1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Потсвест или претскажување

Дискусија во форумот 'Спиење и сонови' започната од Baronessa, 13 февруари 2012.

 1. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  Што мислите што претставуваат соништата...?
   
 2. Dea

  Dea Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  156
  Допаѓања:
  196
  Потсвест, дефинитивно! :)
   
  На Baronessa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Cristijan

  Cristijan Нов член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  4
  Потсвест - Измешани спомени (нешто што некогаш сме го доживеале без разлика дали сеуште го паметиме) копнежи или желби (нешто по што копнееме или некогаш сме копнееле) и идеи (некоја нова идеја која се појавила случајно покрај сите фантазии во сонот кој ги креирала потсвеста) .Или пократко кажано спој од минатото и сегашноста???:unsure
   
  На Minella му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Minella

  Minella Активен Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  171
  Да точно е дека е потсвест , но на мене на пример соновите или ми најавуваат нешто добро што ќе се случи во блиска иднина ,или пак ме предупредуваат на некоја непријатна ситуација и обично кога ѓи сонувам моите пријатели , моите блиски секогаш им се јавувам , пошо секогаш после убавиот или непријатниот сон нешто се случило ,иако не делат многууууу километри и ме прашуваат како знаеш :nasmevka
   
  На I love you му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ice_Man

  Ice_Man Староседелец

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  440
  Допаѓања:
  236
  потсвест,, али што со некои работи кои ги сонувам ,а се сосем некоја трета работа или ти не е дел ни од сегашноста ни минато ?
  иднина нема шанси у то не верујем
   
 6. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Јас се сонувам некои безвезални сонови :nasmevka нз зошто така, но на мајка ми соновите, многу ретко сонува, ама ако сони, знај право дека ќе се исполни... Нема до сега сон што и се нема исполнето, и штом ќе стане си кажува право дали ќе е нешто добро или лошо :unsure блазе си и, и јас сакам така
   
 7. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  Потсвест ама ми се има случено да ми претскажат некој работи..интересно у секој случај:)
   
 8. Alex M.

  Alex M. Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  328
  Допаѓања:
  523
  Скоро секоја вечер сонувам но не се сеќавам на ниту еден сон само првите 5 минути откако ќе станам после толку е :frantic
   
  На Aaliyah му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Viktor k

  Viktor k Староседелец

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  818
  Допаѓања:
  535
  Можеби се посвест но некогаш сонувам соништа кој никако неможам да си ги објаснам работи кој не се случиле ниту ќе се случат некогаш , сонуваш на пример работи од минатото кој всушност никогаш не се случиле , а со некој сонови ми се има случено да ме предупредат но дури подоцна да разберам дека всушност за тоа станувало збор откако ќе се случи веќе. Пораките во нив се претежно добро скриени.
   
  На Caci му/ѝ се допаѓа ова.
 10. KeepInItReal

  KeepInItReal Нов член

  Зачленет на:
  15 мај 2012
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  5
  Јас мислам дека соништата се и потсвест и претскажување.Овој јануари,дедо ми почина,беше болен од рак,истата вечер кога он почина јас го сонував,како ми вика излези од собава,немој тука да седиш,а имаше многу луѓе.Сабајлето дознавам дека дедо ми таа ноќ починал..се преплашив!!:confused:
   
  На Биле93 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: