1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Полицијата наскоро на терен со нови возила

Дискусија во форумот 'Авто-мото' започната од Maks, 2 април 2012.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Полициските крајслери стари 12 години заминуваат од полицијата.

  МВР распиша тендер за набавка на нови 150 полициски возила со соодветна опрема за обнова на возниот парк, со што полициските единици ќе бидат помобилни и поефикасни.


  Возилата ќе бидат со дизел мотор, со моќност од 110 до 140 KW и со зафатнина од 1900 до 2300 кубни сантиметри.
  Единствен услов е висината на цената, во која треба да е пресметан вкупниот трошок. Најповолната понуда ќе се избира по јавно електронско наддавање.


  210-те крајслери и 30 теренски џипови, сите со бензиски мотор беа купени во 2000 година.
  Тоа беше последната набавка на полициски означени возила.
  Сите имаат поминато од 500 до 900 илјади километри. 40 веќе не се во возна состојба,
  а огромни трошоци за оние што се во возна состојба, но и за гориво.


  Јавниот повик е распишан на интернет страницата на Бирото за јавни набавки.
  За 42 дена ќе се знае со која марка возила ќе се поднови македонската полиција.
   
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Па редно беше да ги сменат. Музејска вредност добија крајслерите.
   
 3. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Да.:D
  Ајде да погодуваме која марка возила ке вози полицијата...
  Јас мислaм дека ке бидат некој модел на Фолксваген WV(Golf 5,6 Polo, Scirocco) или Bmw ;)
   
 4. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  BMW
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Волво. :D
   
 6. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  Со менталитетот на македонските џандари и тенкој да купат ке ги искршат за неколку години. Па толку да не се внимавало как осе вози или пак каде возат .. на патот дупка поголема од колата овие со со120 низ дупка , колата партали напраена ... па срамота е ова шо го прам македонската полиција ... мој совет до Госпожата Јанкуловка ко ке купува нови коли да бида тпојачан и ос титаниум,, оти одма ке ги сикршат овие македонски идиоти
   
  На Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Прво би требало патот да го средат за да не се кршат колите. А не само нивните, туку и нашите се прават партал.
   
  На Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 8. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Море југовци само за њима, па нека ги кршив колко сакав. Или 101 :)
   
 9. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  остај нашите , ти ко ке возиш и ко ке видиш дупка пробваш колку толку да ја заобиколиш така .. ам овие намерно ја исилува колата низ дупка и вика абе шо те боли државно е ...
   
  На Maks и Marick14 им се допаѓа ова.
 10. ScoobyDoo

  ScoobyDoo Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  386
  Допаѓања:
  677
  Конецно ке се менуваат историските крајслери... Најголем трошок на државата, како за гориво така и за одржување... Така и криминалците ке ги возат во нови коли.... :mad:
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели: