1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Скала на безнадежност

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Kisserboy, 9 јуни 2012.

 1. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Современиот живот исполнет со многу стресови, непредвидени ситуации и големи егзистенцијални проблеми не прави лесно надразливи, анксиозни, но и депресивни. Депресијата сама по себе води до појава на апатија, но многу често и до појава на самоубиствени мисли. Несвесни за својата објективна душевна состојба, во моменти на слабост, посегнуваме по својот живот. Најдобар начин за превенција на оваа состојба, секако е консултација со психотерапевт, но таа навика кај нас е сеуште ретка, поради одредени историски предрасуди.

  Во оваа статија Ви предлагам една општоприфатена скала на безнадежност со извесни прилагодувања адаптирана на нашата балканска реалност.

  Напоменувам дека добиените резултати не се секогаш 100% валидни, но во голем процент корелираат со степенот на депримираност, а резултатите се статистички верифицирани врз пациентите лечени на Универзитетската клиника за токсикологија во Скопје поради самоубиствени труења.
  [​IMG]
  Скала на безнадежност
  1. Ја гледам иднината со надеж и ентузијазам (да,
  НЕ
  )

  2. Се предавам ако не можам да ги направам работите подобри за себе (
  ДА
  , не)

  3. Кога работите одат лошо, ми помага мислата дека нема вечно да е така (да,
  НЕ
  )

  4. Не можам да си претставам каков би ми бил животот по десет години (
  ДА
  , не)

  5. Имам доволно време да ги постигнам нештата кои што ги посакувам (да,
  НЕ
  )

  6. Во иднина очекувам успех во работите кои најмногу ме засегаат (да,
  НЕ
  )

  7. Мојата иднина ми изгледа мрачна (
  ДА
  , не)

  8. Очекувам да постигнам повеќе убави работи од останатите луѓе (да,
  НЕ
  )

  9. Немам среќа и нема да ја имам (
  ДА
  , не)

  10. Минатото ме подготви за иднината (да,
  НЕ
  )

  11. Се што гледам околу себе е повеќе непријатно отколку пријатно (
  ДА
  , не)

  12. Не очекувам да го постигнам тоа што навистина го сакам (
  ДА
  , не)

  13. Очекувам иднината да биде подарежлива од сегашноста (да,
  НЕ
  )

  14. Работите не се одвиваат пожелно (
  ДА
  , не)

  15. Јас силно верувам во иднината (да,
  НЕ
  )

  16. Никогаш не го добивам тоа што го сакам, така што е глупаво било што да сакам (
  ДА
  , не)

  17. Ми изгледа неверојатно дека некогаш може да доживеам вистинско задоволство (
  ДА
  , не)

  18. Иднината ми изгледа несигурна (
  ДА
  , не)

  19. Во иднина очекувам за себе повеќе добри отколку лоши времиња (да,
  НЕ
  )

  20. Бесмислено е да го барам тоа што го сакам бидејќи тешко ќе успеам (
  ДА
  , не)

  По извршеното тестирање, соберете го бројот на освоени болдирани поени. Секој болдиран одговор е еден поен. Ако при ова тестирање сте освоиле 0-3 поени, тогаш сте ментално здрави, од 4-7 поени сте лесно депресивни, од 8-12 поени и над тоа Вие имате силно чувство на безнадежност и голем ризик за самоубиство, односно за сите оние кои освоиле над десет поени, мојата препорака е јасна: ПОСЕТЕТЕ ГО НАЈБЛИСКИОТ ПСИХИЈАТАР ПРЕД ДА БИДЕ ПРЕДОЦНА!
   
  На Lena и Gemini им се допаѓа ова.
 2. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,078
  Јас сум ментално здрава со освоени 3 поени ..иако и без тестов јас си знаев :)
   
  На Martin_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  златна средина :)
   
 4. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  13,психијатар
   
  На Nightmare_f му/ѝ се допаѓа ова.
 5. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Глупости :)
   
  На The Tramp и foREVer им се допаѓа ова.
 6. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Дај не пишувајте глупости бе. Ми испадна 9 и демек сакам да се самоубијам? :eek А на тие што им се паднало повеќе од 12 - сакаат да убијат некој друг а? (facepalm):rofl
   
  На Avona Vi, Nightmare_f и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 7. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Ни психијатар нема да ми помогне, ќе се откаже и од дипломата само за да не си има работа со мене..
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  глупости......
  Bullshit
  се откажав по десеттиот поен.....
  -------------------------------------------
  еден школски пред 5 години ми рече: Ти Боби, си сериски самоубиец
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  WTF... 10, Кој е бројот во Идризово да си резервирам соба:frantic :rofl

  bitch-please-macbook-decal.jpg
   
  На Lena, Alley3112, Nightmare_f и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. ~ Скарлетка ~

  ~ Скарлетка ~ Активен Член

  Зачленет на:
  25 октомври 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  204
  јас сум лесно депресивна... true! али морам да си признаам имав 7 поени што значи, прашај ме утре, ќе ги извежбам одговорите и ќе бидам нормална :rofl:frantic
   

Сподели: