Снаа vs. Свекрва

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Денес дојде весникот (најчесто земам Вест) и прво нешто што одма се фатив е крстозборот да земам да решавам секоја сабота тоа ми доаѓа како занимација и налетав на виц за вечата борба меѓу снаии и свекрви што ми даде идеа за тема..

Си биле снаа и свекрва и се шетале по пазарот. Свекрвата здогледала некој домати и и рекла на снаата:
- Снао види што убави домати да ги ставиш во уста да не ги извадиш.
Поминале покрај гробишта и снаата на свекрвата и рекла:
- Свекрво види гроб да легнеш да не станеш.

 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Еј да напоменам, пишувајте и вицови исто така поврзани со насловот.:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
офтопик 1:
Зашто снаата и свекрвата имаат иста крвна група? Зашто една со друга крв си пијат :)

онтопик: Никогаш не ја разбирам конфронтацијата снаа-свекрва. Демек дошла снаата и го оттргнала маминото синче од прегратките на мајката.....

офтопик 2: Мајка ми вели дека ко ќе сум донесел снаа дома ќе ја сакала повеќе од мене :| :rofl
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
офтопик 1:
Зашто снаата и свекрвата имаат иста крвна група? Зашто една со друга крв си пијат :)

онтопик: Никогаш не ја разбирам конфронтацијата снаа-свекрва. Демек дошла снаата и го оттргнала маминото синче од прегратките на мајката.....

офтопик 2: Мајка ми вели дека ко ќе сум донесел снаа дома ќе ја сакала повеќе од мене :| :rofl

едната мисли дека ќе го изгуби синот нема да е најважната жена во неговиот живот додека другата дека тој потпаѓа под влијанието на неговата мајка и дека таа на еден начин го контролира.. :)
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
вака сега
дека има и хумор и сеир во односите помеѓу снаа и свекрва, има, разбирам
од таму ја разбирам и темава, односно насловот на темата
но никако не можам да го разберам поставувањето на таа вест во воедниот пост
ничија мака не смее да биде причина за хумор и сеир
веста која е овде пренесена би требало да биде воведен пост во тема од форумот Дом и семејство
и тоа сериозна тема насловена „Семејно насилство“
Па би сакала да ти предложам и да те замолам, да го измениш воведот на оваа тема, овде.
А ако сакаш да се дискутира околу конкретниов случај, да отвориш соодветна, сериозна, тема во Дом и семејство.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO and parvati

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Апел до МВР, вратете ја полициската станица во Витолиште, затоа што додека стаса полиција од најблиска полициска станица (Прилеп) можат да се заколат, и место Црна да го дели Мариово на два дела, ќе ја дели Црвена Река
 

smeker

Староседелец
9 март 2012
768
979
1,103
Скопје
Се договараат снаи и свекрви ќе одат на екскурзија. И решиле да се поделат со автобусите, во едниот снаите, во другиот свекрвите. И снаите како помлади му дале предност на свекрвите да се возат напред со автобусот. И како што патувале, автобусот со свекрвите направил сообраќајка и ниедна од нив не преживеала. Снаите почнале сите да се радуваат да се смејат, арно ама само една од нив се отепала од плачење. Сите почнале да се чудат што е работата со оваа и откако ја прашале зошто плачи таа им одговорила:
- Како да не плачам. Мојата свекрва не стигна да го фати автобусот.....остана дома!!!! :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@, 048 and Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Се договараат снаи и свекрви ќе одат на екскурзија. И решиле да се поделат со автобусите, во едниот снаите, во другиот свекрвите. И снаите како помлади му дале предност на свекрвите да се возат напред со автобусот. И како што патувале, автобусот со свекрвите направил сообраќајка и ниедна од нив не преживеала. Снаите почнале сите да се радуваат да се смејат, арно ама само една од нив се отепала од плачење. Сите почнале да се чудат што е работата со оваа и откако ја прашале зошто плачи таа им одговорила:
- Како да не плачам. Мојата свекрва не стигна да го фати автобусот.....остана дома!!!! :D
Баш овој денеска го читав во Вест крстозборот.. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady* and smeker

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Снаа оди кај свекрвата на гости:
- Стави ми една ракија.
- Ти во ред ли си?
- Ќе ти дадам 100 денари!
Свекрвата ѝ ставила ракија.
- Стави ми уште една ракија!
- Ги помина сите граници!
- Еве ти 500 денари!
Свекрвата ги зела парите и ѝ ставила уште една ракија.
- А да испиеме по една ракија заедно? Ќе ти дадам уште 500 денари.
Свекрвата се согласила и испиле по една ракија.
- А да ти удрам еден шамар?
- Ти не си во ред?!
- Ќе ти дадам 1000 денари!
Свекрвата се согласила и снаата ѝ удрила еден силен шамар. Во тој момент на снаата и ѕвони телефонот. ѝ се јавува маж ѝ и ја прашува:
- Драга, ѝ ја даде ли пензијата на мајка ми?
- Да, да, сега и ја давам...

---

Мајка ми вели дека ко ќе сум донесел снаа дома ќе ја сакала повеќе од мене :| :rofl
(happy) :sram