Отстранување на бемки

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,374
1,871
1,123
Веќе некое време се двоумам да ја отворам темава..видов немаше никаква тема поврзана со бемки.
Дали некој од вас отстранил бемка или е запознаен со отстранување на бемки?
Сум читала многу по форуми и секакви страници дека може отстранувањето да биде многу ризично. Имало ласерско, со операција и со мачкање со некои масти притоа бемката се сушела и паѓала...
Споделете мислења.
 
  • Like
Реакции: Marick14

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
колку што знам не треба да се отстрануваат бемките. :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Демек ако отстраниш бемка ќе заболиш од рак. Бар така имам чуено.
Зависи каква ти е бемката. Иначе, можеш рак да добиеш од сонце.

Се посетува прво стручно лице, кој ќе ти каже каков третман ќе имаш и дали воопшто смееш да ја отстраниш. Гледав документарец посветен на бемки, нивен третман и отстранување, со заклучок дека повеќето смеат да се отстранат.
 
  • Like
Реакции: emzzy

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,490
1,123
Скопје
Веќе некое време се двоумам да ја отворам темава..видов немаше никаква тема поврзана со бемки.
Дали некој од вас отстранил бемка или е запознаен со отстранување на бемки?
Сум читала многу по форуми и секакви страници дека може отстранувањето да биде многу ризично. Имало ласерско, со операција и со мачкање со некои масти притоа бемката се сушела и паѓала...
Споделете мислења.
Ако после извршен преглед на бенките од вашето тело не е утврдено дека се ризични по вашето здравје тогаш нема потреба истите да се отсранат. Но доколку од естетски причини го сакате тоа, постои лесен начин да се направи.
Но јас сметам дека бемките изгледаат многу привлечно, лично имам многу бемки и не ми сметаат, се грижам дополнително околу нив, се трудам да не ги изложувам на сонце или воспалувам и досега сум немала проблем.
А на една моја другарка за некоја потенцијално ризична бемка и рекоа дека би требало да ја отсрани па тоа и го направи на многу едноставен начин, со кратка операција, без последици или задржување во болница. По вадењето се мачкаше со вообичаена крема за да не и останат лузни и тоа е тоа.
 
  • Like
Реакции: Legioner and emzzy

Natenceto

Истакнат Член
6 март 2012
1,029
1,193
423
Скопје
Подобро да се информираш од некој поискусен лекар, знам дека се остранува со операција, но дали боли и дали е ризично незнам.
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,374
1,871
1,123
Читав многу за отстранувањата ама сакав да видам дали сте имале некакво искуство или знаете некој што отстранил... :/​
колку што знам не треба да се отстрануваат бемките. :)
Си спомнал подолу за појава на рак..
Ако е бемката заболена и се изложува на сонце или се допира можна е појава на рак, а на тие обични бемки-ништо не им е :)
 
  • Like
Реакции: The Tramp

karen

Нов член
17 јуни 2012
24
14
3
cloud number 9
мислам дека има опција да се отстранат бемки. јас знам луѓе кои отстраниле. е сега секако дека пред тоа мора да се консултираш со специјалист кој се ќе ти објасни што и како иде. еве нешто што најдов по нетов http://www.dermamedika.com.mk/dermato.swf
 

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
29
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Емче баба ми ми имаше напраено некој препарат за пегиве многу успевало ама јас не сакам да ми се остранет пегиве а бил многу ефикасен....