1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Совети за подобар сон

Дискусија во форумот 'Спиење и сонови' започната од MimeQueen, 13 јануари 2014.

 1. MimeQueen

  MimeQueen Полноправен Член

  Зачленет на:
  13 јануари 2014
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  41
  Како се снаоѓате кога имате работа до доцна а треба да станете мноогу рано?

  Еве неколку совети како да не ја спречувате успаноста вештачки:

  -Не пијте кафе!
  -Не се обидувајте да си создадете стрес!

  Просто,обидете се да се измиете лице со многу ладна вода
   
 2. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Обожаам да мењам позе у спање, поготоо кд сам фтору смену и одсабајле га цепкам време на рате сс помош на аларм
  Сфе викам ке стану рано, ама спие ми се,ѕвони аларм, поместу гу за пола саат, смену позу у кревет,е тк спију најслатко
  Еве одсабајле такој праи, едну третину од камасутру сам гу пролистаја : ))) Мрдам у спање тинејџерски вибратор
  Ај ск киду да накладу огањ и да рокну некоју ракију
   
  На Змејче и MoonFairy им се допаѓа ова.
 3. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  Абе се убаво, ама зошто темава е во образование :)
   
 4. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Па нели си заспала никад на час? : )
   
  На Y1K991, Luckky, Scars и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. MimeQueen

  MimeQueen Полноправен Член

  Зачленет на:
  13 јануари 2014
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  41
  Па за во школо/факултет кога се станува, тоа со кафето за поголемите :)
   
 6. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
  Најдете некој кој мириса убаво и ве гушка додека спиете. :mstickle
   
  На Lena, Vlintoski, malo и уште 1 член му се допаѓа ова.
 7. Butterfly^^

  Butterfly^^ Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  271
  Напијте се диазепам :zelen
   
 8. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Квалитетна партија секс...и ќе спиеш како јагне :)
   
  На parvati и Prashina им се допаѓа ова.
 9. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Во последно време имам многу проблеми со несоница, ама еве некако му го фаќам крајот.
  Пред легнување си се затварам пола саат в соба, измиен, суреден, преоблечен, си пуштам некој канал со музика (па макар и Планета) и си варам чајче. Си обезбедив плинско, вода, чаеви... лажички... ма се што треба. Денес еве си купив и шеќер во коцки...

  Си правиш едно резиме на денот, си се потсеќаш на нешто што ти било интересно, го решаваш нештото што те гњавело или барем го носиш до некое ниво и си се вовлекуваш сосе чајчето под прекривач... таму го допиваш, го гасиш телевизорот и ламбата и си заспиваш така релаксиран.

  Него... МалаПеперутке, нели после се тушираш.... па ти се пријадува... па што знам што.... или одма заспиваш?
   
  На Mime Queen и Butterfly^^ им се допаѓа ова.
 10. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Читај књигу, еве мене кд ме тепа јака несоница, а ретко, у лето например зему читам и мислу дека сам си седмо, читам лектире
  тк сфе сфе ама бш кд читаш тк ти се праи нешто, а овакој ти се чита, читаш на сфе мислиш на читање не, тостестерон фршти
  А ск читну си такој и мислу си и заспива ми се, успева, пробај
   
  На exdoxia и malo им се допаѓа ова.

Сподели: