Премиер Лига, ФА и Лига Куп 2014/15

Кој тим ќе ја освои Премиер Лигата?

 • Манчестер Јунајтед

  Votes: 1 12.5%
 • Манчестер Сити

  Votes: 0 0.0%
 • Арсенал

  Votes: 1 12.5%
 • Ливерпул

  Votes: 2 25.0%
 • Челзи

  Votes: 3 37.5%
 • Некој друг тим (ќе пишам кој)

  Votes: 1 12.5%

 • Total voters
  8
 • Poll closed .

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han WavelМинатата сезона беше една од најинтересните, 3 тимови се бореа за титулата до последната утакмица. После сите трансфери и засилувања на тимовите би требало оваа сезона да е уште поинтересна. Лани според мене изненадувањето беше Јунајтед, кој не успеа да се пласира ни во Лига на Шампиони а ни во Лига на Европа, оваа година изгледа тоа ќе се смени. Освен Јунајтед во трката за титула ќе бидат и Арсенал кој купи супер играчи ова лето, Сити како и секоја година, не треба да се отпишува предвреме. Челзи исто така ќе бидат засилени оваа сезона, Ливерпул не знам дали да ги спомнам во кандидатите за титула поради продавањето на најдобриот играч а сеуште нема некое звучно име донесено во тимот, ама ајде можеби ќе направат изненадување како лани.

Актуелен шампион како што знаеме е Манчестер Сити, кој својата 2ра титулата ја освои на последните 2 утакмици. Ливерпул беше ептен блиску но лизгањето на Џерард ги остави во исчекување на својата прва титула, јас вака навивачки верувам дека оваа година ќе се смени тоа, иако ќе е потешко од лани :zelen. Јунајтед има 13ти титули и е прв на таа листа, второто место им припаѓа на Челзи и Арсенал со по 3, а третото на Сити со 2 титули.

Едно е сигурно за сезонава, а тоа е дека нема да се знае ништо до последните неколку утакмици. Дали Јунајтед ќе додаде уште еден трофеј во витрините, или Ливерпул конечно ќе и се израдува на титулата што ја чека предолго, или можеби Арсенал после 11 години ќе ја освои 4тата титула. Се ова ќе го дознаеме на 24ти мај 2015, а до тогаш ни останува да уживаме во добрите утакмици кој верувам ќе ги има. :)
 
 • Like
Реакции: existence and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Јунајтед има 20 титули а Ливерпул 18. Арсенал 13, Челси и Сити немаат многу, тука се некаде со Сандерленд.
ПЛ е континуитет на Прва Дивизија која пак била наследник на д фудбол лиг, ама за маркетиншки цели и за да се запазат можностите на голд фиш мемори спан на телевизиската публика некои коментатори кажуваат само титули од кога прва дивизија се ребрендирала во премиер лига.

20 - Манчестер Јунајтед
18 - Ливерпул
13 - Арсенал
9 - Евертон
7 - Астон Вила
6 - Сандерленд
4 - Челзи, Манчестер Сити, Њукасл Јунајтед, Шефилд Венздеј (+1)
3 - Лидс Јунајтед, Вулверхемптон Вондерерс, Хадерсфилд Таун, Блекбурн Роверс
2 - Престон Норт Енд, Тотенхем Хотспур, Дерби Каунти, Барнли, Портсмут
1 - Ипсвич Таун, Нотингем Форест (+1), Шефилд Јунајтед, Вест Бромвич Албион
(1 - Стоук Сити)

23(24) екипи имаат бидено англиски шампиони, not bad ако се спореди со други лиги каде по неколку клуба се вртат со векови :D

Во заграда се исклучоците - титулите во Football Alliance која постоела паралелно со д фудбал лиг, професионална лига каде играле многу денес славни екипи а се фузирала со д фудбол лиг при што се формирале прва и втора дивизија ради бројот на клубови. Постоела три сезони а клубовите кои ја освоиле си ги сметаат како шампионски макар да не знам шо и како е официјално, ваљда не се. М.Сити и Јунајтед играле баш во таа лига.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Eee анкетата не е јавна.

Инаку да, бројот на титулите кои ги навел авторот се од 92-ра па навака, откако официјално постои F.A. Premier League.

Со оглед на тоа што Венгер собра добри засилувања сезонава очекувам конечно да се замеша во борбата за титулата. Некако 4-то место стана резервирано за Арсенал, ама се надевам дека сезонава ќе се смени тоа. Ете си замина Сања кој беше еден од играчите кои не ги сакав во Арсенал (покрај Бендтнер и Сендерос) и веднаш купија замена за него. Веројатно тоа значи и повеќе шанси за играње за Карл Џенкинсон кој што лани цела сезона ја преспа на клупата. Озил на светското не блескаше ама беше добар за разлика од формата во која беше последните 8 кола во лигата, па очекувам да продолжи. Томас Есфилд, надежниот подмладок го продадоа на Фулам, веројатно и Кембл ќе го продаде и веројатно Венгер ќе престане да кали таленти и ќе почне да купува веќе изградени играчи. Би сакал да се повтори 2003-04 кога беа буквално непобедливи и завршија на врвот со 90 поени и ниеден пораз.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Глуп сум, ги заборавив и претходните титули. А и анкетата заборавив јавна да ја направам, сабајле ја отварав темава едвај гледав :). Ете може во мислењето да се пише кој за кого гласал или пак ако може да се смени анкетата и да се направи јавна. :)
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Ливерпул ќе се врати кај што припаѓа.

