Совети за подобар сон | Црнобело Форум

Совети за подобар сон

MimeQueen

Полноправен Член
13 јануари 2014
86
41
18
23
Како се снаоѓате кога имате работа до доцна а треба да станете мноогу рано?

Еве неколку совети како да не ја спречувате успаноста вештачки:

-Не пијте кафе!
-Не се обидувајте да си создадете стрес!

Просто,обидете се да се измиете лице со многу ладна вода
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,878
973
Обожаам да мењам позе у спање, поготоо кд сам фтору смену и одсабајле га цепкам време на рате сс помош на аларм
Сфе викам ке стану рано, ама спие ми се,ѕвони аларм, поместу гу за пола саат, смену позу у кревет,е тк спију најслатко
Еве одсабајле такој праи, едну третину од камасутру сам гу пролистаја : ))) Мрдам у спање тинејџерски вибратор
Ај ск киду да накладу огањ и да рокну некоју ракију
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Змејче and MoonFairy

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
28
домче
Во последно време имам многу проблеми со несоница, ама еве некако му го фаќам крајот.
Пред легнување си се затварам пола саат в соба, измиен, суреден, преоблечен, си пуштам некој канал со музика (па макар и Планета) и си варам чајче. Си обезбедив плинско, вода, чаеви... лажички... ма се што треба. Денес еве си купив и шеќер во коцки...

Си правиш едно резиме на денот, си се потсеќаш на нешто што ти било интересно, го решаваш нештото што те гњавело или барем го носиш до некое ниво и си се вовлекуваш сосе чајчето под прекривач... таму го допиваш, го гасиш телевизорот и ламбата и си заспиваш така релаксиран.

Него... МалаПеперутке, нели после се тушираш.... па ти се пријадува... па што знам што.... или одма заспиваш?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mime Queen and Butterfly^^

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,878
973
Читај књигу, еве мене кд ме тепа јака несоница, а ретко, у лето например зему читам и мислу дека сам си седмо, читам лектире
тк сфе сфе ама бш кд читаш тк ти се праи нешто, а овакој ти се чита, читаш на сфе мислиш на читање не, тостестерон фршти
А ск читну си такој и мислу си и заспива ми се, успева, пробај
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: exdoxia and malo