1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Плата во приватни училишта за странски јазици

Дискусија во форумот 'Кариера' започната од snowbela, 29 септември 2013.

 1. snowbela

  snowbela Нов член

  Зачленет на:
  30 јануари 2013
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  12
  Здраво Црнобелковци:) Ме интересира дали знаете како се платени професорите по приватните училишта за странски јазици? Онака, да сте слушнале од некој или пак искуство.
   
 2. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  Затоа што во Скопје плачам 600 денари од час за англиски,значи месечно 2400 денари.Да речам дека истата професорка им предава и на уште пет луѓе,6×2400 тоа е 14400.Толку отприлика им е платата,сила до 15000.
  ;)
   
 3. ВинаНевина

  ВинаНевина Полноправен Член

  Зачленет на:
  26 мај 2017
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  68
  Јас живеам настрана од Скопје и на почеток имав лошо искуство како професор во приватно училиште по англиски јазик. Децата плаќаа по 1000 денари месечно за 6 часа, а јас добивав 225 денари по дете, од кои 25 денари беа персонален данок кој јас морав да го платам на крајот од годната. Имав 5 групи од по 5-6-7 деца и месечно платата ми доаѓаше по отприлика некои 6000 денари, што според мене беше мизерно. Станував наутро рано за да стигнам на час од 9 каде се задржував до 12, а потоа се враќав дома. После ручек, односно околу 16 часот имав повторно часови со групите, а навечер имав курсеви со повозрасни кои сакаа да научат Англиски за работа со компјутери или поради престој во Америка или Австралија. Профитот од овие курсеви го делевме 50-50 со газдарицата.

  Сакам да кажам дека газдарицава на училиштето каде што јас работев сакаше да ќари на мене како нова во тимот, значи се зваиси и од тоа како ќе ти се погоди. Но сепак беше многу добро искуство :)
   

Сподели: