Рецепти против стрии

*Маја

Истакнат Член
28 октомври 2013
23
7
103
Имате ли некој рецепт со кој ги третирате стриите? И има ли некаква корист?
Рецептот за пилинг со сол, шеќер и билно масло е најраспространет, но не знам колку има резултати. Некој што пробал да сподели искуство?
Добредојдени се сите испробани идеи, рецепти, третмани :)
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Белките од јајцата помагаат
измати неколку белки од јајца додека станат малку пенасти и со памукче намачкај ги стриите
околу еден час нека отстојат белките додека се засушат и потоа измиј се со ладна вода
прави го третманов на секои 2 до 3 дена и ќе има некои резултати
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,440
2,539
1,133
Лек против стрии нема, и не верувам ни на еден домашен рецепт ниту пак на скапите креми.
Ете на лето пробај исунчај ги стриите па некако ќе ја ублажиш нивната видливост.
 
  • Like
Реакции: Mameha

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
И јас мислам дека нема лек за стрии...
А превентива да..
Еве јас на пример кога бев бремена, редовно се мачкав и со павловичева и со хидратантно млеко за тело (и тоа бекутан) и секој ден по два три пати се мачкав со бадемово масло...
Испадна ефикасно...не ми се појави ни една стрија...ни за време на бременоста ни после....
 
  • Like
Реакции: Mameha