Паради на гордоста | Црнобело Форум

Паради на гордоста

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,770
7,292
1,153
Big Sur
Во сабота, 26-ти јуни, ќе се одржи втората парада на гордоста во Скопје.
Да не го преправам текстот, ќе го копирам најбитното. Извадоците подолу се преземени од сајтот на Радио Моф.

Со почетен собир од 10 до 12 часот во Жена парк, па потоа со рута покрај Владата и до Школка во Градски парк, каде ќе се одржи и прослава, на 26 јуни ќе се одржи втората Парада на гордоста (Skopje Pride), овој пат под мотото „Вон ѕидовите“.
Организирана од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија, настанот ќе ги реафирмира надежите за посолидарно, похумано, поправедно општество. Односно, славење на слободата, различноста, прифаќањето и љубовта.
Според извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, уште пред десеттина дена одржале средба со министерот за внатрешни работи и добиле потврда за посветеноста која ќе ја има МВР, со цел да се обезбеди највисоко ниво на сигурност на сите учесници на парадата.
-------------------------
Годинава прајдот ќе го отвори претставникот на Евровизија, Васил Гарванлиев, по што ќе следат говори од активисти, а ќе има и музичка програма.

Дали некој е заинтересиран или ќе оди да даде поддршка? Јас се надевам дека ќе сум во можност да присуствувам.
Можеби за нас не делува ко нешто многу, но сигурна сум дека на LGBTQ+ луѓето ќе им значи многу што голем број луѓе ги прифаќаат баш онакви ко што се. А, не треба многу, само да не сме идиоти кон нив.
Сигурна сум дека ќе има некакви упади и испади од страна на супер-стрејт, хомофобична раја, но ако од тоа им расте половиот орган т.е. органче, нека. Нека се осетат видени и тие пошто нели, мора светот да се врти околу нивната мега хетеросекуалност.

Забелешка: Некако чинам ко да имаше слична тема, ама не успеав да најдам со 10-ина клучни зборови, така да, ако најде некој, пријавете линк да спојам. А, може и само било во темата за хомосексуалност. Ќе видиме. :)
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,230
5,748
1,683
Disco
Се кладиме дека нема да има никаков инцидент :) јас не сум слушнал никогаш за напад на pederi во хунзистан, има насилство во самите гејски кругови меѓусебно.

А на што тоа се горди?
Пример некој рандом стрејт да излезе на улица и да каже дека е горд дека е стрејт ќе го приберат со комбе.
Овие биле горди на што? Направиле нешто? Создале нешто?

Ама ај поарно да не почнувам.
Се надевам еден ден да има еден стоти дел од пажњата на медиуми за лица со ретки болести колку што има за гејој. Ама нема да има. Дур има групации кои служат да се пополни дневната гужва, да се гурнат под тепих реалните проблеми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,770
7,292
1,153
Big Sur
Имало полани довикувачи што сакале да кршат кичми, ама не дозволила полицијата. Имало и некој чича што им го нудел да го земат неговиот алат... супер ствар да направиш на геј парада за да докажеш дека си супер-стрејт. :D

Колку што знам, прајд останало од 60-ти кога било апла смртен грев да си било што освен што општеството сакало/прифаќало да си, па дошло ко начин да се поттикнат луѓето да се горди на тоа што се т.е. да не се срамат од себе.

Другово не знам... никој не брани човек да дојде до невладини организации, новинари и групи по нет што може да пишат и/или организираат било каков марш/протест за видливост на било која група. Треба само да се побара и преземе иницијатива. Ваљда на кој колку му е битно.
 

slunka

Нов член
27 октомври 2020
11
5
3
А клаџа? :rolleyes:

Не коментирам повеќе пошто имам изгубено многу пријатели поради сосема реални, рационални и common sense муабети.

Гордост по дифолт е за нешто што е постигнато, а не за тоа кој како бил роден. Што е следно парада на двометраши, ликови со сини очи или далтонисти? Пак да прашам што направиле? Се ебат во чмар и тоа е некое достигнување?

Си била на скуп на лица со ретки болести? Знаеш колку од нив, како мене уосталом, можат да "парадираат". Кои тоа невладини ќе платат пат и трошоци? И што со парадата како начин на изразување било што, власта ги заболе за некакви си паради. Имаше некои собири по Скопје на кои не можев да одам, медиуми никаде, власта никаде, таа типката претседник што е убаво зборуваше среќа имаа ставено видео на Јутјуб да се види, беа некои 200-250 раја, барем оние кои се физички во состојба да одат или пак се блиску во Скопје. И нивни родители, пријатели и роџаци ваљда.

