Понуди за телефон

Zbuneta.com

Нов член
4 мај 2014
13
7
3
24
Здраво пријатели! Во можност сум да избирам помеѓу Samsung Galaxy S4 и Iphone 5s. Неможам да се одлучам кој да го изберам. Ако може малку помош. Благодарам однапред :)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Едниот е поевтин од другиот?
Ако е така, земи го поевтиниот.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Iphone 5s дефинитивно, онај другиот го има брат ми и по една година се расипа не значи ништо од еден ама камо да беше тој првиот и јас имам самсунг ама не е с4 и мојот е расипан работи некако ама не како шо треба..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Zbuneta.com

Нов член
4 мај 2014
13
7
3
24
И двата ги најдов по супер цена. За 20000. Тоа е одлична цена за разлика од овие нашиве од t-mobile,vip. Во вип цената е 44000 на Iphone 5s :D е богами има разлика
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
И двата телефони се по 20 000? Или едниот е 20 000 а другиот е драстично поскап?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Тогаш iPhone.
Мада рачунај ако и двата се во добра состојба, после година - две ќе треба да менуваш нов.
Тоа е судбината на денешниве мобилни и таблети - целата поддршка на апликации им се стеснува на две, максимум три години. После тоа стануваат еквивалент на Nokia 3310.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Zbuneta.com

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Зависи што бараш од телефонот. Самсунгот има поголем екран со подобра резолуција што значи тука имаш предност во гледање на клипови и играње на игри. Но, барем ајфонот можеш да го носиш во џеб. Самсунгот има 13мп камера, додека пак ајфонот има 8мп. Исто така, самунгот има 2рам процесор, ајфонот 1. Самсунгот има подобра батерија. iОС ти нуди поголем број на апликации, но голем дел од нив се наплаќаат. Физички, мене лично погрд ми е самсунгот бидејќи не ми се допаѓа пластиката, ајфонот изгледа многу поелегантно. И двата се добри телефони и повеќе е прашање - што преферираш, самсунг или епл?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
За камера и 8 и 16 не ти прави огромна разлика бидејќи нема од сликите да правиш паноа, така да ако мислиш дека пикселажата ќе смени нешто во квалитетот на слика, правиш утка.
iTunes има повеќе избор на апликации од андроидот ама ко што кажа MissChiveous повеќето се плаќаат. Битната работа кај двата е што после одредено време (година најчесто) ќе ја осетиш првата некомпатибилност со новите апликации кои излегуваат секој ден, што значи веќе во втората година повеќето нови апликации излезени кај двете media stores не ќе можеш да ги користиш. Поддршката кај старите ќе истече, така да можно е веќе и во втората година да не можеш да ги користиш без некои печови и пиратски верзии кои не се инсталираат толку лесно.
Дизајн е веќе од крајно субјективна причина, и тука избери си оноа што најмногу ти лежи на рака.

Лично, како паталец на овие геџети, би те советувал да размислиш добро пред да фрлиш толкава пара или да ги вложиш во нешто попродуктивно како DSLR фотоапарат или некој лаптоп или домашно кино. Овие мали геџети се со многу краток период, а парите кои ги вложуваш во нешто такво се смешно висока сума. Пример DSLR апарат можеш утре - задутре да му додаваш леќи, да практикуваш професионална/аматерска фотографија и да научиш доста од тоа. Лап - топ ти е компјутер без ограничувања освен на големина и може да потрае барем 5 години. Домашно кино барем во последниве 6-7 години нема некој неверојатен скок, а и не се очекува многу многу за наредниве 5 години.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Ако ме прашуваш мене, и двата ми се преценети телефони наменети повеќе за петелење отколку користење на капацитет и функционалност, но претходно ти ги објасниле добрите и лошите страни на секој, па твое си е. Не да ти солам памет, но на твои години не ти ни требаат толку набилдани телефони зашто апликациите што 14 годишно дете ги користи, можеш да ги добиеш и со три-четири, па и повеќекратно поевтини телефони.
Еве јас користам Alcatel One Touch Idol, кој, како Андроид уред, комотно парира на Галакси во перформанси (па и на изглед е цакум-пакум скоцкан), а е со трипати помала цена пошто не е експониран модел.
Туку, друго ќе пишував. Малку ми се сомнителни цените. Најди некој што се разбира, да не ти шитнат за таа сума кинески производства ни пет пари што не вредат. Вујко ми го беа закрпиле така со (демек) Ајфон 4С за чиј изглед рака во оган човек би ставил дека е оригинал, но имаше многу работи што го издадоа, а кои понеискусен тешко би ги приметил. Истиот тој „Ајфон“ го препродадов за 5000 на преварант што гарант си нашол жртва.
Your call, како и да е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Saladin