Ски скокови

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Пред два дена почна започна новата сезона по ски скокови, со тимското натпревањеување во Лимехамер каде први беа домашните скокачи- норвежаните.
Вчера се одржа првото поединечно натпреварување но на малата скокалница прв беше германецот Северин Фројнд, додека денес на подолгата скокалница триумфираше Грегор Шлирензауер.
Лани прв во генералниот пласман беше Андреас Бардал, втор Шлирензауер, трет Кофлер.


Ова е еден од моите омилен спортови особено со нетрпение очекувам да почне новогодинешната турнеа, навивам за Шлири и за Томас Моргенштен, а како мала омилен ми беше легендата Ханавалд. Дали некој го следи овој спорт, кој е вашиот омилен ски- скокач.
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Ски-скокови следев пред две-три години кога победуваа Симон Аман и Шлиерензауер, опасни дуели водеа и не се знаеше кој ќе победи до последниот скок, а сега не следам. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ана-Каренина

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
....ееее порано, четири скокалници : )
после сфаку нову годину, на 1 одсабајле гледаја сам ски скокови, интересно мноо, ск поретко глеам, чат пат на еуроспорт
навиваја сам за Адам Малиш : )
Гармишпартен Кирхен, Оберздорф, Инсбург.... . и још едната како се викаше ? : )
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
....ееее порано, четири скокалници : )
после сфаку нову годину, на 1 одсабајле гледаја сам ски скокови, интересно мноо, ск поретко глеам, чат пат на еуроспорт
навиваја сам за Адам Малиш : )
Гармишпартен Кирхен, Оберздорф, Инсбург.... . и још едната како се викаше ? : )
Бишофсхофен :zelen,порано повеќе гледав и навивав за финец еден ама не ми текнува ич како се викаше
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Eден од омилените ми спортови порано,често го пратев, ама низ годиниве прекинав и незнам кој до кај е и што е. Инаку омилен ми беше еден Германец шо партали праеше. Мислам дека беше Германец.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Eден од омилените ми спортови порано,често го пратев, ама низ годиниве прекинав и незнам кој до кај е и што е. Инаку омилен ми беше еден Германец шо партали праеше. Мислам дека беше Германец.

Ако е германец тогаш би требало да е Ханавалд.:) Баш партали правеше особено на новогодинешната турнеа.