Просење пари по нет и по локални телевизии, земање кредити, хипотеки, позајмување пари од сомнителни лица, позајмувања од роџаци и пријатели, молење по доктори да се смилуваат, молење по фонд за пари за лечење, секојдневен терет за најблиските.........што од тоа го прават гејовите? Ништо. Еден од нив (пасивен) беше и премиер.
Една другарка од Битола продадоа стан за да можат да се носат со трошоците пошто никаква помош од никаде. А таа е меѓу главните во здружението за ретки болести.

Позната ми е темава а тебе не ти е, не знам како можеш така рандом "нек си бараат новинари и невладини" а не знаеш дека тоа било пробувано 5000 пати откако постојат здруженијава. Нема интерес меѓу раја и тоа е.
Кога беше пастирот го скратија буџетот за ретки болести за три пати сега овие нешто поправија колку толку ама ни од далеку нема ни за секој 10-ти страдалник од овие болсети и синдроми.

На кој му е битно???????? Ајде ќе премолчам пак овој пат. Нек си е*е матер све. Медиуми сакаат да продаваат весници да им се гледаат вести, со долги и широки муабети и снимки од геј-паради тоа ќе го постигнат поради поларизирачката улога на таа тема.
За луѓе кои живеат пекол секој ден, нема да се продаде ниту еден весник, нема да се гледа ниту една емисија.
Има понекогаш емисии за тешки социјални случаи и тоа е одлично, но е капка во море.
Добро е да се знае кои се приоритетите.

Настрана ивалиди на трудот, кои ги има околу 110К кои изгубиле здравје на работно место а никогаш никаде не се споменуваат и уште којзнае колку категории граѓани. Скопје додека бев-пост оперативно во градска карши беше тридова медицина, секакви лица без раце нозе очи со гангренозни прсти што све немаше...Ама не се телевизични. Луѓе гледајќи ги нив на вести хипотетички ќе му се расипе уживањето во грав со ребра за ручек.
Prvo se izvinuvam nemam kirilica na telefon, mozhe I toa kje go uvredi tvoeto ego do nebo.
Znachi vaka, toa shto ti si imash nekoi probelmi so sebe ili ne znam kogo te molam ne go manifestiraj preku homofobichni komentari I navredi, mozhebi ne si svesen spored toa shto go chitam deka si nekulturen do 100ka. Vtoro jas sum gej, I stvarno ne gledam zashto treba jas na TEBE LICHNO da ti se pravdam so kogo spijam vo nokjta, ili kako se chuvstvuvam ili pak mozhebi sakash da ne snema, mozhebi ti ja zemav devojkata shto tebe ti se svigja, I'm sorry a toa shto meshash bolesrti I homoseksualnost, se izvinuvam ama vaka: na sledniot ton kje bide 19:37, 19 Juni 2021, ili 21vi vek, I te molam nemoj so tie prichi za deca od prvo oddelenie. So koe pravo imash ti mene da me vregjash kako poedinka vo ovoj svet za toa kogo sakam?
Jas ti kazhuvam neshto za toa deka ti mozhe sakash Coca Cola povekje od Fanta?
I bi sakala da gi zamolam administratorite na forumot da ti gi izbrishat komentarive polni so omraza, ne pochit sprema lgbtq zaednicata I homofobijata. Te molam zadrzhi gi za sebe za moderen chovek shto mislam deka treba da si bi trebalo da imash malku po empatichen I so povekje razbiranje mindset
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,770
7,292
1,153
Big Sur
Јас само ќе повторам дека самите форумски правила не толерираат говори на омраза. Едно е давање критика и поостро мислење, друго е „што постигнале геј луѓето со карање у чмар“... да ми простите на францускиов, така да мислењето на @Outrider ќе го едитирам и префрлам во нова тема каде може да се зборува за лицата со ретки болести и нивните права т.е. lack thereof во земјава.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,230
5,748
1,683
Disco
Prvo se izvinuvam nemam kirilica na telefon, mozhe I toa kje go uvredi tvoeto ego do nebo.
Znachi vaka, toa shto ti si imash nekoi probelmi so sebe ili ne znam kogo te molam ne go manifestiraj preku homofobichni komentari I navredi, mozhebi ne si svesen spored toa shto go chitam deka si nekulturen do 100ka. Vtoro jas sum gej, I stvarno ne gledam zashto treba jas na TEBE LICHNO da ti se pravdam so kogo spijam vo nokjta, ili kako se chuvstvuvam ili pak mozhebi sakash da ne snema, mozhebi ti ja zemav devojkata shto tebe ti se svigja, I'm sorry a toa shto meshash bolesrti I homoseksualnost, se izvinuvam ama vaka: na sledniot ton kje bide 19:37, 19 Juni 2021, ili 21vi vek, I te molam nemoj so tie prichi za deca od prvo oddelenie. So koe pravo imash ti mene da me vregjash kako poedinka vo ovoj svet za toa kogo sakam?
Jas ti kazhuvam neshto za toa deka ti mozhe sakash Coca Cola povekje od Fanta?
I bi sakala da gi zamolam administratorite na forumot da ti gi izbrishat komentarive polni so omraza, ne pochit sprema lgbtq zaednicata I homofobijata. Te molam zadrzhi gi za sebe za moderen chovek shto mislam deka treba da si bi trebalo da imash malku po empatichen I so povekje razbiranje mindset

