Прашуми

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Тропски прашуми
Ако летате со авион над тропските прашуми ќе видите илјадници дрвја кои растат во сите правци. Прашумите се жешки и дождливи места, а постојаната топлина и влага им овозможува на растенијата да растат брзо. Бидејќи таму не постојат годишни времиња, дрвјата се зелени преку целата година.

10 најголеми прашуми во светот

Мојата омилена
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Топ 10 прашуми во светот

10. Emas National Park and Chapada Dos Veadeiros, Brazil
1012.jpg

Оваа шума се наоѓа во централно западниот регион на Бразил и има екосистем и голема уникатна природа. Во оваа шума живеат голем број на гигантски животни.
9. Sinharaja Forest, Srilanka
911-610x457.jpg

Оваа шума се наоѓа во југозападниот дел на Шри Ланка. Повеќе од 60% се еднемични и рети дрвја, исто така има и уникатен вид на птици и животни. Оваа шума е позната по многу потоци, извори, реки, водопади.
8. Montecristo cloud Forest, El Salvador
815.jpg

Ова е многу ретка и заштитена шума, има многу ретки видови на животни и растенија како даб, орхидеи, був, пајакот мајмун и други.
7. The Monteverade Forest, Costa Rica
718.jpg

Оваа шума е богата со вегетација и уникатни живони влекачи, цицачи и птици.
6. The Mount Kinabalu National Park, Malaysia
618.jpg

Овој парк е ботанички рај на фолрата иа фауната и има различни 4500 видови растенија, 289 видови на птици и 290 видови пеперутки.
5. Sapo National Park, Liberia
518.jpg

Оваа шума ги има еденствените видови на вегетација како колеарас и свежо јадење на микро организми. Оваа шума е закана, ако отиде човек таму.
4. Alaska’s rainforests
424.jpg

Ова е умерена дождовна шума и единствена има уникатни растенија и животни, како смрека кедрови дрвја, мов, диви цвеќиња и плодови. Ова е рај за љубителите на природата.
3. The Amazon Rainforests
322.jpg

Оваа прашума зафаќа 40% од јужноамериканскиот континент, кој вклучува земји како што се Бразил, Боливија, Перу, Евадор, Колумбија, Венецуела, Гвајана и Суринам.
2. Ecuador’s Cloud forests
223-610x457.jpg

Оваа шума е многу бујна и нема толку многу цицачи, има само некои ретки видови.
1. Daintree, Australia
148.jpg

Во оваа шума се сосотои од 30% жаби, 65% лилјаци и 18% пепертуки и 12000 видови инсекти
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Ова е таман за мене.Јас сум авантуристка во душа и го чекам моментот некој да ми каже:Спремај се,одиме на долга прошетка(happy)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
  • Ми се допаѓа
Реакции: МериСелест

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
абе ти....да не си моја крв ???? :^):zelen:p

Може и иста крвна група сте, ништо чудно.

Иначе јас планирам да одам во некоја си прашума скоро. :D Додека вие се договарате јас разгледница ќе ви пуштам со комарец.