Постои ли безгрешна личност?

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Пред да покажеш со прст кон друг, биди сигурен дека твојата рака е чиста!“ Зошто осудуваме? Зошто мислиме дека сме доволно зрели за да критикуваме? И зошто луѓето сакаат да чујат дека се најдобри, дека се безгрешни, сакаат пофалби, и не преферираат критики…?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: freak

freak

Староседелец
18 јуни 2012
190
120
1,043
27
Битола
Се трудам се помалку да осудувам (се надевам дека ми успева) од чиста причина што не сум компетентна да кажувам за другите, сите сме грешеле и ќе продолжиме затоа што сме живи битиа и грешките се неизбежни (ако може така да се наречат-грешки, јас си ги викам лекции зошто сметам дека во животот ништо не е случајно). Според мене сите имаме дупки во егото кои повеќе кои помалце и баш заради тоа не сакаме негативни коментари на наша сметка, ни се уништува егото. А пак од друга страна сите зборуваат да им ја кажуваш вистината во очи, кога ќе им ја кажеш ќе те плукаат со све и свашта. Штом ќе ги пофалиш си ја креваат цената и си мислат дека светот се врти околу нив. Затоа во сите ситуации во животот треба да се обидеме да останеме најприсебни и скромни бидејќи денес си на врвот утре на дното и обратно. Животот е тркало....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Пред да покажеш со прст кон друг, биди сигурен дека твојата рака е чиста!“ Зошто осудуваме? Зошто мислиме дека сме доволно зрели за да критикуваме? И зошто луѓето сакаат да чујат дека се најдобри, дека се безгрешни, сакаат пофалби, и не преферираат критики…?


добра тема би рекол одлична :kafeзнаеш да изненадеш :showoff
такви сме трачари први и сеирџии први сите јадеме г**на а не си го гледаме своето говно
90 посто од форумов се влезени во филм дека се нај нај а во стварност се инфантилни суштества чие едина разнода се компјутерот и друшвените мрежи и форумот тоа му е секојдневие
не сакм да ги набројам си знааат самите :mstickle :giggle
 

Andrea Bloodbucket

Истакнат Член
18 февруари 2012
285
328
63
Не сакам да осудувам, затоа што не сум јас таа што треба да го прави тоа. Иако понекогаш го правам тоа. Колку и да се трудиш и воздржуваш едноставно некогаш неможеш.. Но треба да има добра причина (нешто што јас го сметам за безврска,глупаво,бедно) за да го направам тоа.. Значи претходно увидувам на ситуациата не плукам безврска зборови. Воглавно секој сака да слушне дека е најдобар итн. Иако јас не сум таква личност попрво ги примам критиките, повеќе сакам да ги слушнам нив за да видам дали стварно се реални. А секој може да ти каже најдобар си и уште 100 убави зборови, а да не го мисли тоа.
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Сум слушнала и ме замислило, Дури и помислата може да те направи грешник ..
Значи подобро не може да биде кажано. Едноставно нема безгрешен, може и да не прават светци и сами да се прајме дека сме али нема и никогаш нема да има.
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Нема безгрешна личност,затоа што колку и да се трудиме-сепак правиме грешки..
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Дури и светецот св. Никола не бил безгрешен.
Постои податок дека има удрено човек(не ме држете за збор, ама мислам дека стануваше збор за некој си Ариј, кој му се збунил нешто на првиот вселенски собор). А религијата налага „Ако некој ти го удри едниот образ, наврти му го и другиот“.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Светец е личност на која црквата со одлука и дала таков "статус". Да знаеш какви "светци" има косата ќе ти се крене.
 

Ranta

Истакнат Член
22 октомври 2015
73
27
118
Ако бебињата се сметаат за личности, тогаш да... Има безгрешна личност.

Се' зависи од начинот на кој го гледаме нештото. Воглавно нашите разбирања се базирани на заедницата каде функционираме. Затоа, одредени личности кои функционираат поразлично се гледани како подобри (научници, понапредни) или лоши (убијци, деликвенти). Се' е спој на идеали.. Ако интересот е взаемен, тогаш идат и други споеви помеѓу личностите. Така се формирале и заедниците.

Пред да отварате тема, прочитајте малку повеќе за тоа што ве интереира. Баш пред некое време читав книги околу психологијата на трудот и делоно комуницирање. Кој е заинтересиран нека се едуцира.