Паричката се падна во...

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Денес е Бадник и во поголемиот дел од семејствата низ Македонијава се дели лепче со паричка, па кој како заврши со вечерата нека се пофали кај кого се паднала паричката. Бујрум. :rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and melpomena

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Ние не вртиме лепчиња со парички на Бадник ака Божик. Само за Василица. Си ги чуваме караорманските обичаи во Прилеп.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@, emzzy and WomanInRed

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Ние не вртиме лепчиња со парички на Бадник ака Божик. Само за Василица. Си ги чуваме караорманските обичаи во Прилеп.
Токму затоа напишав поголемиот дел бидејќи знам дека има и исклучоци. Вие од Прилеп и останатите градови кои делите за Василица, тогаш ќе си пишете во темава. Не е ограничена темава само за оние кои делат на Бадник. ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lepaa

Lollypop

Истакнат Член
26 декември 2012
251
197
143
И ние исто за Василица правиме лепче со париче ама секад ни е наместено на брат ми да му падне паричката :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sofija...

vitocorleone

Староседелец
27 јуни 2012
75
39
1,018
34
Паричката се падна во брат ми, и среќен е, и би требало да биде јас минатата година бев посреќен дури ја заслужив и оваа година ама ништо :place
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Кај нас денес се пали и огинот по маалските места и тогаш и паричка вртиме, во маалово мое секогаш паричката е 1 евро и еднаш ми се има паднато во 2001 и тогаш се деси конфликтот во државава :zelen и откако таму ке се испие греанаа ракија и вино си одиме сите по дома. Е сега кај мене дома никогаш ми се нема паднато, ни како мала не ми местеле паричка зш не ми било интересно тогаш, сега ми е интересно и ако вечер ако ми се падне незнам каква година би била оваа :zelen
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
У мене ке се падне знам да си напишу пред време : ) за Чакита диламо пеес грама лебче колко да не плаче папи папи..
..папи чуло бенга ми хаахахахаха
А ск смо троица, ссфе куќу и Господа петина : ) значи на пет дела, мали делови за Господа и куќу, а големи за нас
Ке ми сфетне паричка глеам гу ја работу, тато нашја некоју забегану арапску у нофчаник, мислу дека некој Афганистанац му гу даја, туј ке гу рокнемо у лебче, од тунајт она ке биде моја : )
Иначе кажа ви, цел живот се пада у мене, едн пту зареди 3-4 године по ред, иако сам најмал бија од увек hh мои никад не местиф,знам не су такфи
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Кај нас се падна во татко ми. Епа ај со среќа нека му е, не знам како е обичајот но мене ми останало дека во тој што ќе се падне паричката најмногу пари треба да носи дома годинава, ај за арно нека е :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and melpomena

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
У мене ке се падне знам да си напишу пред време : ) за Чакита диламо пеес грама лебче колко да не плаче папи папи..
..папи чуло бенга ми хаахахахаха
А ск смо троица, ссфе куќу и Господа петина : ) значи на пет дела, мали делови за Господа и куќу, а големи за нас
Ке ми сфетне паричка глеам гу ја работу, тато нашја некоју забегану арапску у нофчаник, мислу дека некој Афганистанац му гу даја, туј ке гу рокнемо у лебче, од тунајт она ке биде моја : )
Иначе кажа ви, цел живот се пада у мене, едн пту зареди 3-4 године по ред, иако сам најмал бија од увек hh мои никад не местиф,знам не су такфи
сигурно ти ја местат за да не им квичиш како најмал сигурно досадно им е да те слушаш :zelen
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Не е да се фалам, ама паричката не се падна во мене.:zelen Во куќата се падна. :showoffА баш си мислев дека и годинава ќе се падне кај мене. :rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati