СП Атлетика 2013, Москва 10-18 Август

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
83d5c5d1-5ac6-4c89-8411-1206646700ea.jpg

Бидејќи вчера ги гледав натпреварувањата од Дијамантската лига кои се најава за она што следува од 10 Август се решив да ја отворам темава.
Како и до сега најголемо внимание привлекуваат спринтерските трки на 100, 200 и штафетите каде главна ѕвезда е Усеин Болт, нема потреба да пишувам многу за човеков на сите ни е јасно кој е. Оваа година конкуренцијата е значително ослабена Тајсон Геј и Асафа Пауел се суспендирани поради користење на недозволени супстанции, Јохан Блејк се мачи со повредата и ќе го пропушти првенствово така да главен фаворит за триумф е Болт.
Едно видео за трката од лани на ОИ, која воедно е и најврзата трка на сите времиња ( не беше срушен СР но сите освен Асафа Пауел кој се повреди истрчаа изпод 10 секунди)
Првенствово ќе се одржи на Лужники стадионот. Пренос ќе има на Алфа а колку шти знам и на Еуроспорт.
За другите дисциплини не сум многу запознаена па не би да тресам глупости(wasntme). Јас едвај чекам да започне првенствово, денеска си гледам видеа.
Па љубители на кралицата на спортовите разменете уште некоја инфромација или па некое ваше очекување за ова првенство.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Чија хемиска индустрија ќе донесе најмногу медали? :D Веројатно повторно америчката, јамајка од 100-400м и русија,немачка и франција по нешто. На долги патеки Кенија вс. Етиопија.
Имаше едно детиште од карибите кое има шанса еден ден да го собори рекордот на 400м.

Се е издрогирано, не е на арно...светиот грал на спортот е допинг кој не може да се детектира, секогаш во трка со анти-допинг организациите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Еден од поомилените спортови за гледање, дефинитивно. Најверојатно ќе го гледам и ова првенство.
Пред 6 години кога беше во Осака, седев до 4 да го изгледам маратонот. :zelen
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Чија хемиска индустрија ќе донесе најмногу медали? :D Веројатно повторно америчката, јамајка од 100-400м и русија,немачка и франција по нешто. На долги патеки Кенија вс. Етиопија.
Имаше едно детиште од карибите кое има шанса еден ден да го собори рекордот на 400м.

Се е издрогирано, не е на арно...светиот грал на спортот е допинг кој не може да се детектира, секогаш во трка со анти-допинг организациите.

И после пола век ќе најдат анализи и ќе им одземаат медаљи зашто буцале чоколадо у вените. :D

Дека ми е интересно за гледање интересно ми е. Ама со ова допингот веќе мене ми скисна секој ден да гледам како поништуваат медаљи поради допинг. И кој е крив? Оној што освоил медал со допинг или оние што му дозволиле да освои?
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Чија хемиска индустрија ќе донесе најмногу медали? :D Веројатно повторно америчката, јамајка од 100-400м и русија,немачка и франција по нешто. На долги патеки Кенија вс. Етиопија.
Имаше едно детиште од карибите кое има шанса еден ден да го собори рекордот на 400м.

Се е издрогирано, не е на арно...светиот грал на спортот е допинг кој не може да се детектира, секогаш во трка со анти-допинг организациите.

се сложувам со тебе само би ја додадол САД во земјите со медали..Иначе добро шо преносот ќе биди на ТВ Алфа оти немом другите да ги поднесам особено не Сител ! :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
И после пола век ќе најдат анализи и ќе им одземаат медаљи зашто буцале чоколадо у вените. :D

Дека ми е интересно за гледање интересно ми е. Ама со ова допингот веќе мене ми скисна секој ден да гледам како поништуваат медаљи поради допинг. И кој е крив? Оној што освоил медал со допинг или оние што му дозволиле да освои?


Не верувам дека постојат финалисти, nevermind медалисти кои не се на `нешто`.
Може ќе дојде време и 10-от да му биде доделена медаља во 2026 пошто првите 9 биле допингувани во 2013...:D
А дно на дното беше случајот со оној 400 метрашот од Ј.Африка кој стана прв параолимпиец кој се натреваруваше со `нормални`. После излезе дека е манијак и психопат,откако ја искасапи својата свршеничка... мозокот малку запечен од земање на сомнителни супстанци... .......no heroes left these days...(think)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не верувам дека постојат финалисти, nevermind медалисти кои не се на `нешто`.
Може ќе дојде време и 10-от да му биде доделена медаља во 2026 пошто првите 9 биле допингувани во 2013...:D
А дно на дното беше случајот со оној 400 метрашот од Ј.Африка кој стана прв параолимпиец кој се натреваруваше со `нормални`. После излезе дека е манијак и психопат,откако ја искасапи својата свршеничка... мозокот малку запечен од земање на сомнителни супстанци... .......no heroes left these days...(think)

Па убаво си кажа де, кој повеќе ќе го прелаже системот. И Армстронг имаше изјавено дека речиси не постои велосипедист кој не се допингува. Ова со чоколадо во вените им се случило на Југословенската фудбалска репрезентација `70 и некоја па пред година дена имаше нешто као демек да се поништел натпреварот бла бла бла. На неколкумина атлетичари им беа одземани медаљи после 10+ години. Јас стварно не знам при толку технологија и напредна медицина како може да си дозволат организаториве на ОИ да им помине некој со допинг.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Па убаво си кажа де, кој повеќе ќе го прелаже системот. И Армстронг имаше изјавено дека речиси не постои велосипедист кој не се допингува. Ова со чоколадо во вените им се случило на Југословенската фудбалска репрезентација `70 и некоја па пред година дена имаше нешто као демек да се поништел натпреварот бла бла бла. На неколкумина атлетичари им беа одземани медаљи после 10+ години. Јас стварно не знам при толку технологија и напредна медицина како може да си дозволат организаториве на ОИ да им помине некој со допинг.


...а можеби знаат организаторите, само одвреме навреме понекој се казнува како пример за јавноста, како Армстронг, the show must go on and all that...:D Кого ќе го зафатат, рандом.
 

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Можиме да отвориме тема околу допинг тестовите, сега посебно е актуелна оваа тема.
Сепак ова е негативна страна на спортот јас сум да се дискутира за позитивната страна на овој митинг.:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ајде уште 3 дена :zelen.Болт најавил рушење на рекордите на 100 и 200 метри а јас мислам дека на една од овие трки ќе изгуби.Иначе на ова светско ќе имало рекорден број спортисти од 206 земји.Мене освен 100 и 200 метри интересно ми е и скокот со стап,имаше еден во Лондон што скокна над 6 метри само не ми текнува од каде беше,мислам од Франција ама не сум сигурен.