Размислувањата на момче одгледано од лезбејки (видео)

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Повеќе од еден милион луѓе го споделиле говорот на Зак Валс на “Фејсбук“, а дури повеќе од 15 милиони го погледнале на “Јутјуб“ каде тој говори за растењето со геј двојка.

Зак Валс е 19 – годишен студент од Универзитетот во Ајова, кој во Сенатот говорел против резолуцијата со која сакаат да ги забранат истополните бракови. Тој истакнал дека на факултет често отворал расправи околу тоа дали смее да им се дозволи на геј паровите да одгледуваат деца.

“Во моите 19 години никогаш не сум запознал некој кoј мислел дека сум одгледан од геј двојка“, вели Зак.

“И знаете зашто? Бидејќи сексуалната ориентација на моите родители немала ама баш никаква врска на мојот карактер и личност“, додал Зак.

Тој пред судот раскажал како тој и неговата млада сестра имаат ист анонимен татко донор, па особено се радувал што тие се биолошки брат и сестра. Раскажал и дека неговата мајка во 2009 година се омажила откако Врховниот суд ги легализирал браковите на хомосексуалците.

Тој вели, нивното семејство не се разликувало од ниедно друго. “Одевме во црква заедно, вечеравме, одевме на патувања, минувавме низ тешки времиња, се каравме“, раскажал Зак.

“Семејството се темели на тоа да си помагаме во тешки моменти и заедно да се радуваме во оние убавите, љубовта е она што нас не радува и она на што се темели нашето семејство“, истакнал 19 – годишниот Зак.

Какви се Вашите размислувања околу посвојување на деца од страна на геј бракови?
 

The_countess

Истакнат Член
10 јуни 2012
441
547
193
25
Немам ништо против, па и тие се луѓе.. Нема врска дали се маж и жена, двајца мажи или две жени.
 
  • Like
Реакции: LMFAO, Scars and Coelho

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,227
3,542
1,143
На луѓето кои гледаат само
пред својот нос ова сигурно не му е нормално.Но,сепак нормално
му е да кажат со кого се ебеле и каков бил нивниот
секс како што беше во една тема . Али он-топик
јас немам ништо против,и ова момче сигурно ќе биде или е
многу подобро изграден како личност отколку некое
разгалено детиште,полно со предрасуди и комплекси
одгледано од нормални родители.
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
894
1,988
1,093
може сум олд скул, а може и правилно размислувам ...не знам(shake) ама јас сум си за најстариот и најубавиот метод -
машко - женско !!! :gus

се друго ми е ... (puke)

а другите нека прават што сакаат ... нивна ствар :banghead
ако сакаат и нека си се обесат, а јас ке ги лулам , да не им е досадно (како што има една форумџика напишано на нејзиниот статус)
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Го делам мислењето се 4FUN, најубаво си е машко женско, ова е на пример ок, пошто детето останало какво што се родило, еднаш сретнав, дека му го исекле патлакот со пластична операција и го облакаат во женска облека. Не ги мразам хомосексуалците ,но не ги ни сакам многу. ОК е додека ги пуштаат на тие геј паради но 1-2 дена и да седат мирни, а не како во Белград се правеа, ние ова, ние она, па сите видовме што им направија. Исто ке иде и оваа година нема да е "парада поноса" ќе биде "парада клања". Peace
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Го имаше линков по една од темиве ама само наведен како пример.
Не е спорно дека од геј паровите можат да произлезат здрави,интелегентни,културни.....деца.
Околу ова работа се имам изјаснето и пак ке кажам,јас сум против парови од ист пол да одгледуваат деца.Но тоа не значи дека ке излезам на улица и ке штрајкувам.
Кој како сака и нека си одлучува за себе,но мојот став е против.
Беше дури спомнато,односно бев прашана,дали на децата по улица,по домови или на децата кои растат кај што е присутно семејното насилство им е подобро тоа отколку да растат со геј парови?
Секако дека не им е,но никој не им гарантира дека и во едно такво семејство неможе да постои семејно насилство,тоа е веке друга тема.
Но едно дете според мене треба да има по еден родител од двата пола.
Иначе сите знаеме дека има и деца кои се израснати и со еден родител и исто и тие може да ги поседуваат сите квалитети и негативности како и било кое дете кое ке израсне во било каква средина.Не е тоа мерило и пресудно за се.Се си зависи и од самиот човек и личноста.
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
221
43
29
Чајџилница
сите гејови како и да се викаат тие двоцефки одма у бардовци па да видиш како е молат се девојче ,
на дете му трба татко и мајка
кое дете еве на пример ако има двајца двоцефки кои ме се родители мушко со мушко се мавват погазовите ,и детето ке го науши истото од нив и тоа ке биде двоцефка и мислите ке биде нормално не
ама не се замарам
кој сака да си иде во Змија нека иде се онадат тој со тој
мене ме боли цеф за нив
 

Coelho

Староседелец
2 април 2012
286
493
663
Скопје
Секое дете треба да има два родитела, да израсне во убава околина, во убав дом. Да биде под влијание на добри луѓе, да израсне правилно - со добри размислувања и гледања кон животот, ама за жал ја немаат сите таа среќа.

Сите знаеме дека понекогаш е можно таткото или мајката да го напуштат семејството, да има смртен случај или родителите да одлучат да се откажат од детето поради разни причини.

Можеби е несакана бременост на некоја невнимателна, 15-годишна девојка која ќе одлучи да абортира совршено здрав фетус, или пак да го фрли некаде новороденчето. Можеби родителите се тешки алкохоличари или ја злоупотребуваат дрогата - па во некој момент (кога ќе успеат да се отрезнат) ќе одлучат дека најдоброто за детето е да не порасне во вакво семејство и ќе одлучат да го испратат некаде (иако имало многу случаеви каде детето е само оставено некаде).

Или можеби пак детето ќе биде доволно несреќно и ќе порасне под влијание на лоши родители кои ќе го учат на погрешни работи. Ќе го учат да краде, како да користи оружје (не за да се заштити), како да измамува луѓе, да бега од училиште, да мрази, да пуши цигари, да пие, да се дрогира.. Па каде ќе заврши ова дете? Во оние поправни домови додека не наполнат доволно години за да ги испратат во затвор.

И вие попрво би одбрале дете да остане без родители или да живее во ужасно семејство отколку да биде посвоено од хомосексуален пар!?

Хомосексуалните парови не се тие кои ги учат своите деца да ги мразат сите кои се поразлични од нив.
Не ги учат своите деца да мразат некого само затоа што спаѓа под друга религија, има друга боја на кожата или има различна сексуална определба.
И нема своите ужасни мислења и верувања да ги присилат врз своите деца - што е многу, многу чест случај во Македонија.

Па да, верувам дека хомосексуалните парови треба да имаат право да посвојат деца.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Дека секој хомосексуален пар добро ке ги одгледува своите деца и ке ги учат само на убави работи,не се согласувам.
Во една кука има различни луге,а камоли во една популација без разлика дали е хетеро или хомо.
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

Coelho

Староседелец
2 април 2012
286
493
663
Скопје
Дека секој хомосексуален пар добро ќе ги одгледува своите деца и ќе ги учи само на убави работи, не се согласувам. Во една куќа има различни луѓе, а камо ли во една популација без разлика дали е хетеро или хомо.
Хомосексуалните парови не се тие кои ги учат своите деца да ги мразат сите кои се поразлични од нив бидејќи сеуште не можат да посвојуваат.
Од каде би знаеле како хомосексуалните парови би ги воспитале своите деца кога немаат право да посвојуваат? Тука грешка направив што не ја довршив реченицата.

Но, во право си. Секое семејство различно го воспитува своето дете - тоа секојдневно го гледаме.

Тие по-прифатливите, по-отворени деца се одгледани од хетеросексуални семејства.
И тие кои се на средината и немаат некое посебно мислење се исто одгледани од хетеросексуални семејства.
Ама и тие кои не се баш толку прифатливи и отворени се воспитани и одгледани од хетеросексуални семејства.

Само едни на еден, а други на друг начин.

И да не бегаме на оф-топици, оти ќе ни бришат мислења после..