Репарација (поправка) на стар, уникатен мебел | Црнобело Форум

Репарација (поправка) на стар, уникатен мебел

Перомикик

Нов член
19 август 2015
22
5
3
47
Почитувани форумџии/ики
Дали до сега сте имале потреба да реставрирате нешто и дали сте успеале тоа да го направите квалитетно?
Ве молам да го споделите вашето искуство на форумов.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
Потреба не,меѓутоа наоѓам задоволство во тоа.
Пред некој ден на улица кај мене некој фрлил стара клупа за на балкон(од помалите не оние како во парковите).
Во мислите ја видов на мојот балкон офарбана и лакирана со убаво масиче и многу цвеќиња околу.Се симнав,ја земав и ја ставив во подрум.
Имам намера викендов да ја исшмирглам,лакирам или офарбам(можеби бела со цветчиња или можеби ќе ја оставам во природната боја на дрво,не сум сигурна).
Ќе ставам слики кога ќе биде готова.
 

Перомикик

Нов член
19 август 2015
22
5
3
47
Потреба не,меѓутоа наоѓам задоволство во тоа.
Пред некој ден на улица кај мене некој фрлил стара клупа за на балкон(од помалите не оние како во парковите).
Во мислите ја видов на мојот балкон офарбана и лакирана со убаво масиче и многу цвеќиња околу.Се симнав,ја земав и ја ставив во подрум.
Имам намера викендов да ја исшмирглам,лакирам или офарбам(можеби бела со цветчиња или можеби ќе ја оставам во природната боја на дрво,не сум сигурна).
Ќе ставам слики кога ќе биде готова.
Предлагам изборот на бојата да биде во зависнот од останатите бои кои преовладуваат на Вашиот балкон, но Јас лично бо одбрал боја која ке се издвојува од се и ке БОДЕ очи :)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
Предлагам изборот на бојата да биде во зависнот од останатите бои кои преовладуваат на Вашиот балкон, но Јас лично бо одбрал боја која ке се издвојува од се и ке БОДЕ очи :)
Не би ништо кичасто да боде во очи.Бодење во очи ми е слично на иритирање.
Природната боја на клупата ќе биде во совршен склад со останатиот мебел.
И четири перничиња на неа,ете ја ко нова.Сепак благодарам на предлогот: ))
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Кога сме кај ова, не знам дали е за тука прашањево, ама дали знаете, било кој, што поправа дактилографски машини, и каде што би можел да најдам делови кои недостигаат(пример држачот за хартија).
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,437
9,146
1,683
Кушкундалево
Кога сме кај ова, не знам дали е за тука прашањево, ама дали знаете, било кој, што поправа дактилографски машини, и каде што би можел да најдам делови кои недостигаат(пример држачот за хартија).
Некаде најдов релативно стари постови (`08) за некаков сервис Altra позади Рекорд бурекџилницата во Скопје и веројатно е дека тоа е единствен сервис во Македонија. Утре-другиден ќе пробам да проверам дали постои и ако постои ќе прашам дали сервисираат па ќе пишам овде, може и ќе му се најде некому.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,353
3,041
1,133
Dali nekoj znaes kade se prodavaat parchinja star namestaj od polno drvo, komoda, masa ,stolce ...
Nekade vo SK imalo salon za star stilski namestaj no neznam kade.