Овие симптоми укажуваат на тоа дека сте се префорсирале или дека горештините ве совладуваат. Кога ќе ги почувствувате, не ги игнорирајте и упатете се накај дома.


http://www.kafepauza.mk/
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
220
43
31
Чајџилница
Надобар совет прависи кардио вежби дома скокови ,скипови и сл имаат повеќе ефект од трчањето
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
220
43
31
Чајџилница
на вака топло време губиш по 1 кило загарантирано само кој да издржи
али ефекти има
ја брат дома правам кардио многу јако ако сакате ке постирам клип го правам до отказ и многу е јако
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
220
43
31
Чајџилница

го имав постирано и на друга тема слична на оваа
правам до отказ без одмор има ефект