Семејно насилство | Црнобело Форум

Семејно насилство

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Од секогаш сме слушале за насилство во домот. Било да е тоа во комшии , кај некои пријатели или на телевизија што се вика во краен случај тоа е присутно и секојдневно. Некои може знаат и лично жртви на истото и уверен сум дека во никој случај не го одобруваат истото но не можат ни да го спречат. Едноставно тоа е што ако насилникот не се свести милом тогаш мора силум но многу случаи остануваат не пријавени или едноставно жртвите немаат психичка сила да ги пријават своите насилници. Дали е причината во страдањето на децата , дали срамот и оцрнувањето на фамилијата во лицето на околината тоа не знам , но во секој случај премногу наслиници остануваат не санкционирани.​
Во почесто време има и премногу сличаи каде и во обични врска помеѓу дечко и девојка се појавува насилство и пак некој трпи и ќути за истото. Дали моменталната љубов и “затресканост “ се доволна причина истото да се трпи и одобрува...​
Сметате ли дека оваа појава може да се искорени. Што треба околината да направи кон наслниците а што кон жртвите на овај вид физичка и психичка тортура...​
Kажете НЕ за насилството во домот... > > > КЛИК < < <
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Нормално дека сум против.Во ова лудо време искрено цвеќе за мирисање не се ни мажите ни пак жените... Сепак насилството не е потребно,се се решава со разговор...доколку оди оди...а доколку не убаво е да се разделат како луѓе без никакви последици !
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
не би кренал рака никогаш па колку и да изнервира и колку да сум пијан да речиме... инаку ми се деси пред некое време една другарка моја да добие шамар од дечкому.. другиот ден се појави батето со пикнато око... погодете зошто...:)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
па јас и уште еден од друштвото... другиот ден оваа му се јавила да се сретнат за да му раскини.. ко го видела целиот истепан... го парашала шо е работата тој и рекол прашај си ги другарите...
 

jovanKH2O

Староседелец
1 март 2012
54
82
1,018
Никогаш не сум го оправдувал тоа и не е во ред, бидејќи никој не е достоен да крене рака врз нечив грб. Ако еден од партнерите не се чувствува добро со својот партнер постојат многу начини и решенија да се реши тоа, пред се со комуникација ако е тоа возможно, но не и со малтретирање. Сепак постои развод или прекин на врската се разбира доколку нема меѓусебно разбирање ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ecka and DarkPassenger

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
Кој се тепа тој се сака :mstickle
Никогаш нема да дозволам да крене рака на мене!!!
Имам една другарка која редовно си е тепана од дечкото. И кога и да ја видам има по некоја модрица на неа.
Устава пена ми фати од зборење ама џабе она си го сака :eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ecka