Половина век од „стотката“ на Чемберлен

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
Легендарниот американски кошаркар Вилт Чемберлен пред точно 50 години го постигна рекордот, кој се уште не е соборен, постигнувајќи 100 поени на еден натпревар. На 2 март 1962 година во арената „Херши“ 4124 гледачи сведочеле на нешто уникатно. Филаделфија со 169-147 славеше над Њујорк, а 100 од поените на Филаделфија ги постигна Чемберлен, нешто што во професионалната кошарка не е повторено. Покрај реализација од 57 проценти, Чемберлен на мечот имал и 25 скока.
Чемберлен почина во 1999 година на 63-годишна возраст, оставајќи дузина рекорди зад себе. Тој е четврти најдобар стрелец на НБА на сите времиња, а шест од 10. негови рекорди се поврзани со најмногу поени на еден натпревар.
Единствен кој успеа да му се приближи на Чемберлен и на неговата магична стотка е Коби Брајант, кој во 2006 година во Торонто уфрли 81 поен
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto and Boyka

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Друго време друга кошарка...денес е неповторливо ова во модерната кошарка ма да и 100 те поена се за респект :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Baronessa

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Сега одбраната ги решава сите утакмици а тогаш безмалку буквално и немало одбрана... вакви резултати сега смао на алл стар викенди каде кап бидеќи има многу играчи кои мора да поминат не е мозно некој да остнааи на терен толку многу за да направи големи бројки... секоја чест на чоеков во секој случај :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto