1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Самохрани родители

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Zvezdica, 24 февруари 2012.

1. Zvezdica

Zvezdica Нов член

Зачленет на:
    24 февруари 2012
    Мислења:
    3
    Допаѓања:
    3
    Што мислите вие колку државата им помага на оваа група граѓани, дали им помага воопшто и колку често го прави тоа?
    Пред две недели во Неготино се отвори клуб на самохрани родители, со цел барем малку да им го олесниме секојдневието на оваа група граѓани, клубот беше отворен од страна на клубот на млади на Црвен Крст - Неготино, како ПХВ проект.

http://www.facebook.com/pages/Клуб-на-самохрани-родители-Надеж-Неготино/297575466964845

На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
  2. emzzy

emzzy Староседелец

Зачленет на:
    25 февруари 2012
    Мислења:
    1,374
    Допаѓања:
    1,871
    Па би требало да имаат секаква помош од министерството самохраните родители.
    Треба да се отворат такви клубови во сите градови, членови да се сите самохрани родители и ако имаат некое барање или некој проблем заеднички да се упатат во министерството.. :)

На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD Староседелец

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    2,192
    Допаѓања:
    3,931
    Државата не се грижи за многу работи.. Иначе најдобро е самиот народ да си помага на себе и споделувајќи искуства да може полесно да ги мине тешкотиите. Секоја чест за ова и подржувам вакви собири и организации.

На Zvezdica и JaMi им се допаѓа ова.
  4. marjan

marjan Истакнат Член

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    489
    Допаѓања:
    657
    респект за сите од таа група на луге и мислам дека дрзавата треба на секаков мозен начина да помага на тие луге :)

На Zvezdica му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LadyInPink

LadyInPink Истакнат Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    1,239
    Допаѓања:
    1,758
    И јас сметам дека треба да им се помага на ваквите луѓе. Убаво е тоа со клубот, но тоа е само за еден град. А самохрани родители има во изобилие...
    Сепак, и да се формираат секаде клубови, пак е потребна финансиска помош од државата и притоа таа да не е минимална туку со некоја пристојна висина.

6. Baronessa

Baronessa Истакнат Член

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    524
    Допаѓања:
    753
    Секоја им чест на овие родители! Капа им симнувам!
    И мене никогаш не би ме исплашило сознанието дека можеби ќе бидам и јас дел од нив! Горда би била на тоа и не би ми пречело и сама да го гледам иако таткото е жив и сме во добри односи!

На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Аркантос

Аркантос Romanticist

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    2,353
    Допаѓања:
    3,846
    На самохраните родители најмногу им треба подршка - психичка, а потоа парична. И не го кажувам ова само онака - колку да биде кажано, го кажувам од искуство. Многу блиско искуство. Дете сум на самохран родител и знам колку тешко се справуваше со ситуацијата на психички план и колку често знаеше да падне.
    А што се однесува до парите... ако тој самохран родител е квалитетно способен да обезбеди леб за дома - ќе обезбеди - нема да има луксуз, ама леб ќе има.

На D.Kettering му/ѝ се допаѓа ова.
  8. incule

incule Староседелец

Зачленет на:
    5 јануари 2015
    Мислења:
    734
    Допаѓања:
    123
    Не сум задоволна им помагаат ама не многу и не често,треба да им се помага за се,за пари,за живеалиште,за јадење

Сподели: