Приказната за Икар Дедалус

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Еднаш одамна постоел еден човек, во Македонија по Име Икар Дедалус. Но тој не бил обичен човек. Тој имал едно крило на леват страна од грбот и имал едно многу тешко ѓуле заврзано за денста нога. Неговата животна желба и негов најголем сон бил тој да може да лета, но заради тежината на ѓулето тој не можел да лета, па затоа еден ден се договорил со ѓулето, тоа да не му тежи за да може да полета и да отиде на некое друго поубо место.. Ѓулето се сложило и веќе не претставувало тежибна туку напротив, тоа повеќе и му ја олеснила работата…И така Икар полетал и се вивнал во височините ама не знаел дека ѓулето всушност било поткупено па кога се вивнал во височините тоа започнало се повеќе и повеќе да да му отежнува и да го турка надолу… Икар се налутил и започнал да го тепа ѓилето па то почнало да вреска I have diplomatic immunity !! Јас имам дипломатски имунитет.. Икар продолжил да го тепа ѓулето кое го влечело надолу се до оној момент кога силно треснал на земјата.. Од тој ден Икар никогаш не полетал повторно. Па и до ден денес ако го сретните ке видите дека тој не е веќе во можност да оди поради ѓулето зашто мора до влечи по себе а можи и да се забележи дека крилото се повеќе и повеќе започнува да му се суши…

Интересна приказна според мене, ја слушнав на претставата Лет во место и ме натера да размислувам за животот и сосем случајно ми паднаа на ум овие последни случување во Скопје и некои други градови..
Граѓаните на Македонија барем повеќето од нив успеаја да постигнат договор со совоите сограѓани албанци и заедно со нив успеаја да ја вивнат македонија во височините на кошарката, ракометот и еден куп други работи .Сето тоа го направија заедно баш како што Икар соработувал со ѓулето.. Но баш како и во приказната истото се случува и во Македонија..

На целата таа соработка и меѓусебно разбирање, се најдол некој паметен и се убидува да предизвика недоразбирања и тензија помеѓу граѓаните од едната и другата националност..
Најверојатно водејќи се од познатата изрека на Цезар – Раздели па владеј, зашто разделен народ е најлесно да се контролира и да биде владеан..
Вака се додека се напаѓаме едни со други, онака како што икар се борел со ѓулето, само ке одиме надолу а не нагоре и кога еден ден ке треснеме на земјата мислам дека многу тешко дека и ке се исправиме како граѓани.

Тогаш како и Икар и ние ке го влечиме тешкиот товар по нас и никогаш нема да можиме да се исправиме и да се вивниме во височините зашто нашите крилја , нашата меѓусебна доверба ке биде разнишана и никогаш нема повторно да биде онака како шо беше некогаш..
Приказната ми остави еден многу јак впечаток и ме натера да размислувам и за многу други работи ама сега ме мрзи да пишувам и најверојатно некој друг ден ке пишувам повторно за ова…
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Blueberry and Avona Vi

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Брат незнам што не ти е јасно у државава...дали си толкав оптимист и добар човек или едноставно наивен..значи цитирам: "Граѓаните на Македонија барем повеќето од нив успеаја да постигнат договор со совоите сограѓани албанци и заедно со нив успеаја да ја вивнат македонија во височините на кошарката, ракометот и еден куп други работи .Сето тоа го направија заедно баш како што Икар соработувал со ѓулето.. Но баш како и во приказната истото се случува и во Македонија.."

Значи каков договор сме постигнале па сме ја вивнале државава со нив ???? шо сме се договориле коа секој наш успех нив ги боли ко нож во срце...сфаќаш ти дека они не ја чувствуваат државава ко своја и дека би ти го свиткале вратот ко на врапче при 1ва можност а ?...или сме се договориле дали може да се радуваме на спортскиве успеси, сеа и за тоа треба да се договараме а ???...као прво у кошаркарска и ракометна репрезентација нема ниеден Албанец а и какви договори треба да постигнеме ние за да ја вивнеме државава ???? ....сфаќаш ли дека има соживот заради една единствена причина а тоа е што Македонскиот народ трпи и попушта за се ! ...како може според тој Рамковен договор од 2002 до 2012 да влезат на работа 40 000 Албанци у државни институции а наспроти тоа државотворниот народ Македонците да бидат дискриминирани затоа што се мнозинство у своја држава...кај го има ова бе алооооооооооооооооооооооооооооооооооо...не заебавај друже ја разбирам си пафицист ова она соживот али у голема грешка си за ова..
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
надополнение...друже ние не живееме бе заедно ние живееме едни покрај други...за најмал наш инцидент не држат ко заложници и ни се закануваат со војна, меѓународна заедница и излагање од влада...заради маска на карневал запалија 3 цркви за каков соживот збориш ти ???...па Ангела Меркел изјави дека мултиетничките држави се бајка и кога тогаш ке се распаднат...христијаните во Египет, Иран се осудувани и прогонувани за каков мир и соживот тука збориш ти...Македонија е еден експеримент и е***е во мозок на Македонците за сметка на Албанците..кај го има тоа по рамковен да седиш дома 3 години и плата да ти стига...си видел у државни институции какви дегенерици работат ради тој рамковен договор...со никакво школо најнеписмени шо плукаат по оваа држава седат дома и им стигаат 30 000 дарки...за каков соживот збориш ти ????????