Патување со вашето домашно милениче

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Споделете ги вашите патувања со домашните миленичиња :D
Дали тоа ви било вистински одмор или не баш..
Колку пари потрошивте за тоа патување за миленичето?
Нешто повеќе кажете за пасошот..
И се` околку тоа.. btw. постирајте и некои места каде што е дозволено носење на миленичиња :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD and Aaliyah

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
Сакам годинава да си го земам кучето со мене,затоа што летово немаше ден а да не помислам на неа(inlove)
Само треба да се распрашам се околу вадење на пасошот.:rolleyes
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Сакам годинава да си го земам кучето со мене,затоа што летово немаше ден а да не помислам на неа(inlove)
Само треба да се распрашам се околу вадење на пасошот.:rolleyes
Исто и јас. Се изнаплакав без неа..:/
На ветеринар праша татко ми и му рекле дека за ефтини пари се вадел, а читав на интернет дека е многу долга постапката..
Треба крв да му се земе па да се пратела некаде на тестирање па да се чекаат резултати..после да се одлучи дали треба да се издаде пасош за кучето.. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
Исто и јас. Се изнаплакав без неа..:/
На ветеринар праша татко ми и му рекле дека за ефтини пари се вадел, а читав на интернет дека е многу долга постапката..
Треба крв да му се земе па да се пратела некаде на тестирање па да се чекаат резултати..после да се одлучи дали треба да се издаде пасош за кучето.. :D
Само ние си знаеме како ни било :trepka
И јас имам слушнато дека треба крв да се вади, ама си викам ај може не сум разбрала ко што треба :sram
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
За патувања кои подразбираат поминување преку граница, кучето мора да биде вакцинирано против беснило најмалку 3 недели пред тргнување на пат и мора да има вграден микрочип.(подетално за ова прашајте кај ветеринар) Исто така на кучето мора да му обезбедите пасош за домашни миленици на 2 јазика (мајчиниот и англиски). Пасошот може да го добиете кај ветеринар. :rolleyes
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Јас на претходното куче имав пасош, само не се сеќавам на ништо, по што бев многу мала и татко ми ги трчкаше тие работи... тогаш го носевме на одмор во Кушадаси, и бевме сместени во куќа, со голем двор и таму беше Туфи, го носевме и на плажата, се бањаше :) но само на една плажа го дозволуваа тоа, на другите на кои бевме беше забрането... имаше и други луѓе кои ги носеа своите миленици на плажата... :D
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Ако добро сум информиран, бараат 200 евра на граница ако го носиш кучето надвор од државата. Или тоа е само за Грција? :eek