Психијатрија

Gabriela

Активен Член
19 февруари 2012
149
139
43
26
Човек ако одите до психијатрија или ако лежи го прават човек ненормален бе ЛОЛ да има некои од дрога што се лечаат таму психички разболни но сепак луѓето идаат да си ги кажаат чуствата и дека не се чуствуваат добро нз луѓето во денешно време што се научиле така.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Minella and Scars31

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Прво треба малку да се разграничат двата поими - Психолог - Психијатар. Своевремено имаше една анегдота која кружеше а гласеше вака: Што е разликата помеѓу овие два поима? - Па психологот е од Филозофски.

Далеку од тоа, Психијјатрот е обучен за посериозни случаи, иако може да се користи и како психолог.
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Човек ако одите до психијатрија или ако лежи го прават човек ненормален бе ЛОЛ да има некои од дрога што се лечаат таму психички разболни но сепак луѓето идаат да си ги кажаат чуствата и дека не се чуствуваат добро нз луѓето во денешно време што се научиле така.


Баш така !!! Секој кој ќе спомне дека оди некој на психијатар,веднаш луѓето помислуваат дека е ментално болен. Сите имаме куп проблеми и некогаш ние потребна на сите стручна помош. Заради некои да неречам повеќето малоумни луѓе имаме вакво општество -.-
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anakin

Gabriela

Активен Член
19 февруари 2012
149
139
43
26
Баш така !!! Секој кој ќе спомне дека оди некој на психијатар,веднаш луѓето помислуваат дека е ментално болен. Сите имаме куп проблеми и некогаш ние потребна на сите стручна помош. Заради некои да неречам повеќето малоумни луѓе имаме вакво општество -.-
Јас сум била таму затоа што имав едни трауми замалку ќе се удавев у езеро и бев болна психички и и кажав се на докторката и кажав таа ми кажа со требаше ми даде апчиња еден месец ги пиев и толку сеа сум добро значи психијатрија е за да ти помогне.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: UnFleur and Scars31

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Еве и јас ќе пишам од лично искуство.
Прво, психијатријата е медицинска гранка што подразбира лекување со примена на лекови од типот антидепресиви, анксиолептици, анти-психотици и слично, за разлика од психологијата каде се применува лекување преку разговор. Поточно тоа не е лекување, туку поттик и мотивација да се влее оптимизам кај луѓе со одреден проблем, со тоа што психологот покажува разбирање за проблемот и со тоа ја стекнува довербата кај пациентот.

Второ, ние македонците, сме една таква бедна нација и имаме такви силни предрасуди (не зборувам за секого, постојат исклучоци). За некои луѓе психичките проблеми кај другите се само причина за потсмев и подбивање, ама кој доживеал знае - нема ништо полошо.

Имам посетено психијатар, но исто како да сум посетила психолог. Значи човеков не ми препиша никаква терапија, туку разговаравме за проблемот при што тој зборуваше повеќе од лични искуства (да не го споменувам тука). Искуството е битно, побитно и од струката.

И друго сакав да кажам, за да си психолог, тоа е привилегија и не го може секој. Не е доволна само дипломата како сертификат за одреден психолог да биде професионалец во тоа. Има такви психолози, само мрчат, а ни самите не знаат што зборуваат. Треба да е полн со емпатија и алтруизам, мудар и смирен, за да можеш да покажеш разбирање за проблем од ваков тип и нормално да помогнеш.
 

Minella

Активен Член
15 февруари 2012
171
171
43
Pust ostrov
За нашиот народ подобро им е да те видат у кревет да лежиш ,иако имаш психички проблеми ,него ли да им кажеш дека посетуваш псхијатар одма го прават човекот дека е луд и ненормален . Така е кога имаме голем процент на неписмен народ во нашата држава.Иначе во Европа не е ништо страшно да им кажеш дека посетуваш психијатар бидејќи проблемите нема да се решат ако ќутиш и се молиш на бога ,па зашто едноставо и постојат тие психијатри ,иначе таму секој 2 цовек си посетува психијатар.:unsure
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: UnFleur and Scars31

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Тоа се вика ментален склоп. Порано се мислело човек кој бил емотивно повеќе варијабилен дека е ментално и психички нестабилен. Треба време. Истотака треба и стандардот да се промени. Во земја со поголем стандард никој не се замара со ничиј живот бидејќи она што му го нуди сопствениот е сосема доволно.
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Прво треба малку да се разграничат двата поими - Психолог - Психијатар. Своевремено имаше една анегдота која кружеше а гласеше вака: Што е разликата помеѓу овие два поима? - Па психологот е од Филозофски.

Далеку од тоа, Психијјатрот е обучен за посериозни случаи, иако може да се користи и како психолог.

Не е вистина.
Основна и прва разлика е тоа што психијатарот е доктор, а психологот е филозоф.
Психотерапевт можат да бидат и двајцата, но по завршување на специјална обука за психотерапија.

Психијатарот пред се, основна дејност му е работа со пациенти кои имаат физиолошко или др. органско потекло на болеста, додека психологот пред се, се занимава со социолошки проблеми.

Психијатарот и невропсихијатарот се професии кои проучуваат болести како шизофренија, разни синдроми (тука влегува и генетиката). Психологот работи со овие пациенти, но откако психијатарот преку медикаменти ќе ги ,,врати во реалноста,,.

Психијатарот има медицински факултет и не е фокусиран на општествените влијанија врз личноста, за разлика од психологот, кој секогаш тргнува од нив. Исто така, психологијата пред се е наука за здравата личност, додека психијатријата е наука која се занимва пред се, со менталните болести.

Посериозни случаи има и во двете ,,бранши,, , но треба да се разбере дека најчесто, во клиничката пракса, работат цел тим на психијатри, невропсихијатри, психолози (клинички, медицински итн.) и дека сите се надополнуваат меѓусебно.

Со последната реченица верувам алудираше на психотерапијата, што исто така е заблуда :)
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Значи тоа не се заблуди на луѓето, ако мораш да одиш на психијатар тогаш стварно си болен и си имаш проблем за кој се потребни лекарства, а за разговор си имаш психолог кој ќе те ислуша, ќе ти каже две три утешителни реченици и три стиха од библијата и ќе си одиш расположен и среќен нормално ако сакаш лично ти.
Јас верувам дека се е во нашата глава, се можеме сами да средиме и да уништиме, мислите се оние кои ни го управуваат животот и џабе се и десет психолози да ти трубат над глава, се е до тебе!

Во средно еден период никако не сакав да одам во школо, нон стоп бегав од часови и морав да го посетувам училишниот психолог. Е сега, психологот е најчесто човек што не те пушта да си одиш додека не те убеди дека позади секој проблем се крие некоја траума, некое непријатно искуство или доживување. Дури и кога не ти се седи на 7 часа од по 50 минути на стол, додека симпатијата ти шета надвор, а дома фала богу сите здрави живи заедно, никој чичко не те силувал, НЕ ТИ СИ ИМАШ ПРОБЛЕМ! И сакаш неќеш ќе си најдеш некоја дупка од младоста па ќе се ставаш во филмови, ќе мислиш ќе размислуваш и оп ќе го створиш изворот на сите проблеми...

Не му треба на никој разговор со некој што е платен за тоа, имате блиски раскажете, мислете позитивно, не се замарајте за ситници, бегајте од негативни луѓе и тоа е...
 

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Ако психотерапевтот е нешто "необично" тогаш таму ќе одат магариња, а не луѓе. Се е од народ, за народ и се е океј. Додека психијатарот не побара психијатар. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina