1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Смртоносна игра со цимет меѓу тинејџерите

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Natenceto, 4 април 2012.

 1. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Дали сте слушнале за најновата игра „предизвик со цимет“? Правилата вклучуваат земање една мала лажичка цимет која треба да се прогoлта за 60 секунди. Иако звучи едноставно, видео снимките кои редовно се поставуваат на интернет прикажуваат луѓе (најголем број тинејџери), кои искашлуваат облаци црвенкасто-кафена прашина на воодушевување на гледачите.

  Меѓутоа, лекарите предупредуваат дека таквата „забава“ може да биде смртносна!
  - Главниот проблем е можност од гушење. Ако вдишете прашок во горните дишни патишта може да дојде до воспалителни инфекции – објаснуваат лекарите од ургентните центри во Њујорк.

  Уште полошо е дека од овој необичен предизвик луѓето прават сензација, па многумина се обидуваат навистина да го проголтат циметот. Според статистиката на американската Асоцијација за контрола на труење, околу 90 отсто телефонски јавувања во првите три месеци во 2012 година биле поврзани со опасната забава „предизвик со цимет“. Бројот на лица кои се пожалиле на здравствени проблеми како последица на вдишување на цимет пораснал за 240 отсто во однос на 2011 година.

  Една од причините поради која луѓето не можат да проголтат толкава количина цимет е тоа што зачинот ги блокира жлездите за лачење на плунка. Во нормални околности, храната која ја јадете е лубрикувана со плунка и така може да помине низ хранопроводникот во системот на органите за варење. Исушувачкиот ефект на циметот е многу опасен, така што луѓето чувствуваат дека се гушат.

  Но, и покрај предупредувањето дека таквиот предизвик треба да се одбие, тинејџерите не обрнуваат внимание на опасноста од оваа смротносна игра.

  Внимавајте!!! Не го пробувајте ова, опасно е!!!


  [​IMG]

  П.С. Превземено од Факултети.мк
   
  На Luckky, JaMi, melpomena и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. важна

  важна Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  552
  Допаѓања:
  694
  Деца бе, зошто едноставно не земете да се занимавате со некој спорт, туку со вакви опасни "игри"? Ццц...
   
  На Luckky, Trajche, True_Blood и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Мојата омилена личност на youtube. :rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl
   
  На Mila Kunis, Luckky, parvati и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. КрисТина К.

  КрисТина К. Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 март 2012
  Мислења:
  527
  Допаѓања:
  1,654
  лелееее и мене :rofl јао како се смеев на оваа ејјј :giggle се прави јака и на крај.... :rofl
   
  На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.
 5. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  зарем и ова е смешно?:frown
   
 6. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Од ова треба да се извлече поука дека не треба да си играме со циметот во големи количини. Не гледам ништо смешно, само знам дека тие што си играат вака можат да се угушат.
   
 7. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
   
  На The Tramp и parvati им се допаѓа ова.
 8. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,405
  немаат попаметна работа,па нека се гушат и нека се отрујат кога немаат мозок во глава јас ли да им го пресадам?!...жалосно:cao
   
  На Luckky и The Tramp им се допаѓа ова.
 9. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Зошто овие Американците се толку глуп народ??? Гледаат по видеа која е последицата и се упорни да пробаат пак. :rofl
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  Американски глупости, да не беа толку трагични ќе беа смешни
   
  На True_Blood му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: