Религијата е вистинска или не?

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола

едно кратко филмче погледнтете го и ке сватите за што се работи и која е всушност вистинат што се кире позади религијата... клипов има добра поента..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: N|ghtmare_f

marjan

Истакнат Член
13 февруари 2012
489
657
93
Bitol, Bitola, Macedonia
спорет мене секоја религија се сведува на 10 те заповеди кои теско дека некој ги почитува.во секоја религија се зборува дека лјубовта е клуц за се па така да лјубете и се ке биде во ред.сакајте го животот лугето и се друго сто ве опкружува
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Јас би рекла дека единствената позитивна работа кај верата е сопственото убедување за спокој, и догледност на граници на сопствените убедувања за морал и етика.

Јас сум православен христијанин...барем колку што можам да бидам.
Не се сеќавам кога последен пат сум била во црква, не постам никад, сметам дека поповите се најголеми лопови...ама тврдам со две раце и една нога, дека тоа не ме прави лош човек.
Јас повеќе сум за она убедување дека доволно е да живееш по сопствените убедувања кои те исполнуваат и кои не повредуваат никој, не мора да го украсуваш тоа со запалена свеќа.
Мојот храм е моето тело, канал низ кои поминуваат мислите, молитвите, верувањата...

Па јасно е зашто Христијанството го измислиле...Јадни луѓе, живееле како кучиња. Помислата дека некој ќе ги избави од тие маки ги исполнувала со надеж...Месијата е знак за спокој.
Вербата во нешто вишо, во нешто необјасниво што ти влева стравопочит, ги притиска твоите кочници не може да биде негативно, барем не во ова безредие и хаос кое не опкружува.

Ама тоа е меч со две острици.
Ако направиме едно протресување на главчињата ќе добие една перцепција која не ја величи баш толку религијата. Сите војни во светот се на религиозна основа, добро и за нафта.
Религијата е одлично средство за манипулација да се уништи она што најмногу треба да се величи...човештвото!
Контрадикторност.
Сепак, бидете умни и јадете супа, оти дедо Боже ќе се кара :spin
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Јас би рекла дека единствената позитивна работа кај верата е сопственото убедување за спокој, и догледност на граници на сопствените убедувања за морал и етика.

Јас сум православен христијанин...барем колку што можам да бидам.
Не се сеќавам кога последен пат сум била во црква, не постам никад, сметам дека поповите се најголеми лопови...ама тврдам со две раце и една нога, дека тоа не ме прави лош човек.
Јас повеќе сум за она убедување дека доволно е да живееш по сопствените убедувања кои те исполнуваат и кои не повредуваат никој, не мора да го украсуваш тоа со запалена свеќа.
Мојот храм е моето тело, канал низ кои поминуваат мислите, молитвите, верувањата...

Па јасно е зашто Христијанството го измислиле...Јадни луѓе, живееле како кучиња. Помислата дека некој ќе ги избави од тие маки ги исполнувала со надеж...Месијата е знак за спокој.
Вербата во нешто вишо, во нешто необјасниво што ти влева стравопочит, ги притиска твоите кочници не може да биде негативно, барем не во ова безредие и хаос кое не опкружува.

Ама тоа е меч со две острици.
Ако направиме едно протресување на главчињата ќе добие една перцепција која не ја величи баш толку религијата. Сите војни во светот се на религиозна основа, добро и за нафта.
Религијата е одлично средство за манипулација да се уништи она што најмногу треба да се величи...човештвото!
Контрадикторност.
Сепак, бидете умни и јадете супа, оти дедо Боже ќе се кара :spin

Не си православен христијанин (според мислењево), само се декларираш како таков.
Најголемиот дел од христијаните го прават истото.
Просто и едноставно - не се замараат, чисто статистички се дел од некоја религија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ГоспоТ

kones

Истакнат Член
14 февруари 2012
122
119
343
За религијата може многу да се зборува и позитивни и негативни работи. Пак ќе казам секој со своите убедувања.
Прво негативните-поинтересни се :)
Контрола, манипулација, профит
Неодамна прочитав една статија во која пишуваше дека во Италија во хотелите се градело мини капели со цел да не плаќаат данок на државата:), мислам тоа е еден од многуте примери за делот профит. Убиствата на многу научници чии достигнувања и откритија противречеле на црковните убедувања го имат спречено развитокот на науката и технологијата, замислете само колку би бил различен светот во кој живееме денес и колку само понапредни би биле доколку не би биле тие убиства.
Ако сте критично настроени спрема црквата и религијата погледнете ѓи зеитгеист документарките во кои има убав опис за контролата, манипулацијата, профитот и лагите на црковната институција, во Ден Браун книгите исто така има убав опис за црквата. Мој личен пример што ми оставил впечаток е кога една недела бев на литургија и пред црквата немаше како да не ѓи забележам новите тојоти паркирани пред црквата во сопственост на поповите, а за време на литургија истите тие попови да поминат со диско низ присутните (меѓу кои беше и една баба и им остава 10 денари во диското, а на изглед жалната нема леб да си купи) да стават пари во диското под претекс за здравје. Војни предизвикани поради религијата за кои сме сведоци и денес, со цел ширење територија, влијание и моќ. И еден куп други негативни работи што стојат позади религијата за кои буквално неможат да ѓи соберат во една книга од 500 стр.
За да не должам многу ќе преминам на позитивните работи
За мене лично единствена позитивна работа во религијата е вербата. Вербата е силна состојба на духот која не смее да се подцени, која на единката му дава неверојатно чуство за идентитет,енергија, самодоверба и импулс за остварување на неверојатни и невозможни цели, а со тоа среќа и успех.
Сега некои луѓе ќе кажат дека религијата е патоказ за морал, етика итн но јас лично не се согласувам со тоа. Јас мислам дека секој нормален, здрав психофизички човек е способен да направи разлика меѓу доброто и лошото.
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
524063_2025091363358_1726252053_1027319_1803878742_n.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav and Гонзо

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
ќе коментирам според видеото што го изгледав....и според мои сваќања...
таму некаде пишува како настанала религијата и како исус бил на небото итн...
и дека господ гледа се што ние правиме, добро или лошо...и коа тогаш ќе ни се врати...на ваков или таков начин...

па ќе се надоврзам на мислењето на true blood, дека сум православен христијанини и дека тоа што не се сеќавам коа последен пат сум била во црква не ме прави лош човек...уствари коа одам во црква одам ради себе...пример ако се осеќам некако , немам мир на душава,да речеме...самото влегување во црква самата црковна музика ме смирува....и така знам дека таму има нешто мистично...што прави да се осеќам добро...инаку не верувам во попови...тоа се луѓе на кои им ја згрешиле првата буква то би изгледало вака Лопови :)

и ќе кажам еден мн јак пример денес што се случи...нели поради велигденсиве празници поминува поп од куќа во куќа...да осветел вода демек...и кај наша комшика влегол дома и испеал песната исветил водата и нели се остава пари на иконата што ја носи или па некој му даваат него....као ај свето лице бил (нема грешка)...и женава му дала 50 ден.. и типов си земал за слобода на комшикава и рекол " добро да не се договоривте цела улица да давате по 50 денари"?

и ќе и пружам рака на женава ради следниов одговор...." епа добро попе освети ја водата и више да не си ми штрапнал во дворот" :cool: ја обожаам женава(inlove)

иначе има и многу такви глупави работи коа се оди на спомен...на гробишта...па таму што се прави..не би почнувала, многу ќе ме фати

и заклучок на сето ова е дека верувам у религијата на мој начин...а не затоа што некаде така пишувало!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic and marjan