Презентираме македонска музика

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Самиот наслов си кажува,презентираме македонски музичари и нивни дела. Не оние музичари што се веќе актуелни и превртени по радија и медиуми,туку таленти на кои сме налетале,наши познаници,што креираат било каков жанр на музика за да им оддадеме почит и малку да ги испромовираме.
Еве јас ќе почнам со акустичниот кавер на Down on me на кој налетав на Фејсбук деновиве:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: i_wanna_fly

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Пер .. не мислиш дека темата македонска музика е доволна за ова ? Извини за офф ...
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Пер .. не мислиш дека темата македонска музика е доволна за ова ? Извини за офф ...
Не,зошто како прво не се презентира музика на музичари што не се вртат по телевизиите и се прави општ муабет,не се врши презентација воопшто. Како второ,темата е мртва :)
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Е шо презентација е ова. Јас мислев дека ќе имаш некој вовед за Сузана Спасоска, Војо Стојаноски, Блага Петреска...ти презентација на некој Џереми, како немакедонец ми делуват.
Иначе од малку познати да ги наведам Драганче Митрески и Ристе од Припор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marchisio

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Ова е Кичевска екипа на едни битанги кои заедно прават лудило(за македонски стандарди). Мои блиски пријатели се, и знам со колкава љубов го правеа албумов, НО како можеш да се истакнеш во оваа наша напатена Македонија со квалитет, кога квантитетот се преферира?!
-се извинувам на хејтерскиот коментар.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Ова е Кичевска екипа на едни битанги кои заедно прават лудило(за македонски стандарди). Мои блиски пријатели се, и знам со колкава љубов го правеа албумов, НО како можеш да се истакнеш во оваа наша напатена Македонија со квалитет, кога квантитетот се преферира?!
-се извинувам на хејтерскиот коментар.
Браво за Мелиса,ги имам и нив чуено вака низ фејсбук ги имаше постирано некој,ептен ме кејфаат како колектив,посебно вокалот :)
Eве уште еден квалитетен музичар од нашиве простори,другарче што продуцира хип-хоп инструментали,но понекогаш и забегуе со d'n'b и дабстеп,ова е еден од моите омилени негови битови:
https://soundcloud.com/#skulptura/hand-of-sorrow
A да,и еве нешто почил и jazzy од него и негов пријател:
https://soundcloud.com/#skulptura/karapetrovbeats-1
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Браво за Мелиса,ги имам и нив чуено вака низ фејсбук ги имаше постирано некој,ептен ме кејфаат како колектив,посебно вокалот :)
Eве уште еден квалитетен музичар од нашиве простори,другарче што продуцира хип-хоп инструментали,но понекогаш и забегуе со d'n'b и дабстеп,ова е еден од моите омилени негови битови:
https://soundcloud.com/#skulptura/hand-of-sorrow
Нино - вокалот, е многу појак во живо. Мелем за уши. Ја му се дивам на детето. Ама за жал не се родени во добро место за ваква музика.

Ова што го прати неможам да речам дека е лошо ама јас сум повеќе за гитарче, бубњеви... :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сара.13

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Мислам дека темава би можела да биде многу подобра, кога прочитав презентираме Македонска музика, мислевна свои авторски дела, а не на кавери, но како и да е.