1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Поговорки за историјата

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Flyingbutterfly, 12 септември 2017.

 1. Flyingbutterfly

  Flyingbutterfly Нов член

  Зачленет на:
  12 септември 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ве молам ако некој од вас знае поговорки за историјата како предмет нека напише нема потреба од автор Фала
   
 2. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Поговорки за историјата како предмет?!
  Нема потреба од автор?!
  Просто е незамисливо поговорката да има автор, единствено што може е да ти се каже името на запишувачот на зборник каде што се наоѓа истакнатата поговорка. Пример: „Кој за ум, кој за св. Наум“ - поговорка која потекнува од охридскиот крај, запишана во „Зборник на б‘лгарски народни песни“ од Константин и Димитар Миладиновци. Толку!
  Е сега бидејќи не знам дали ти требаат цитати, афоризми или навистина народни поговорки, ќе ти наведам од сѐ по нешто.
  Знам виц еден :)
  1. Историјата е наука за мртвите, што ги измачува живите. - ама не е точно ова како констатација! Ова само во Македонија може да се каже...
  Друго...
  Џорџ Орвел го има кажано она што ни го прават на нас како нација веќе со векови: „ Најефективниот начин за уништување на луѓето е да се негира и уништи нивното сопствено поимање за својата историја.
  Тука ти е исто и Наполеон, што вели „Историјата ја пишуваат победниците“... најдобар доказ кои лузери сме ние како нација :) (не за џабе го избрав Зборникот на Миладиновци)
  Имаше уште една, ама не ми текнува од кого е... „Ние не создаваме историја, историјата нѐ креира нас“ - или е Мартин Лутер Кинг, или е Ганди, ама не ме држи за збор.
  И за крај, пак виц, оти навистина не ми текнуваат народни поговорки за историјава... сѐ некои цитати...
  Кратка хорор приказна според вистински настан: Понеделник.
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Flyingbutterfly

  Flyingbutterfly Нов член

  Зачленет на:
  12 септември 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Fala
   
 4. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  29
  историјата е наука од која треба да се учи за да не се повторуваат грешките од минатото. ама за МК тоа неважи :besen
   

Сподели: