Проблеми со циста (исксутва/совети) | Црнобело Форум

Проблеми со циста (исксутва/совети)

Micka

Нов член
6 јули 2012
4
0
1
26
Пред се здраво на сите :)
Сакам да ве прашам нешто...Значи пред 2 недели на папокот т.е. внатре во папокот ми се појави едно како цревце многу мало.Ми течеше и една течност и многу мисираше грозно.Отидов на лекар и ми кажаа дека не е ништо страшно само да го мијам со вода и да му ставам јод.Така и направив го миев и му ставав јод и потоа пак отидов на лекар и ми закажа контрола на 2 дена и повторно истот ми го кажа.И така 2 недели одам по лекари и кога бев последниот пат докторката ми кажа дека е чудно што не паднало до сега и што не се исушило и треба пак да одам во вторник и ако не се исуши до вторник тогаш ќе треба да ми прават операција.Сакам да ве прашам дали е опасно бидејќи докторката претпоставува дека е и циста.Само кажете ми дали на некого ова му се има случено и дали е опасно?
Благодарам однапред.
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Цистата е опасна и доколку не се оперира големи се шансите да прерасне во рак на матката. Така да подобро направи така како што ти кажала докторката и оперирај се на време.
 

Snow

Староседелец
29 април 2012
677
440
1,073
Марс
Мислам дека треба што ќе ти каже докторот/докторката тоа да го правиш..
И како што кажа членот погоре цистата е опасна..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Абе луѓе не создавајте паника кај девојката, зависи каков е видот на цистата.
Постојат цисти кои не се толку опасни кои лесно се лечат и отстрануваат, има и такви кои се опасни , а има и такви кои секогаш се присутни во организмот тешко се искоренуваат но не создаваат големи проблеми.
Знам многу девојки кои живеат со цисти, или кои правеле операција на циста.
Значи не пррераснува се во рак на матка туку така.
Во секој случај консултирај се со доктор и ти посакувам успешно решавање на проблемот. Пред се не се плаши, не е страшно и поздрав.
 

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
Се согласувам со Марија немора да значи дека ќе прерасне во рак.И да се направи операција не е опасна
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,522
14,430
1,683
Таму каде што треба
Мој совет провери кај повеќе доктори и слушни повеќе мислења ,пошто кај нас медицината е заостаната у секој поглед (think) Доколку се совпаднат мислења на два доктора најверојатно нивното мислење е точно...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

Micka

Нов член
6 јули 2012
4
0
1
26
Веќе ме прегледаа повеќе доктори и сите исто кажуваат,но никој не спомнал дека е циста само последната докторка ми кажа така.Инаку благодарам многу.
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
33
Неготино
штом тече миризлива течност од него можно е и да е фистула која гное, дали направи некои испитувања после прегледите или туку така само си нагодуваат што ти е?