Пренатрупаност во домот

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Дали се соочувате со проблем ПРЕНАТРУПАНОСТ?!
Денеска решив, да земам да извадам се што имам во визба, да одберам што треба/што не треба..
И така, го земаш првото што ке ти падне на око, не ти се фрла, го оставаш ај бе ке се најде, земаш друг предмет истото- ке се најде, истото па истото.... едноставно како што сум ги извал работиве така сум ги прибрал, единствено нешто што фрлив е, некој стари картонски кутии, гајби шишиња....кога се свртев во работилница истиот проблем, СЕ ЌЕ СЕ НАЈДЕ, дури и под кревет имам расипани матични плочи... :S

Има некој друг со ваков ТАБИЕТ ?! :eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Furby and Outrider

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Дома не ми е пренатрупано, ама на работа е хаос. да не барам слики како било порано, а како е сега. Мразам хаос.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сара.13

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,404
5,905
1,683
Disco
Не ве разбирам како може мозокот да ви е пренатрупан. Мене ми е полупразен од кога знам за себе, it`s pretty vacant.
Инаку имам изразена фобија од предмети кои не се употребуваат и служат само како собирачи на прашина и како покана за забава на лебарки. Така и скоро да немам ништо кое нема употребна вредност. Освен еден дрес на кој назад пишува Michael Owen. What was i thinking...

Некои психолози мрчат дека собирањето непотребни предмети било последица од сиромашно детство, други дека таквите лица ја компензирале својата несигурност и патолошки страв од иднината со акумулација на материјални добра (во случајов поимот `добра` е малку....растеглив)...
И така се собираат мачки, конзерви од грашак, оној округлиот картон од тоалетната...човечкиот ум е чуден.





https://en.wikipedia.org/wiki/Compulsive_hoarding
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Redhead and melpomena

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Јас додуша сум си чистотница :D и за фрлање работи сум прва.
Мразам работи кои не се користат така да стојат и да фаќаат место...и секогаш тргнувам од помислата дека на некој друг сигурно ќе му се најдат и ќе ги користи повеќе од мене па така одма им го најдувам крајот...
Некогаш сум пишман за некои работи што сум ги дала и на кои ќе ми текне по некое време ама после пак си викам ако сум ги користела немало ни да ги дадам така да...:)
Одвреме навреме правам чистки и во плакарот и низ дома и се ослободувам од се она што фаќа место а не се користи...
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Јас, знаете сум колекционер на стари работи, и искрено, една соба имам преполна со стари работи, ништо не фрлав/продавав од нив, така стекнав навика за се, КЕ СЕ НАЈДИ! ова еден ден има ДА ВРЕДИ МНОГУ, пак ке спомнам, пошо сум и компјутерџија, низ цела куќа на секаде имам делови од компјутери :eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kizzo

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,404
5,905
1,683
Disco
Јас, знаете сум колекционер на стари работи, и искрено, една соба имам преполна со стари работи, ништо не фрлав/продавав од нив, така стекнав навика за се, КЕ СЕ НАЈДИ! ова еден ден има ДА ВРЕДИ МНОГУ, пак ке спомнам, пошо сум и компјутерџија, низ цела куќа на секаде имам делови од компјутери :eek


Има некои стари работи кои после икс години можат да добијат на вредност, гугл може да помогне, нешто како long term investment.
Само шо 32 MB SD-RAM или монитор кој тежи пола тон и зимно време загрева соба како греалка... не верувам дека ќе им скокне цената.
Или флопи дискета. Додуша може да се направи украс од нив...
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Има некои стари работи кои после икс години можат да добијат на вредност, гугл може да помогне, нешто како long term investment.
Само шо 32 MB SD-RAM или монитор кој тежи пола тон и зимно време загрева соба како греалка... не верувам дека ќе им скокне цената.
Или флопи дискета. Додуша може да се направи украс од нив...

Имав, пентиум2 процесори, може некој 10 тина беа, РД рамови(многу ретки-никој скоро не ги користи) стоеа така, еден ден ги фрлив, по некоја недела ми се јавува човек, му требале РД рамови, а цената на една РД-256 е околу 1400 денари, а јас имав ако не се лажам 10 тина почки 256
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider