Прислушување во домот (бубачка)

Senorita

Полноправен Член
16 декември 2020
31
10
18
112
Се сомневам дека имам бубачка (апаратот за преслушување разговори) во домот... Дали има некој начин да откријам дали стварно имам бубачка во домот?
 

Senorita

Полноправен Член
16 декември 2020
31
10
18
112
Dobra ti e salata, no ajde sega poozbilno.
Znaci ne mozam da otkrijam kade imam bubacka vo kukjata taka?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
А, зошто ти се тие сомнежи? Имаш/имате битни работи кои мислиш дека некој би сакал да ги дознае или?
Бил некој сомнителен кај вас, што?
„Бубачки“ секако сите имаме и се секаде со нас. Телефоните. :)
 

Senorita

Полноправен Член
16 декември 2020
31
10
18
112
А, зошто ти се тие сомнежи? Имаш/имате битни работи кои мислиш дека некој би сакал да ги дознае или?
Бил некој сомнителен кај вас, што?
„Бубачки“ секако сите имаме и се секаде со нас. Телефоните. :)
A kako toa mislis telefonie?
Inace da imam somnez deka eden ima zakaceno bubacka vo mojata kukja... Ne znam sto saka da doznae i koja mu e celta, no mozebi ke izleze nekoja tajna sto nemu ke mu bide od ogromna korist... Site imame tajni, no nekoi i ne se voopsto za kazuvanje....
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,404
5,905
1,683
Disco
A kako toa mislis telefonie?
Inace da imam somnez deka eden ima zakaceno bubacka vo mojata kukja... Ne znam sto saka da doznae i koja mu e celta, no mozebi ke izleze nekoja tajna sto nemu ke mu bide od ogromna korist... Site imame tajni, no nekoi i ne se voopsto za kazuvanje....

Види по ибеј, алиекспрес нешто може ќе се најде.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
A kako toa mislis telefonie?
Inace da imam somnez deka eden ima zakaceno bubacka vo mojata kukja... Ne znam sto saka da doznae i koja mu e celta, no mozebi ke izleze nekoja tajna sto nemu ke mu bide od ogromna korist... Site imame tajni, no nekoi i ne se voopsto za kazuvanje....
На скоро секоја апликација имаме дозволено да ни има пристап до микрофон (па некои и камера), неретко така и се генерираат рекламите што ти ги покажуваат социјалните мрежи.

Не верувам дека некој обичен човек би се замарал толку за дру обичен човек, па да чека што ќе каже или да снима... Што знам, да не тролаш малку? :zelen

Р.Ѕ. Ќе те замолам да пишуваш кирилица. :)
 

Senorita

Полноправен Член
16 декември 2020
31
10
18
112
На скоро секоја апликација имаме дозволено да ни има пристап до микрофон (па некои и камера), неретко така и се генерираат рекламите што ти ги покажуваат социјалните мрежи.

Не верувам дека некој обичен човек би се замарал толку за дру обичен човек, па да чека што ќе каже или да снима... Што знам, да не тролаш малку? :zelen

Р.Ѕ. Ќе те замолам да пишуваш кирилица. :)
Не сакам да тролам, човекот е информатичар и до пред една недела му го дадов мојот лаптоп да ми го поправи и некако сомнителен ми беше..... Не знам... Некако чудно ме гледаше, како да сака да ми се измеша во животот...
Иначе спомна занекои апликации... Дали стварно некој обичен човек може да ја инсталира таа апликација и да го слуша човек што зборува?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не сакам да тролам, човекот е информатичар и до пред една недела му го дадов мојот лаптоп да ми го поправи и некако сомнителен ми беше..... Не знам... Некако чудно ме гледаше, како да сака да ми се измеша во животот...
Иначе спомна занекои апликации... Дали стварно некој обичен човек може да ја инсталира таа апликација и да го слуша човек што зборува?
Може, но не зборев за такво прислушување, туку секојдневниве апликации ко Инстаграм, Твитер, Фејсбук, итн. имаат пристап до микрофон и камера. :)
А, за другово мислам само дека си малку параноична. :)