Пинк (P!NK)

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
595
825
1,093
Алиша Бет Мур (анг. Alecia Beth Moore; родена 8 септември, 1979) e американска кантавторка, позната под уметничкото име Пинк (анг. Pink; стилизирано како P!nk). Таа го издала својот прв сингл, „There You Go“, на нејзиниот прв албум кој бил ориентиран на R&B музиката, Can't Take Me Home, во 2000 година преку издавачката куќа LaFace Records, кој освоил комерцијален успех. Нејзиниот втор студиски албум,Missundaztood, кој бил ориентиран на поп-рок музиката бил издаден во 2001 година и имал голем успех ширум светот.
Пинк го издала својот трет студиски албум, Try This, во ноември 2003 година, кој освоил помал комерцијален успех отколку претходниот албум, но сепак од него биле продадени повеќе од 3 милиони копии ширум светот, а песната „Trouble“ од истиот албум ѝ донела Греми награда на Пинк за Најдобра Рок Вокална Изведба. Нејзиниот четврт албум I'm Not Dead, е издаден во април 2006 година. Албумот вклучува повеќе хит синглови, како што се „Stupid Girls“, „U + Ur Hand“ и „Who Knew“. Песните „U + Ur Hand“ и „Who Knew“ се искачиле на 1 место на поп табелите. Нејзиниот петти албумFunhouse, е издаден кон крајот на октомври 2008 година. Во албумот се наоѓа познатата песна, „So What“. Во албумот се наоѓале и други три Топ 20 синглови: „Sober“, „Please Don't Leave Me“ и „Glitter in the Air“. На 15 ноември, 2010, таа ја издала својата прва компилација, Greatest Hits... So Far!!!.
Според Билборд, Пинк се наоѓа на 13 место на листата на најдобри артисти на декадната табела [1] и на #1 место на листата на поп артисти на декадната табела (2000–2009).[1] Пинк има освоено две Награди Греми, 5 MTV Видео Музички Наградии 2 Британски музички награди. До сега има продадено повеќе од 30 милиони албуми ширум светот. [2] Во 2010 магазинот Forbes Magazine, ја вброил Пинк како 27-та најмоќна позната личност, бидејќи заработила 44 милиони долари во периодот од јуни 2009 до јуни 2010 година.
И според мене има многу добри спотови и текстови ...
Кажете се што знаете во врска со незаменливата ПИНК ! (inlove)
Поздрав:

images.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Domino ^_^

Kowalsky

Полноправен Член
27 декември 2012
29
11
8
27
Kicevo
супер си дал вовед ,но не те разбирам што сакаш да кажеш со темава ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
супер си дал вовед ,но не те разбирам што сакаш да кажеш со темава ?
Темата е отворена во Музика > ИЗВЕДУВАЧИ.
Какво објаснување треба повеќе ?

Инаку слушам неколку песни од пинк .. Fking perfect и Try ми се омилени.

супер си дал вовед ,но не те разбирам што сакаш да кажеш со темава ?
Пишувајте си се за Пинк ...
Објавувајте ваши омилени песни од неа ,што мислите за неа, слики нејзини ,коментирајте ги :Нејзината кариера,животот,гласот,косата и мноогу други работи ...
Едноставно темава е за се во врска со Пинк ... :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@ and 84 sk_Y ^_-

Kowalsky

Полноправен Член
27 декември 2012
29
11
8
27
Kicevo
Добро сега те сфатив ама требало да пишиш дека е за Музика на пример јас помислис Пинк - Розево :) :igra