Освен п***р, дали си и дислексичен или Аспергер?
Јасно и гласно напишав дека нема евиденција за да хомосексуализмот се смета за болест. Да ти преведам, не е болест.
Но, хомосексуализмот со себе носи ихнерентни ризици за лицата кои се припадници на таа сексуалност.
Од далеку поголема склоност кон убиства, самоубиства, обиди, дрога, алкохол, семејно насилство и што све не.
Сето тоа фино и лепо беше аргументирано со линкови.

Меѓу кои и оној од хомо скупот во САД каде буквално илјадници педери се ебеа јавно, на сред град, на сред бел ден, пред полиција, пред минувачи, жени, деца.
Појак репрезентативен примерок амин.

Имам роџак кој е бисексуалец и пак сега ме избегнува пошто му реков дека ако продолжи вака ќе закачи ХИВ еден ден, да престане со Грајндер туку да си најде дечко за сериозно и да биде во моногамна врска, не само од морално-етички туку чисто прагматични, здравствени и психички причини.

А за бришење, кој си ти бре к*р фактор да кажуваш што е за бришење? Дај да видиме кои се тие постови со омраза?
Ако реалноста ти е навредлива тогаш барај си чаре да ја избегнеш некако, хаш, мара, џин-тоник, смек, било што.
Се регнал некој п***р и одма да брише и цензурира. Типично и очекувано поведение.

Да, имам проблеми, но ниту еден проблем не е во рангот на примање к*р во дебело црево, сисање по нужници, букаке на сред улица, грајндерисување и остали поведенија типични за извесна популација.

Знаеш што е хомофоб? Хомо на латински е човек а фобија е страв. Значи тој поим преведен е страв од луѓе. Правилно би требало да употребувате хомосексофобија. Види види си го присвоиле поимот човек бе...ццц...
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,311
1,941
1,133
А зошто воопшто сексуалната одредба треба да биде нешто за да се добијаат некои права? И за кави права воопшто се заборува? Некој ги шврка со стапче по газот и му кажува НЕМОЈ СО МАЖ или НЕМОЈ СО ЖЕНА?
Мислам кого го боли стојко кој со кого се `работи`?!
Кој му забранил?
Кој ги спречил?
На кого му е гајле?
Какви права бараат? Значи не се во ништо обесправени.
И да, убаво праша @Outrider , на што се горди бе?
Ај геј, лезбејка ајде па и некако можам да дигестирам, ама трансродови бе... ?! Сериозно?! Некои фрикови кои решиле секој ден да им биде Прочка и карневал?
И на тоа ли треба да се биде горд?
Не ги осудувам, не ги ни мразам, не ги ни подржувам...
Кој што сака нека си прави....
Ама тогаш ајде и ние како стрејт по сексуална определба да бараме некои права?
Не ми е јасно во кој дел и во кој аспект од животот се обесправени?
Сигурно работат, и тоа не влијае на нивниот квалитет во работата...
Ене Брнабиќ е премиер...а на кого му е битно дали е геј или не?
Зошто тоа мора да се потенцира?
Педери и лезбејки имало од кога постои човештвото и ќе има се` дури постои светов... дури хомосексуалноста ја има и кај некои животни...
Ама зошто се фаворизира? Зошто се потенцира? Зошто се форсира?

