Скинери

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Самиот наслов кажува.
Се’ што знаете за Скинерите, нивната философија на движење и цел.
Познавате некој лично? Можеби на форумов има скинер?
Каков е вашиот став, ги оправдувате или не?

Јас не сум информирана за ваквата субкултура, нејзини категории, ниту лично познавам скинер. Порано низ градов навистина често ги гледав. Сега не. Можеби зошто ретко се движам во градски парк или денес се помалку застапени?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Јас колку што знам, скинери се деца на работничката класа и угнетени во тоа време (мислам дека почнувајќи од '50/'60ите) ги бричат главите (затоа и името). Исто така, облеката е комбинација на работничка облека и панк/харкор стилот: чизми мартинки, фармерка која е пократка за да се види чизмата и во поново време, они пилотски јакни. Носат доста често и трегери, и ланци закачени на фармерките. Нормално фарира облеката зависно од времето и местото. Доста знаат да бидат политички настроени, а и имало (не знам дали сеуште има) и групи нацисти, кои го величеле и подржувале Хитлер, можете да го гледате American History X (малце оф топик). Исто, постојат Oi! скинери, тие се поврзани со панк музиката и најчесто носат многу тесни панталони.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee - and emzzy

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Јас колку што знам, скинери се деца на работничката класа и угнетени во тоа време (мислам дека почнувајќи од '50/'60ите) ги бричат главите (затоа и името). Исто така, облеката е комбинација на работничка облека и панк/харкор стилот: чизми мартинки, фармерка која е пократка за да се види чизмата и во поново време, они пилотски јакни. Носат доста често и трегери, и ланци закачени на фармерките. Нормално фарира облеката зависно од времето и местото. Доста знаат да бидат политички настроени, а и имало (не знам дали сеуште има) и групи нацисти, кои го величеле и подржувале Хитлер, можете да го гледате American History X (малце оф топик). Исто, постојат Oi! скинери, тие се поврзани со панк музиката и најчесто носат многу тесни панталони.
Скинерите не мора да значи дека се со бричени глави, скинхедите се со бричени. Има разлика меѓу скинхеди и скинери..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee -

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Скинерите не мора да значи дека се со бричени глави, скинхедите се со бричени. Има разлика меѓу скинхеди и скинери..

Истото е, скинери е пократоко имeнување. А за косата, варира како што кажав, зависно од времето и местото каде што живеат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee -

Skinhead

Нов член
6 март 2012
6
7
3
28
Самиот наслов кажува.
Се’ што знаете за Скинерите, нивната философија на движење и цел.
Познавате некој лично? Можеби на форумов има скинер?
Каков е вашиот став, ги оправдувате или не?

Јас не сум информирана за ваквата субкултура, нејзини категории, ниту лично познавам скинер. Порано низ градов навистина често ги гледав. Сега не. Можеби зошто ретко се движам во градски парк или денес се помалку застапени?
Здраво,,скинери во Македонија имало и ќе има порано во поголем број сега во помал.Постојат различни видови скинхедси,припаѓаат на една поткултура која води потекло од младите припадници на работничката класа во Англија во шеесетите години.Skinheads Against Racial Prejudice (SHARP) се анти расистички и се против нео нацистите нивните први денјости почнале во 1987 во Њујорк.Нео Скинхед(нео нацисти) се нео нацисти значи нео значи нови нацисти а не како во втората светска војна.Идол му е Хитлер,порадо тоа како ја воздигнал Германија од ништо во нешто и чистејне на нивната нација значи да нема никаков друго племе или народ освен нивниот во нивната држава.Нивната облека е предпознатлива избричени глави од прилика 0,5 и 1 мартинки и тесни пантолони или војнички.Фактот за оправдување го оправдуваме поради тоа што скинерите се единствени што ги боли за нивната држава.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048, - Dee Dee - and emzzy

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Избришав три мислења и два члена се опоменети. Еден член два пати. Не е курчење туку предупредување за другите да дискутираат аргументирано и без офтопик. Заземете страни и прекинете да се понашате неандерталски со фрази "убиј се" или "хаха". Не е ова чат, ова е форум!
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Познавам.
Дечките се феноменални за дружба, празнење некое тубиче со Витач, за добар сенс за музика...и пред се одлични другари!

Немам предрасуди поради нечиј стил на облекување, музика...
Да бидеме искрени, скинерите го фураат тој имиџ најмногу заради некој свој личен стил, а не дека се угнетувани , па политички настроени и тако даље...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Познавам.
Дечките се феноменални за дружба, празнење некое тубиче со Витач, за добар сенс за музика...и пред се одлични другари!

Немам предрасуди поради нечиј стил на облекување, музика...
Да бидеме искрени, скинерите го фураат тој имиџ најмногу заради некој свој личен стил, а не дека се угнетувани , па политички настроени и тако даље...
Јас познавам наци скинери кои и те како се нацистички настроени.:)
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Можеби, не велам не.
Јас не познавам, а по некое мое искуство со околината, некако се навикнав да доживувам разни имиџи, најчесто заради некое социјално помодарство...

Секако дека не исклучувам опција за постоење на скинери со големо С и нивни луди фикс идеи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ГоспоТ