Откривање на полот во 6-тата недела од бременоста - теоријата на Рамзи | Црнобело Форум

Откривање на полот во 6-тата недела од бременоста - теоријата на Рамзи

MajkaMuNaMarko

Истакнат Член
18 февруари 2020
28
15
103
35
Како дел од една од апликациите кои ги користам за следење на бременоста, ме привлече тема на тамошниот форум - Тест на Рамзи, прикачете слика од вашето ехо во 6тата недела од бременоста (најдоцна до 9та) и ќе ви го откриеме полот на детето.

Теоријата на Рамзи тврди дека има од 97 до 99 отсто точност во предвидувањето дали ќе имате син или ќерка врз основа на тоа каде е поставена плацентата во матката уште во 6. недела од бременоста.

Важно е ехото да е направено абдоминално.

Ова е некој приказ од тоа како може да се процени дали е момче или девојче.

Секако, методот на Рамзи не е 100% точен, но честопати успева да ја потврди претпоставката.

Може да пробаме, да пуштате сликички тука од вашето ехо, па да погодуваме :)
 

Прикачувања

 • 5yuM2BanuBpPKRB0paqF11nKu1rYRqDK_lg.png
  5yuM2BanuBpPKRB0paqF11nKu1rYRqDK_lg.png
  202.2 KB · Прегледи: 8
 • abdominal-f60703e.jpg
  abdominal-f60703e.jpg
  48.1 KB · Прегледи: 8
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,987
7,437
1,153
Big Sur
Има доста „старински“ методи што сум слушнала за полот, како дали го носиш ниско или високо, на која страна спиеш, дали ти е сува или помасна кожата... За точни, не знам колку се.
Мене мајка ми ме носела ниско (што се смета предзнак за момче, но ок, знаеле дека сум девојче) т.е. толку ниско, што бабицата ѝ рекла дека може да ми ја напипа главата и дека ќе се породи без да сети. Кутрата се пораѓала 30+ часа и на крај завршила со царски рез пошто „главата“ всушност ми бил газот и сум била сосема погрешно наместена. :D
Но добро, тоа била медицината во златни 90ти. :D
Не знам колку има бремени овде (ако има нека се јават), но баш ме интересира дали си прикачила и дали ти погодило? :)
 
 • Ми се допаѓа
 • Haha
Реакции: MajkaMuNaMarko and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,331
5,840
1,683
Disco
Има доста „старински“ методи што сум слушнала за полот, како дали го носиш ниско или високо, на која страна спиеш, дали ти е сува или помасна кожата... За точни, не знам колку се.
Мене мајка ми ме носела ниско (што се смета предзнак за момче, но ок, знаеле дека сум девојче) т.е. толку ниско, што бабицата ѝ рекла дека може да ми ја напипа главата и дека ќе се породи без да сети. Кутрата се пораѓала 30+ часа и на крај завршила со царски рез пошто „главата“ всушност ми бил газот и сум била сосема погрешно наместена. :D
Но добро, тоа била медицината во златни 90ти. :D
Не знам колку има бремени овде (ако има нека се јават), но баш ме интересира дали си прикачила и дали ти погодило? :)

За мене имале и алтернативно име ако испадне женско (Андреа :frantic ) ама јас сум роден во времето на Југославија (може технички си и ти) и сум излегол релативно лесно со отворени очи, little curious git as ever :D
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

MajkaMuNaMarko

Истакнат Член
18 февруари 2020
28
15
103
35
Има доста „старински“ методи што сум слушнала за полот, како дали го носиш ниско или високо, на која страна спиеш, дали ти е сува или помасна кожата... За точни, не знам колку се.
Мене мајка ми ме носела ниско (што се смета предзнак за момче, но ок, знаеле дека сум девојче) т.е. толку ниско, што бабицата ѝ рекла дека може да ми ја напипа главата и дека ќе се породи без да сети. Кутрата се пораѓала 30+ часа и на крај завршила со царски рез пошто „главата“ всушност ми бил газот и сум била сосема погрешно наместена. :D
Но добро, тоа била медицината во златни 90ти. :D
Не знам колку има бремени овде (ако има нека се јават), но баш ме интересира дали си прикачила и дали ти погодило? :)
Прикачив :) Ќе ве известам за некој ден дали ми погодија. Вака според докторката да :) чекам резултати од НИФТИ па ќе знам :)
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

MajkaMuNaMarko

Истакнат Член
18 февруари 2020
28
15
103
35
Има доста „старински“ методи што сум слушнала за полот, како дали го носиш ниско или високо, на која страна спиеш, дали ти е сува или помасна кожата... За точни, не знам колку се.
Мене мајка ми ме носела ниско (што се смета предзнак за момче, но ок, знаеле дека сум девојче) т.е. толку ниско, што бабицата ѝ рекла дека може да ми ја напипа главата и дека ќе се породи без да сети. Кутрата се пораѓала 30+ часа и на крај завршила со царски рез пошто „главата“ всушност ми бил газот и сум била сосема погрешно наместена. :D
Но добро, тоа била медицината во златни 90ти. :D
Не знам колку има бремени овде (ако има нека се јават), но баш ме интересира дали си прикачила и дали ти погодило? :)
Погодено! :D
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

NewMommy

Нов член
17 ноември 2020
5
6
3
28
20201117_092443.jpgajde mamichki da vidam shto mislite za moeto bebche
 
Последна промена од модератор:
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,987
7,437
1,153
Big Sur
 • Ми се допаѓа
Реакции: NewMommy

MajkaMuNaMarko

Истакнат Член
18 февруари 2020
28
15
103
35
 • Ми се допаѓа
Реакции: NewMommy