Ништо...
Следно ние да направиме стрејт парада...и да покажеме дека и ние сме горди? А?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,770
7,292
1,153
Big Sur
Ама PRIDE e акроним од Promote Respect, Inclusion, and Dignity for Everyone и/или Personal Rights in Defense and Education. Пред да настанат движењата во 60-ти, не било како сега (surprise surprise) и ако се дознаело дека си геј, луѓето биле тепани ко магариња не само од страна на обична раја, туку и од страна на полицијата. Ги напаѓале по улици, барови, дома, ги бркале од работни места, итн. Епа PRIDE биле групи на геј луѓе и луѓе што ги прифаќале и се труделе да помогнат кога некој го јадел стапот (пошто зошто ќотек???).
Во чест на тоа останува името прајд и прераснува во тоа да не се срамат од тоа што се, туку да се горди себе (не гледам лошо во тоа секој човек да е горд на себе) и на прогресот што е постигнат низ годините.

За другото само ова ќе го оставам овде.
1624657519628.png

И да, секако секој е слободен да си организира настан ако има доволно луѓе што сакаат да појдат.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,230
5,748
1,683
Disco
Ама PRIDE e акроним од Promote Respect, Inclusion, and Dignity for Everyone и/или Personal Rights in Defense and Education. Пред да настанат движењата во 60-ти, не било како сега (surprise surprise) и ако се дознаело дека си геј, луѓето биле тепани ко магариња не само од страна на обична раја, туку и од страна на полицијата. Ги напаѓале по улици, барови, дома, ги бркале од работни места, итн. Епа PRIDE биле групи на геј луѓе и луѓе што ги прифаќале и се труделе да помогнат кога некој го јадел стапот (пошто зошто ќотек???).
Во чест на тоа останува името прајд и прераснува во тоа да не се срамат од тоа што се, туку да се горди себе (не гледам лошо во тоа секој човек да е горд на себе) и на прогресот што е постигнат низ годините.

За другото само ова ќе го оставам овде.
Отвори ја прикачената датотека 34697

И да, секако секој е слободен да си организира настан ако има доволно луѓе што сакаат да појдат.

На локални јазици се нарекува парада на "гордоста" што значи дека англискиот акроним важи само за англофони земји, ако не е афтер д факт нешто, али ајде.
Се гордеат со нешто што направиле некои пред некое време (пола век) на никаков начин поврзани со рандом гејој од хунзистан во 2021? Тоа е малку така...спаѓа во извесна категорија :)
Срби кои се гордеат со Гаврило Принцип се забегани но гејој кои се гордееле со некои борци за pederski pravdini од времето на The Doors се ок.

Знаеш дека био-еволуциски во фирмвер имаме вродена одвратност кон хомоеротски ситуации?

На тоа парадата ќе има 99% стрејт од секакви организации, невладини, амбасади и 3-4 геја, на Коче ќе му треба помош да го држи транспарентот ако е со две дршки, ќе мора некој стрејт да му помогне.
 
  • Haha
Реакции: MoonFairy

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,311
1,941
1,133
На локални јазици се нарекува парада на "гордоста" што значи дека англискиот акроним важи само за англофони земји, ако не е афтер д факт нешто, али ајде.
Се гордеат со нешто што направиле некои пред некое време (пола век) на никаков начин поврзани со рандом гејој од хунзистан во 2021? Тоа е малку така...спаѓа во извесна категорија :)
Срби кои се гордеат со Гаврило Принцип се забегани но гејој кои се гордееле со некои борци за pederski pravdini од времето на The Doors се ок.

Знаеш дека био-еволуциски во фирмвер имаме вродена одвратност кон хомоеротски ситуации?

На тоа парадата ќе има 99% стрејт од секакви организации, невладини, амбасади и 3-4 геја, на Коче ќе му треба помош да го држи транспарентот ако е со две дршки, ќе мора некој стрејт да му помогне.
Па да ти кажам тие 99% што се стрејт и што ќе се појават таму од други причини се поголеми давајгази и педери од самите 3-4 геја таму :D :D,