Онлајн продавање

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Вака луѓе, сакам да продавам сувенири на интернет, но немам појма како идат тие работи. Ако може некој поупатен да ми објасни. Дали некој има познавање со Moneybookers (Skrill) како да напраам акаунт за да ми стигаат тука пари, па сметки у банка и тие постапки како идат? И на кои сајтови можам да продавам? Знам на Ибеј можело само со Пајпал но тоа чудо сеуште го нема у МК. Труп сум невиден за овие работи. :eek:

ени хелп? |-(
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Какви сувенири продаваш? Јас сум заинтересиран. Стави слики тука или по ПП.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Какви сувенири продаваш? Јас сум заинтересиран. Стави слики тука или по ПП.
Ти пратив ПП.
А ова знаеш како одат работите за правење акаунти на Манибукерс, поврзување со сметката од банка итн. ?
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Може да си отвориш PayPal account. (wasntme)
Малце е комплицирано, ама може. ;)
Но Пејпал сеуште не е достапен за Македонија.
Читам по форумиве Манибукерс/Скрил бил добар, па сега не знам и јас што да правам, прво да се информирам добро што-како треба, па после ќе напраам акаунт некаде.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Но Пејпал сеуште не е достапен за Македонија.
Читам по форумиве Манибукерс/Скрил бил добар, па сега не знам и јас што да правам, прво да се информирам добро што-како треба, па после ќе напраам акаунт некаде.

Ќе ставиш за Хрватска или Словенија, кога ќе ти побара држава. Знам луѓе што имаат PayPal account, може да се отвори.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Ќе ставиш за Хрватска или Словенија, кога ќе ти побара држава. Знам луѓе што имаат PayPal account, може да се отвори.
А адреса ко ќе ми бара такви ствари, ќе морам да ја пишам пак мојата. И?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
А адреса ко ќе ми бара такви ствари, ќе морам да ја пишам пак мојата. И?

Откако ќе отвориш акаунт на страната на пејпал, за да си направиш пејпал на картичката ќе ти бара основни информации за тебе, ќе напишеш се како што е освен за држава на пример Хрватска ќе ставиш, и после тоа, ке дојде делот за информации за картичката, кои нема да ги ставиш, ќе го рипнеш тој дел. На картичката треба да имаш 100 денари, само толку. Ова направено е со дебитна, веројатно може и со кредитна. После, мислам дека се идеше на withdrawal, не се сеќавам добро, гарант ќе се снајдеш. И после, ќе идеш на страната од кај што ти е картичката, на пример Тутунска, и таму треба да имаш акаунт отворено, па има опција за пејпал, таму ќе ги пишеш информациите од картичката.
Ако се сеќавам добро. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Мортидо

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Откако ќе отвориш акаунт на страната на пејпал, за да си направиш пејпал на картичката ќе ти бара основни информации за тебе, ќе напишеш се како што е освен за држава на пример Хрватска ќе ставиш, и после тоа, ке дојде делот за информации за картичката, кои нема да ги ставиш, ќе го рипнеш тој дел. На картичката треба да имаш 100 денари, само толку. Ова направено е со дебитна, веројатно може и со кредитна. После, мислам дека се идеше на withdrawal, не се сеќавам добро, гарант ќе се снајдеш. И после, ќе идеш на страната од кај што ти е картичката, на пример Тутунска, и таму треба да имаш акаунт отворено, па има опција за пејпал, таму ќе ги пишеш информациите од картичката.
Ако се сеќавам добро. :D
Викаш нема да има проблем ако ја стам Хрватска или Словенија? Познаваш некој кој имал искуство, дали подигнувал пари без проблем?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Викаш нема да има проблем ако ја стам Хрватска или Словенија? Познаваш некој кој имал искуство, дали подигнувал пари без проблем?
Пер ја имам познаници кои земаа пари од странство, ама колку шо знам ни пејпол ни манибукерс ништо не користеа туку директно си ги префрлаа преку вестерн-јунион и ги вадеа за 2-3 часа.