1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Совети за трчање во летните горештини

Дискусија во форумот 'Фитнес и рекреација' започната од Scars, 18 јуни 2012.

 1. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Летото е извонреден период за трчање на отворено во кој горештините можат да бидат голема пречка и да ве одвратат од оваа прекрасна активност. Наместо да се откажувате, применете ги следните неколку совети и уживањето во летното трчање нема да изостане.

  Трчајте кога температурите не се премногу високи

  Излезете на трчање рано наутро или приквечер кога заоѓа сонцето. Тогаш температурите се спуштаат за неколку степени, па полесно се трча. Ако излезете рано наутро, уште пред појадокот ќе можете да ги завршите предвидените вежби за тој ден. Ако не можете да станете рано, тогаш одете приквечер и уживајте во зајдисонцето додека трчате. Доколку во близина имате осветлена патека, разгледајте ја и опцијата за ноќно трчање, кога температурите се најмалку високи во текот на сите 24 часа.

  Трчајте под сенка

  Трчањето по шумските патеки или оние во парковите вообичаено е попријатно во споредба со останатите, поради тоа што сенките од дрвјата ги одржуваат температурите на пониско ниво.

  Пијте многу вода

  За време на трчањето се губи многу вода која на организмот му е неопходна да ги заврши сите метаболички процеси. Пијте многу вода во текот на целиот ден, а особено пред и по трчањето. Доколку не ви пречи, би било убаво ако можете да носите и некое шише со вас.
  Употребувајте крема за сончање

  Силното УВ-зрачење на сонцето во жешките месеци е пречка воопшто да излегувате во најголем дел од денот. Дури и да трчате кога сонцето не е највисоко на хоризонтот, не заборавајте да ставите крема за заштита од сончевите зраци, затоа што може да предизвика непријатности кои ќе ве вратат дома порано од0што сте планирале.

  Одберете соодветна облека

  Летното трчање ќе ве испоти повеќе од вообичаено, па затоа добро е да облечете материјал кој лесно се суши. Тоа нека биде во некоја посветла боја. Не заборавајте да ставите и капа, затоа што таа успева да ја одржи температурата на главата на нормално ниво и спречува сонцето да стигне до вашето лице.
  Приспособете го темпото

  Нормално е во екот на летните горештини да почувствувате дека не можете да го следите вашето вообичаено темпо на трчање. Тоа не се должи на пад во кондицијата, туку на сувиот воздух и неподносливото време. Затоа обидете се да го приспособите темпото на тоа што може да го издржи организмот во такви услови.

  Не игнорирајте ја болката

  Додека трчате може да почувствувате мачнина, болки во мускулите, па дури и вртоглавица. Овие симптоми укажуваат на тоа дека сте се префорсирале или дека горештините ве совладуваат. Кога ќе ги почувствувате, не ги игнорирајте и упатете се накај дома.
  [​IMG]

  http://www.kafepauza.mk/
   
  На Lena, WomanInRed, Gemini и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  Надобар совет прависи кардио вежби дома скокови ,скипови и сл имаат повеќе ефект од трчањето
   
 3. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  ..И не трчајте на патеката на кеј.
  За велосипедисти е и ролери!!!
  Тенк ју!
   
  На Scars и JaMi им се допаѓа ова.
 4. Trouble

  Trouble Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,516
  Допаѓања:
  2,621
  Трчајте на кеј али покрај патеката, на тревичката ;)
   
  На Bum-Bum и True_Blood им се допаѓа ова.
 5. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  на вака топло време губиш по 1 кило загарантирано само кој да издржи
  али ефекти има
   
 6. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  ја брат дома правам кардио многу јако ако сакате ке постирам клип го правам до отказ и многу е јако
   
 7. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  најдобро кардио ти е трчање цела мускулатура работи
  поубо од трчање е пливање
   
 8. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  да да најдобро е јас кажувам друга алтернатива
   
 9. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221


  го имав постирано и на друга тема слична на оваа
  правам до отказ без одмор има ефект
   
 10. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  ова пријателче има појќе ефект
   

Сподели: