1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Сипаници

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Bum-Bum, 3 јуни 2012.

 1. Bum-Bum

  Bum-Bum Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  1,125
  Допаѓања:
  1,844
  Малите сипаници се акутно инфективно и многу заразно заболување од вирусно потекло кое се карактеризира со макулопапулозен осип (црвени меурчиња на кожата кои се полни со вода).

  Етиологија

  Предизвикувач на малите сипаници е вирус од групата на миксовируси со големина од околу 140 милимикрони. Вирусот е антиген кој создава антитела во организмот, кои што се користат за создавање на вакцина против истата.

  Епидемиологија
  [​IMG]
  Малите сипаници претставуваат космополитско заболување (го има во сите делови на земјината топка) во сите населени места, без разлика на тоа дали е град или село. Се јавува во најголем процент кај малите деца, при што не се исклучени и бебињата (меѓутоа тие во првите шест месеци од животот се заштитени преку имунитетот од мајката). Извор на инфекцијата е заболена личност кој го носи во себе и го пренесува, го шири заболувањето на други лица исклучиво по каплична инфекција (кашлање, кивање, секрет од нос, очи, уши, итн).

  Преносливоста е многу голема, дури и 100%, па почесто добива и епидемиски размери, меѓутоа со воведување на вакцината за морбили, епидемијата може да се повтори на 5-10 години.

  Клиничка слика

  Малите сипаници просечно траат од 15-20 дена чија што претходна инкубација (влегување на вирусот во организмот до појава на први симптоми) трае 10-12 дена.

  Стадиуми на болеста се:

  1. Инфективен стадиум со телесна температура од 38 до 40 степени. Децата се жалат на главоболка, малаксаност, вознемиреност и жед.

  2. Катарален стадиум. Детето не може да поднесе светло, има зуење во ушите, солзење на очите, му тече носот и секрецијата е зголемена.

  3. Во третиот стадиум, во усната шуплина се појавуваат посебни белузлави наслаги кои се нарекуваат копликови флеки кои се задржуваат два до три дена. После појавувањето на флеките, по еден до два дена се јавува осип на кожата, температурата е висока, од 38 до 40 степени и карактеристично е што првиот осип (макули) се јавува навечер на косматиот дел од главата (косата). По еден до два дена, тој осип се шири по целото тело, при што кожата станува видливо црвена, со ситни макулозни промени. Осипниот стадиум трае три до шест дена и по тој период осипот почнува да бледнее и по три до седум дена истиот се губи. Децата кои што прележале мали сипаници се здобиваат со траен имунитет кој што ги штити во текот на целиот живот (повторно не се заболува од мали сипаници).

  Клиничките форми на болеста можат да се јават како лесна и тешка клиничка слика.
  Во тешките форми на заболувањето може да се добие: бронхопневмонија, вирусна бронхопневмонија, бронхиолитис, ларингитис или бактериска пневмонија како дополнување на основната болест. Во потешки форми, можат да се јават и отитис (воспаление на увото), синузитис (воспаление на синусите) и енцефалитис (воспаление на мозочните обвивки).

  Дијагноза

  Дијагнозата се поставува по однос на клиничката слика, копликовите флеки, епидемиските податоци и евентуалните лабораториски испитувања.

  Прогноза

  Прогнозата на заболувањето во голем процент е добра и завршува со излекување.

  Лекување

  Најважно е болното дете во текот на заболувањето да се изолира, да седи во домашни услови на амбиентална температура од 24 степени, да зема течности и чаеви и витаминска терапија. Ако температурата е многу висока, се даваат лекови за намалување на истата (антипиретици).

  Превенција

  Заштитата се спроведува со вакцина која се состои од мртви вируси од типот на Едмонсон која дава помалку процентуални вакцинални реакции, меѓутоа, постои и вакцина со живи вируси кои што нормално предизвикуваат реакција на антиген антитело и дава доживотна заштита.

  Заклучок

  Малите сипаници се болест која што неминовно во 99% од случаите завршува со добар исход и остава траен имунитет.


  Дали имате прележано сипаници?
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 2. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Прележав пред 2 години..многу ме чешаа, си стегав заби за да не ги чешам :rofl
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  Јас како многу помала имам прележано сипаници, ама крупните па не ме чешаа многу... само на лицето и си ги гребев со нокти, ги вадев и сега имам две три дупченца по лице како белег.... : ) а мали немам прележано : )
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 4. NEPOBEDLIV

  NEPOBEDLIV Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 март 2012
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  412
  Мали големи, незнам какви беа ги прележав ... ама маки мачев мамето нивно!
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,542
  немам никакви прележано сипаници :rolleyes:
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Elena

  Elena Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  155
  Допаѓања:
  169
  Имам прележано сипаници ...варичела..
  не ме чешаа многу..з'ш нонстоп се мачкав со пудрата.. :)
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 7. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  +1
  Кога бев мал и уште во градинка, мајка ми ме ставаше да си играм со деца кои имаа сипаници само за да ги прележам. Сите се заразија, само јас и уште едно девојче не се заразивме. И останав со непрележани сипаници.
  Исто беше и пред некоја година со тоа епидемијата на заушки. Пола клас се испозаразија. Тие што седеа до мене сите се заразија, им одев на поблиските на посета и пак не се заразив.
   
  На Scars31 и Bum-Bum им се допаѓа ова.
 8. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  Неам прележано, а и неам намера да се занимавам со вакви кожни болести.
   
  На ScoobyDoo, JaMi и Luckky им се допаѓа ова.
 9. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,405
  (facepalm) jас сум имала како мала ситни сипаници ги префатив од брат ми |-(
   
  На ScoobyDoo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  неам прележано сипаници...ама затоа два пати бев во заразно ко мал.....мамето нивно слаткарско
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: