Ска панк

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ска панк е музички жанр каде што се искомбинирани ска (реге+рок) и панк рок музиката. Искрено, не знам ништо посебно во врска со овој жанр, но тоа не ме спречува да го сакам и слушам. Едни од најпознатите ска панк бендови се The Mighty Mighty Bosstones (првиот ска бенд за кој имам слушнато уште на времето), Operation Ivy, Reel Big Fish (веројатно најпознатиот ска бенд), Rancid (иако се повеќе панк рок, сепак си имаат жичка), а на наше тло - Суперхикс.

Мене лично еден од омилените (ако не и најомилен) ска панк бендови ми е Streetlight Manifesto. Тие зад себе имаат 5 студио албуми: Everything Goes Numb (2003), Keasbey Nights (2006), Somewhere in the Between (2007), 99 Songs of Revolution (2010) и The Hands That Thieve (2013).


Како ви се допаѓа овој жанр на музика?
Дали имате омилен бенд или песна?

 
  • Like
Реакции: BlackTulip

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
789
1,103
леле песничкава , ме врати назад (inlove)

Би ја ставила

А од Суперхикс
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
@BlackTulip
The Police се многу „техничари“ за да бидат ска-панк. Вака е нешто микс на Ска + Police : )
Лута рана е многу дисторзија и многу гролање, ич ска.