Попис на населението 2021

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,524
7,152
1,153
Big Sur
Ја отварам темава во општи бидејќи во политика се потребни одреден број мислења за да може да се пишува.

Македонија нема видено попис од далечната 2002, што значи дека 19 години скоро и не се знае кои сме, што сме и колку сме.
Секако, попис сред пандемија, па уште и сред очекуваниот пик (не знам веќе кој по ред) на пандемијата, некако и не делува ко најдобра идеја, но еј, зарем нешто биднало по правилен тек?

Како и да е, нема што многу да се пишува вовед на темава бидејќи е јасно, но ме интересира вашето мислење.
Дали ќе ги примите попишувачите дома и какви очекувате да се протоклите за заштита?
Ако не, зошто не? Дали само поради вирусот или постои и друга причина?

Ние, искрено, по дома сме на два ума. Од една страна е крајно време да се изврши ова, од друга е крајно несоодветен тајмингот.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,084
5,626
1,683
Disco
Проблем е што немам националност а за тоа немало графа, па нек пишат Кинез. Јас не би ги примал не ради нешто друго туку поради тоа што не ме интересира сето тоа, кога веќе не можеле 20 години да направат попис нек иде уште 20 што да не.
Иначе имаше и избори со вирусот па никому ништо. Државата е важна. Ако државата каже дека избори и попис се ок, тогаш се ок. Вирусот не мава на граѓани кои исполнуваат должност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,524
7,152
1,153
Big Sur
Ма, и Марсовка ќе се пишам ако треба, само нека ми се тргнат. Неспособно до неспособно.
Ме потсети дека имаше вчера мислам како неколку од попишувачите излегле позитивни на Ковид, но се избација со многу јак демант у стил НЕ СЕ 5 ОД ПОПИШУВАЧИТЕ, ТУКУ 4! И не биле заразени таму од работното место, туку од други места. Битни ствари. :D
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
Попис каде луѓе кои живеат во други држави се попишани и имаат исти права ко да живеат тука. Министерот за правда ли беше не знам, кажа дека ако на пример во државава има 5% од некои, а во Египет 20% од истите, тоа ќе биде пишано ко да има 25% од тие во Македонија. Не знам дали је била пијана ил дрогирана, нормална била није.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,524
7,152
1,153
Big Sur
Попис каде луѓе кои живеат во други држави се попишани и имаат исти права ко да живеат тука. Министерот за правда ли беше не знам, кажа дека ако на пример во државава има 5% од некои, а во Египет 20% од истите, тоа ќе биде пишано ко да има 25% од тие во Македонија. Не знам дали је била пијана ил дрогирана, нормална била није.
Чек, што? Како?
Некој линк, нешто? Каква им е таа логика?
Оно па и не знам зошто упорно бараме логика....
 

Sasho

Полноправен Член
12 ноември 2020
36
11
8
38
Мајката нивна сега нашле. Ма нека се гонат со попис со све! Ако сата во двор ќе застанеме нека пишат а дома никого не пуштам при ризичен и фалш попис. Ах до каде стигнавме од неспособни поцрна не била Македонија!
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,524
7,152
1,153
Big Sur
Кул, па нека се попишат и Субрата Рој и сите Хунзи, што.
Нема врска, јасно е зошто мораат вака да ги направат процентите...

Него, пошто не гледам ТВ воопшто, некаде на Твитер видов дека СДС и ДПМНЕ денес се договориле да нема попис... Може е и некоја сатирична вест, не знам, ми побегна линкот.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,524
7,152
1,153
Big Sur
Океј, сепак не биле онион њуз, туку навистина дошле до договор за во септември.
Најверојатно 2023та, ама добро.