1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Пишуваме на тема: Твојот ирис на моите очи

Дискусија во форумот 'Поезија и проза' започната од İncognito, 6 мај 2017.

 1. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
  Пишувајте:)
   
 2. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
  Ти си последна ѕуница во ноќта,
  и зеница на моите сништа,
  мој неискажан сјај,
  кој го украдов од ирисот на твоите очи,
  изрежан во саркофагот на зимата,
  да ги оживеам моите,
  со последниот здив на љубовта,
  кој ја избриша сета темнина,
  сето старо и труло во стеблото на моето постоење,
  ти си земја и вода,
  сонце и цела вселена,
  од кои не можам да се откажам,
  сега и засекогаш.
   
  На Iris* му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  1,299
  Живее ветрот врз рацете твои,
  закотвен за прстите, виори,измамува трепет,
  можам да ги почувствувам твоите дланки на моето лице,
  што не скржави со топлина за тебе.
  Живее светлината на бурата врз лицето твое,
  корали од оган,
  блескаат, па секнуваат,
  рефлексија на радост,
  наспроти ноќта темна.
  Пловам во зеленило од аквамарини
  кои ја заробиле сета убавина на морските длабочини,
  отсликувајќи во ирисот на твоите очи
  една слатка несоница
  и душа насмеана,
  од која се раѓаат мисли несврзани
  за да ја продолжат својата игра на зборови
  помеѓу два дрвореди.
   
  На İncognito и Prashina им се допаѓа ова.

Сподели: