Снајпери

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Темава е за во под форум Оружје ама ке се премести ко ке биди напраен таков под форум..

Ајде народе шо мислите за снајперистите? некој има ли некое снајперско искуство од војска ?
Сите сме слушнале за напознатиот снајперски дуел во втората светска војна на васили зајцев и германскиот офицер.. Во филмот малку е погрешно направено зашто во реалноста, васили се спасил за само 15 сантиметри и потоа пукал кон германецот ...
nemoj-da-begas-od-snajper.jpg


Снајперистите се модерните нинџи. Крај за пешадијата. Мене ми се омилена единица од војската, и ак оеден ден сум во некоја воена единица ке се трудам да добијам снајпер. Имама добро око и мирна рака..
Имам неколку омилени снајпери.. првиот е AWM (Arctic Warfare Magnum
300px-G22_ohne_Schalldaempfer.jpg


6.9 килограми тежок , 1200 мм долг, одговорен за најдолгиот снајперски погодок во светто од 2 475 метри ..


и вотирот малку послаб , и постар но во секој случај добра пушка
300px-PEO_M24_SWS.jpg

7.62 mm, Sniper Weapon System, M24


Ваше мислење за снајперистите и омилени снајпери?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
fig1.jpg

Драгунов, руска школа, не е фенси како амерканските, ама е еден од најдобрите снајпери кои воопшто некогаш се појавиле :D Сепак треба да е практичен а не шминкерски ко за на филм
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
fig1.jpg

Драгунов, руска школа, не е фенси како амерканските, ама е еден од најдобрите снајпери кои воопшто некогаш се појавиле :D Сепак треба да е практичен а не шминкерски ко за на филм
Практичен? Да не си сериски убица по професија? :p
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Практичен? Да не си сериски убица по професија? :p
Ако ти кажам ќе треба да те убијам :p Практичен у смисла, прецизен, отпорен на надворешни влијанија повеќе од американскине пластични играчки што они ги викаат пушки итн... Башка оружје е, намената му е да убива, во зависносто од тоа како се покажува во екстремни ситуации: кал, прашина, вода, снег, паѓање, лесно расштимување на нишанот се одредува неговата практичност и секако употребна вредност во ситуациите во кои би требало да биде користен :D
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Драгунев е баш олд скул оружје само ме интересира колку е стабилен .. знајш она ко ке пукаш , колку останува во истат положба.. как осе вика тоа не ми текнува сега .. колку му е трзањето ... оти овие америчките мислам дека имаат добра стабилност .. посебно м110с ...
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Драгунев е баш олд скул оружје само ме интересира колку е стабилен .. знајш она ко ке пукаш , колку останува во истат положба.. как осе вика тоа не ми текнува сега .. колку му е трзањето ... оти овие америчките мислам дека имаат добра стабилност .. посебно м110с ...

Има прилично добра стабилност, ако читаш амерички рецензии (нормално) ќе најдеш негативни критики, во пракса се има покажано како доста квалитетно оружје, исто како калашот, сите неговии верзии, глупиот американец на филм го покажува како оружје за терористи ен шит, ама во пракса тоа е најквалитетното оружје што се појавило било кога ;)