Светско првенство за мажи 2013 Шпанија

Рушен

Активен Член
22 октомври 2012
181
124
43
Од денеска започнува СП за Мажи во Шпанија. Турнирот веќе започна со натпреварот Шпанија - Алжир кој можете да го гледате на Сител 3.
Да потсетиме и Македонија игра на ова СП и е во групата Б во друштво со Чиле, Катар, Данска, Исланд и Русија. Македонија првиот натпревар го игра веќе утре (сабота) со Чиле од 15:45 во живо на Сител.

logoHandball.png
Официјалното лого за овој турнир.

Еве ги натпреварите по групи. Најпрвин ГРУПА А:

groupA-WC2013.JPG


Група Б:

groupB-mkd.JPG


Група Ц

groupC-WC2013.JPG


И последната, Група Д

groupD-WC2013.JPG


Ова СП започнува денеска (11.01.2013) а завршува на 27.01.2013 година.

Франција која е во групата А ја брани титулата на ова СП после успехот во Шведска на СП во 2011 година, кога во финалето беше поуспешна од Данска 37:35.

Сите натпревари на Македонија ќе ги гледате на Сител ТВ!
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Глупа работа е што идемо само сс два голмана цц .. а Шундо Шундооо везе немаш
Мислу дека јутре Чиле ке га еде као ми за ручак Пиле : )
Очекују пласман у први осам !
 

goodgod

Истакнат Член
26 декември 2012
433
304
163
пред компјутер
Шпанија масакар ги прави тие Алжир
Како нема да ги прави масакар, Алжир едвај се дотурка до Светско, Шпанија конкурира за злато.

Интересно ке биде утре, ке има за гледање убав ракомет, Исланд - Русија, Црна Гора - Аргентина, додуша и Македонија да не ја испуштам. :)
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
До кога ќе бидеме беда од држава (facepalm) РФМ ги испраќа нашите ракометари за Шпанија најпрво со автобус до Софија, па од таму со авоин до Италија, па од Италија со друг авоин се вкупно 20 часа малтретирање... Голема срамота сме...после ќе се гордее државата ако се вратат со некој медал дај боже, или било каков друг успех, а до таму ги измалтретира да не си пристигнат како сите останати земји директно со лет, ах бре...
Со среќа утре, иако сме фаворити секогаш има изненадувања, и ние некогаш сме биле ауцајдери па многу сме изненадувале, така да нема слаби се е можно да се случи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe and Bum-Bum

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Е добро е штом сте отвориле тема, баш вчера сакав да отврам ама многу малку бев уклучена на интернет и не успеав.
Против Чиле очекувам победа. Сакам да се пофтори ланскиот успех, ама тоа тешка работа да бидеме реални.