1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Проблеми со циста (исксутва/совети)

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од Micka, 6 јули 2012.

 1. Micka

  Micka Нов член

  Зачленет на:
  6 јули 2012
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пред се здраво на сите :)
  Сакам да ве прашам нешто...Значи пред 2 недели на папокот т.е. внатре во папокот ми се појави едно како цревце многу мало.Ми течеше и една течност и многу мисираше грозно.Отидов на лекар и ми кажаа дека не е ништо страшно само да го мијам со вода и да му ставам јод.Така и направив го миев и му ставав јод и потоа пак отидов на лекар и ми закажа контрола на 2 дена и повторно истот ми го кажа.И така 2 недели одам по лекари и кога бев последниот пат докторката ми кажа дека е чудно што не паднало до сега и што не се исушило и треба пак да одам во вторник и ако не се исуши до вторник тогаш ќе треба да ми прават операција.Сакам да ве прашам дали е опасно бидејќи докторката претпоставува дека е и циста.Само кажете ми дали на некого ова му се има случено и дали е опасно?
  Благодарам однапред.
   
 2. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Цистата е опасна и доколку не се оперира големи се шансите да прерасне во рак на матката. Така да подобро направи така како што ти кажала докторката и оперирај се на време.
   
 3. Snow

  Snow Староседелец

  Зачленет на:
  29 април 2012
  Мислења:
  677
  Допаѓања:
  440
  Мислам дека треба што ќе ти каже докторот/докторката тоа да го правиш..
  И како што кажа членот погоре цистата е опасна..
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  Абе луѓе не создавајте паника кај девојката, зависи каков е видот на цистата.
  Постојат цисти кои не се толку опасни кои лесно се лечат и отстрануваат, има и такви кои се опасни , а има и такви кои секогаш се присутни во организмот тешко се искоренуваат но не создаваат големи проблеми.
  Знам многу девојки кои живеат со цисти, или кои правеле операција на циста.
  Значи не пррераснува се во рак на матка туку така.
  Во секој случај консултирај се со доктор и ти посакувам успешно решавање на проблемот. Пред се не се плаши, не е страшно и поздрав.
   
  На Micka, Trajche, JaMi и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. Blondie

  Blondie Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  612
  Допаѓања:
  1,085
  Се согласувам со Марија немора да значи дека ќе прерасне во рак.И да се направи операција не е опасна
   
 6. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Мој совет провери кај повеќе доктори и слушни повеќе мислења ,пошто кај нас медицината е заостаната у секој поглед (think) Доколку се совпаднат мислења на два доктора најверојатно нивното мислење е точно...
   
  На Trajche му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Micka

  Micka Нов член

  Зачленет на:
  6 јули 2012
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Веќе ме прегледаа повеќе доктори и сите исто кажуваат,но никој не спомнал дека е циста само последната докторка ми кажа така.Инаку благодарам многу.
   
 8. monika88

  monika88 Истакнат Член

  Зачленет на:
  1 април 2013
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  645
  штом тече миризлива течност од него можно е и да е фистула која гное, дали направи некои испитувања после прегледите или туку така само си нагодуваат што ти е?
   

Сподели: