Сексуална апстиненција кај свештените лица

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Според мене најголеми неверници су ОНИ !
Ако научија тија там молитфе и триста чуда што му треаф за да биде сфештено лице, немора да значи дека он е праф верник
Како што вика мисс д китин, он ако праф верник, испосник нели и друго сфе што налага праф црковен закон, он нема да вози кабрио или џиб и да се понаша као праф гангстер : )
Ја мислу дека на наши простори не постоиф прави сфештени лица кои га праиф тој затој што сакаф да му се посфетиф на веру и господа, него сфе тој га праиф за паре, затој што знаеф колко су платени сфи тија у црну мантију, почни од обичнога попа па сфе до господин господин... како и да се викаше : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Just Perfect

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Тоа што не му е вродено на човекот,дури и ако апстинира од секс,тоа преминува во перверзија,станува девијантно однесување.Имаме илјадници примери на католички свештеници кои поради нивниот целибат стануваат педофили.Оправдливо е во случајот на Исус Христос,апостол Павле,па дури и кај Никола Тесла.Биле асексуални по природа и не чуствувале потреба од секс.Затоа најисправен поглед во однос на тоа има православната црква,свештениците мора да стапат во брак,пред започнување на нивната служба.
Само колку да те демантирам за исправноста на православната црква со нешто ептен пресно.

Код:
http://www.plusinfo.mk/vest/89464/FOTOVIDEO-Vladikata-Kachavenda-se-baknuva-so-momche
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Just Perfect

Активен Член
3 април 2013
137
120
43
Океј...ќе може едно чисто информативно прашање?
Ако ова е точно за монасиве...дека се на искушение ...и бла бла слични работи....
и дека успеваат да се воздржат од се и дека дури и ги мразат сите земски задоволства...а сепак се луѓе....е навистина не ми е јасно како издржуваат тогаш??????Цел живот апстинираат или што?И како докажуваат воопшто дека навистина апстинирале??
Ако знае некој слободно нека појасни...
Знам дека звучи смешно прашањето но истовремено и радозналоста е голема :rolleyes:
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Еден мој Брат имаше интересна теорија за апстиненцијата од секс кај некои религии. Имено според разговорот што го направивме таа пракса е недоволно разбран метод од истокот со кој сексуалната екстаза се користи да се постигне изменета состојба на свеста.
Поентата е што тој метод предвидувал одлагање на самиот оргазам, а не тотална апстиненција од секс.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Можна е.
Луѓето кои се развиваат духовно(ќе ги земам монасите за пример)се во состојба мислите поврзани со секс КОМПЛЕТНО да ги исфрлат од глава.
Притоа во состојба се и чувствата кои произлегуваат од тие помисли да ги контролираат те пренасочат во друг смер.Ако навистина сакаат и се одлучиле на тој чекор.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
„За жал, во нашата Света Православна Црква (се мисли на Црквата во Грција, заб. на прев.) постои една организирана група на хомосексуални клирици кои преку нивното соблазнително однесување и нивното безобразно упорствување во овие смртни гревови, и покрај тоа што треба да ги грабнат луѓето од опустошувачкиот амбис и да ги помират со Христа, тие ги грабнуваат и ги влечат кон овоземниот пекол, на тој начин подготвувајќи ги за вечниот пекол.

Психологијата на клириците обземени од смртната хомосексуална страст во суштина мутира во еден менталитет на гонење од Црквата. Преостанатиот слаб глас на нивната совест ги преколнува поради тоа што се на погрешен пат, и поради нивната лична подвоеност која секојдневно ја формираат. Неверојатна невротичност ја раздвојува нивната личност, и се појавува опсесивна одбивност кон одредени личности, ужасна запоставеност во нивните литургиски и пастирски обврски, безобѕирност кон нивното семејство (во случај да се оженети), и реално погазување на нивната ангелска схима доколку се монаси. Завземени од манија за празни софизми во поглед на Светите Канони, заедно со хипокризни и „побожни“ изговори, тие се обидуваат да ја модернизираат Црквата.“ - Свештенсвото и хомосексуалноста

Интересен текст во врска со апстиненцијата и дали воопшто ја има истата...
 

Boyle

Истакнат Член
23 ноември 2013
25
12
103
Многу педофили и педери има помеѓу овие лица. Ме чуди зошто бираат машки деца а не секс со жена.има ли некоја разлика?