Породување

Anita Nikoloska

Истакнат Член
23 мај 2020
32
12
308
33
Здраво како сте.Ја отворив темава бидејќи уште 18дена одам да се породам во Скопје.Сакав да прашам дали пред пороѓај тие таму те прочистуваат(чепче, клизма) или сама дома треба да си се прочистиш оти ми е прв пат ми е страв да не направам беља во предпородилна сала.Поздрав.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,517
1,183
Big Sur
А, зошто не се јавиш да прашаш, ако си во можност? Ако е приватно, ќе ти објаснаш што те интересира, ако е државно, секогаш може да го прашаш гинекологот што ти ја води бременоста. Немам искуство, па да би ти одговорила, но имам читнато дека кај некои се случувало.
Крајно, не е ништо страшно и е сигурно нешто што докторите го виделе илјада пати. Битно со бебето да излезете живи и здрави, другото ќе се заборави брзо.
Со лесно. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anita Nikoloska

MajkaMuNaMarko

Истакнат Член
18 февруари 2020
36
19
308
36
Здраво како сте.Ја отворив темава бидејќи уште 18дена одам да се породам во Скопје.Сакав да прашам дали пред пороѓај тие таму те прочистуваат(чепче, клизма) или сама дома треба да си се прочистиш оти ми е прв пат ми е страв да не направам беља во предпородилна сала.Поздрав.
Ти даваат таму за прочистување. Ретко кога е апла дека одма ќе се породиш, во принцип целиот процес трае малку повеќе. А и да направиш беља во породилна сала е апсолутно нормално и нема ниту страв ниту срам. Така што уживај, штом осетиш контракции или пукнат водењак шишкај во болница, ќе има време за се. Со лесно!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anita Nikoloska

Anita Nikoloska

Истакнат Член
23 мај 2020
32
12
308
33
Ти даваат таму за прочистување. Ретко кога е апла дека одма ќе се породиш, во принцип целиот процес трае малку повеќе. А и да направиш беља во породилна сала е апсолутно нормално и нема ниту страв ниту срам. Така што уживај, штом осетиш контракции или пукнат водењак шишкај во болница, ќе има време за се. Со лесно!
Благодарам иначе денес бев во Ре-Медика ми рекоа дека може и сама од дома да се прочистам а можи и таму.Фала ви за подршката ќе ви пишам како поминав иначе одам на пораѓај на 10 Февруари.Поздрав.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MajkaMuNaMarko

MajkaMuNaMarko

Истакнат Член
18 февруари 2020
36
19
308
36
Благодарам иначе денес бев во Ре-Медика ми рекоа дека може и сама од дома да се прочистам а можи и таму.Фала ви за подршката ќе ви пишам како поминав иначе одам на пораѓај на 10 Февруари.Поздрав.
Супер, немаш гајле, јас се пораѓав во Ре-Медика, ми дадоа за прочистување, но сепак на крај завршив царски па не стигнав до главното хахахах. Со лесно!
 

Anita Nikoloska

Истакнат Член
23 мај 2020
32
12
308
33
Супер, немаш гајле, јас се пораѓав во Ре-Медика, ми дадоа за прочистување, но сепак на крај завршив царски па не стигнав до главното хахахах. Со лесно!
Здраво девојки денес јас се породив на свет ги донесов ангелчињата Андреј и Маријана.Значи сношти ми дојдоа болки околу 21часот во 22 часот веќе ми беше пукнат водењакот мм ми стави веднаш чепче додека се спакував во период од 1 час појдов 5-6 пати во вц. Околу 23 часот тргнавме од Прилеп и бевме во Ре-Медика околу 1:30 по полноќ ме прашаа дали се имам прочитано им реков да и во 5:30часот на свет ги донесов Андреј и Маријана Котески.Поздрав имајте пријатна вечер (ноќ).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MajkaMuNaMarko and Electra

MajkaMuNaMarko

Истакнат Член
18 февруари 2020
36
19
308
36
Здраво девојки денес јас се породив на свет ги донесов ангелчињата Андреј и Маријана.Значи сношти ми дојдоа болки околу 21часот во 22 часот веќе ми беше пукнат водењакот мм ми стави веднаш чепче додека се спакував во период од 1 час појдов 5-6 пати во вц. Околу 23 часот тргнавме од Прилеп и бевме во Ре-Медика околу 1:30 по полноќ ме прашаа дали се имам прочитано им реков да и во 5:30часот на свет ги донесов Андреј и Маријана Котески.Поздрав имајте пријатна вечер (ноќ).
Честитки! Да се живи и здрави? Успеавте природно?