Сакам да ти кажам.... (љубовна исповедувачница) | Црнобело Форум

Сакам да ти кажам.... (љубовна исповедувачница)

187 SB

Истакнат Член
11 септември 2019
57
44
318
После тебе јас веќе не верувам дека постои љубов. Ама што знам јас во врска со љубовта? Бев немоќен пред тоа лажно ангелско лице, а на крајот од приказната сфатив дека јас сум само човекот кој ја продаде својата душа на ѓаволот.
 

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
840
1,429
1,103
IMG_20210228_090550.jpg
"За секој ден кога има сонце, ќе има денови на дожд. Тоа е начинот на кој танцуваме во нив, што ја покажува нашата болка и љубов"
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: İncognito

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,770
7,292
1,153
Big Sur
Некогаш правам пиши-бриши на пораките, сепак оставам да пишеш кога си спремен.
Вечерва само чувствувам потреба накратко да кажам дека искрено жалам за тоа како испаднаа работите.
И да повторам: тука сум за разговор. Кога и да сакаш/можеш...
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,351
3,041
1,133
Koga bezsmislata I smislata ke se pomesaat vo edna bezlichna masa,sfakas deka se sto si posakuval e samo trula misla I nisto poveke..
Oladenite srca ne gi stopluva nitu ogan kolku sonceto.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,230
5,748
1,683
Disco
Кога човек е во скоро безнадежна состојба, една од стварите која враќа надеж е тоа дека некогаш, за момент, на дофат бил еден прекрасен живот. И покрај тоа што тој живот бидна оневозможен поради каприц на судбината, сепак сеќавањата на тој период секогаш ми измамуваат насмевка и црвенило на лице. Иако сум огорчен, сепак сум благодарен за тој период колку и да траеше.

Муабетот на друга тема ме потсети на местото кое го купив, 4 декари со одлична трева, не верувам дека била садена туку самоникната, со подземна вода која овозможуваше тотална независност.
Кога за прв пат ја изнесов идејата за тоа на мојата љубов, беше малку скептична.
Но кога во живо го виде местото, сјајно зелена рамна ливада, кога и објаснив што и како ќе биде изградено, кога со сета своја petit redhead amazing sweetness застана зад единственото дрво на имотот а.к.а. стар, огромен орев кој овозможуваше дебела сенка за планираниот cottage, никогаш нема да си дозволам да ја заборавам нејзината насмевка и израз во очите, кога сфати дека ќе можеме да имаме свое животно катче, дека ќе имаме место за големо, весело и среќно семејство.
Тоа што беше барем два пати поинтелегентна од мене секако помогна во сето тоа.
Колку пати во животот човек наоѓа жена која има доверба во плановите за заеднички живот кои ги предлага партнерот? Кој знае...

Каде и да е денес, се молам да биде најсреќна жена на светот.
 

Doreah

Староседелец
14 јули 2013
16
39
1,013
29
Hey there! Long time no see.
Барав нешто низ прастар меил и наидов на меилови од форумов, па ми текна на овој акаунт, и следствено, на тебе. Ѕирнав низ стари мислења и накратко се навратив на минатото, па си реков да и дадам завршница на приказнава. Знаеш колку мразам недовршени работи. Нејсе...

Последното мислење пред 5 години, сасвим случајно, ми е од денот кога последен пат те видов. Набрзо потоа сфатив дека за да продолжам понатаму, морам целосно да те отстранам од мојот живот. Едно од најтешките нешта што било кога сум ги направила. Те избришав од телефон, од социјални мрежи, прекинав контакт со сите луѓе кои ни беа во заеднички круг, избришав слики, пораки, се' што потсетуваше на тебе и полека но сигурно, почнав да зацелувам. Фала ти најмногу на свет што ми остави доволно време за тоа пред да се обидеш повторно да стапиш во контакт.

Во меѓувреме, јас ја запознав љубовта на мојот живот, човекот што ме прави среќна на начин на кој ти никогаш не ме правеше. За волја на вистината, не се ни потруди. А гледам и ти си веќе некое време во среќна врска. Вистинска врска. Онаква за која велеше дека никогаш нема да имаш. А јас ти кажав дека ќе се појави некоја што ќе ти го сврти светот за 180 степени и ќе направи да се препуштиш. Знаев и тогаш дека јас не сум таа некоја, и ми беше криво за тоа. Сега сум среќна. За мене. За тебе. Кој би рекол дека за 5 години од тој последен момент кога ни се сретнаа погледите на секунда, пред да свртиш глава и да поминеш крај мене како крај странец, животите ќе ни се толку различни. Јас, во друга држава, со човек покрај кој се чувствувам спокојно и со кого сакам да имам деца. Ти, со жена со која градиш заедничка дома, и со која не се плашиш од иднината. Навистина ми е мило. Затоа што, и покрај тоа што кон мене испадна идиот, ти не си лош човек. И ја заслужуваш сета среќа на планетата.
Остани среќен секогаш.
Нека ова биде моето збогум.