Арсенал се засили доста, мислам дека ќе истера повеќе од полусезона.

Челзи тврд орев, можно е да бидат шампиони.

Сакам да бидат Јунајтед шампиони, а после оваа победа, егото и самодовербата ми се... односно само небото е граница. :cool:
 
 • Like
Реакции: Glory

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,839
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
Абе навивав на џаолите, ама лани многу ме разочараа па морав навивањето да го пренасочам во друга лига -за баварците.
Со појачувањата Арсенал оваа година, се ќе столчит.
Иначе споредбено во лигите овие мислам дека ги имаат најдобрите тренери, а и најубав фудбал за гледање - мерак за очи.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Глуп сум, ги заборавив и претходните титули. А и анкетата заборавив јавна да ја направам, сабајле ја отварав темава едвај гледав :). Ете може во мислењето да се пише кој за кого гласал или пак ако може да се смени анкетата и да се направи јавна. :)
Не е страшно, се дешава, само не знам како би реагирале фанови на Ливерпул ако некој спомене броење на титули под име премиер лига :zelen
Блекбурн има една во тој период :kafe

Eee анкетата не е јавна.

Инаку да, бројот на титулите кои ги навел авторот се од 92-ра па навака, откако официјално постои F.A. Premier League.

Со оглед на тоа што Венгер собра добри засилувања сезонава очекувам конечно да се замеша во борбата за титулата. Некако 4-то место стана резервирано за Арсенал, ама се надевам дека сезонава ќе се смени тоа. Ете си замина Сања кој беше еден од играчите кои не ги сакав во Арсенал (покрај Бендтнер и Сендерос) и веднаш купија замена за него. Веројатно тоа значи и повеќе шанси за играње за Карл Џенкинсон кој што лани цела сезона ја преспа на клупата. Озил на светското не блескаше ама беше добар за разлика од формата во која беше последните 8 кола во лигата, па очекувам да продолжи. Томас Есфилд, надежниот подмладок го продадоа на Фулам, веројатно и Кембл ќе го продаде и веројатно Венгер ќе престане да кали таленти и ќе почне да купува веќе изградени играчи. Би сакал да се повтори 2003-04 кога беа буквално непобедливи и завршија на врвот со 90 поени и ниеден пораз.
Џенкинсон не е лош играч, ако му се даде шанса може да биде ок, иако можно е да го позајмат...
А титулите се бројат од 1888, вака само се трауматизираат фанови на Ливерпул, Евертон, Њукасл... ок Њукасл дали има сеуште жив сведок на последната нивна титула е прашање...:zelen

Бундеслига мислам беше нешто слично, знам лани славеле 50 години од постоење на лигата, дотогаш немало лига во немачка туку се играл плеј оф нешто као меѓу прваците на сојузни држави по куп систем или така нешто... ама сепак ги сметаат и тие титули.
Како што тргнало подобро да ја ребрендираат во Баерн лига или Лига за пласман од второ место понатаму :kafe
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Не е страшно, се дешава, само не знам како би реагирале фанови на Ливерпул ако некој спомене броење на титули под име премиер лига :zelen
Блекбурн има една во тој период :kafeЏенкинсон не е лош играч, ако му се даде шанса може да биде ок, иако можно е да го позајмат...
А титулите се бројат од 1888, вака само се трауматизираат фанови на Ливерпул, Евертон, Њукасл... ок Њукасл дали има сеуште жив сведок на последната нивна титула е прашање...:zelen

Бундеслига мислам беше нешто слично, знам лани славеле 50 години од постоење на лигата, дотогаш немало лига во немачка туку се играл плеј оф нешто као меѓу прваците на сојузни држави по куп систем или така нешто... ама сепак ги сметаат и тие титули.
Како што тргнало подобро да ја ребрендираат во Баерн лига или Лига за пласман од второ место понатаму :kafe
Добро ти беше ова :zelen. Јас знаев иначе како се бројат ама ги заборавив, а под име премиер лига јадам голем ремет :zelen. Ама годинава е наша титулата. :)
 
 • Like
Реакции: Outrider

Glory

Истакнат Член
8 септември 2013
27
13
103
Абе навивав на џаолите, ама лани многу ме разочараа па морав навивањето да го пренасочам во друга лига -за баварците.
Со појачувањата Арсенал оваа година, се ќе столчит.
Иначе споредбено во лигите овие мислам дека ги имаат најдобрите тренери, а и најубав фудбал за гледање - мерак за очи.
Тешко на екипите со навивачи како тебе :/ Ме разочараа, па се пренасочив :eek:^):gjavol Win, Lose or Draw, Manchester United till I die! :gjavol