1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Сауна

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Marick14, 6 јули 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Ослободете се од стресот и притисоците на модерното време. Одвојте си време за себе и почестете се со една сесија во сауна. Само неколку минути во неа ќе ви го релаксираат умот и телото. Подобрената циркулација, зајакнувањето на имунитетот и исфрлањето на токсините од телото се дел од големиот број причини зошто да го сторите ова.

  Сауната не треба да ви биде спа-луксуз, туку редовен здравствен режим! Во Финска, која се смета за татковина на сауната, речиси сите станови и куќи имаат сауна во нив. Тие одат голи или со пешкир бидејќи на високи температури се смета дека бикините испуштаат штетни хемикалии.

  1. Не одете во сауна кога сте под дејство на алкохол, дрога, антикоагуланси, антихистаминици, вазодилататори, вазоконстриктори, стимуланси, седативи или хипнотици.
  2. Пред да влезете тргнете ги сите метални работи од вашето тело, како часовник, очила или накит.
  3. Ако носите контактни леќи извадете ги пред да влезете.
  4. Истуширајте се пред да влезете во сауната и осигурајте се дека вашето тело е комплетно суво кога ќе влезете.
  5. Пијте минерална вода пред да влезете.
  6. Понесете најмалку два пешкира, еден за да легнете, седнете или да се обвиткате со него и друг за да се исушите потоа. Никогаш не го бришете вашето тело со пешкирот пред тоа натопен со пот.
  7. Во јавните сауни појдете со костум за капење или пешкир, а ако имате своја домашна сауна тогаш го имате целото задоволство да уживате голи.
  8. Дозволете си сауна сесија, не влегувајте во сауна ако брзате некаде.

  Решение за прекумерното потење

  Просечната сауна сесија е околу 15-20 минути, внимавајте никако да не заспиете.
  10. Бргу затворајте ја вратата од сауната за да не се лади, а во традиционалната финска сауна прашајте ги и другите пред да ги полеете камењата со вода.
  Сауната не е соодветна за сексуална активност поради интензивната топлина.
  Веднаш излезете ако се чувствувате слабо или изнемоштено. Таму мора да ја слушате пораката на своето тело, сауната не е тест на издржливост, па почитувајте си го телото и границите.
  За да избегнете дехидратација секогаш надополнете ги изгубените течности по излегувањето од сауната. Најдобро е вода, но некои го препорачуваат и пивото. Сепак ако се одлучите за алкохол тоа не смее да биде пред, туку по излегувањето од сауната!
  Облечете се дури откако ќе престанете да се потите и вашето тело ќе ја поврати нормалната температура.
  Сауната не е препорачлива за луѓе со висок крвен притисок, белодробни или кардиоваскуларни заболувања, со мултиплекс склероза, хипертензија или хипертироидизам и за бремени жени. Ако спаѓате во оваа група или имате било какви други здравствени проблеми прво консултирајте се со вашиот доктор.

  finlandska-sauna.jpg

  Дали сте биле во сауна?
  Доколку сте биле каде било тоа?
  Доколку не сте, дали би посетиле сауна?
   
  На emzzy, The_countess, street_chic и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Бев со сауна лани за прв пат, беше бо Банско, Бугарија.
  Имаше 3 сауни и во сите бев, најдобра ми беше онаа са пареа. И ариматизирана има и обична, но оваа на пареа најмногу ми одговараше.:)
   
  На emzzy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Да сум била.
  Последен пат заа нова година во еден од хотелите во Банско Бугарија.
  Поготово во зима сауната е рај за вашето тело.Плус ке ви се стоплат премрзнатите коски :giggle
  Камо услови и време за почесто да можеме да одиме на сауна.
   
 4. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
  Да. Oваа година во Терме Олимиа, Словенија. Си се загреав за Новогодишна ноќ. Ептен добар помин (inlove)
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Аааа да имаше сеа една, да си влезам, да се препотам (inlove)
  Бев и јас лани во Банско во Белведере Холидеј Хотел..
  Преубаво ми беше .
  Сите што не посетиле-прва прилика да посетат :sreken
   

Сподели: