Омнивори vs. Хербивори

Кој е вашиот начин на исхрана?

  • Сештојад

  • Вегетаријанец

  • Веган


Резултатите се видливи откако ќе гласате.

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Па еве сама кажуваш дека од месо се здебелува, тогаш зошто мислиш дека е здраво и треба да се јаде?
Ако според ова што си го напишала заклучиме дека месото не е здраво, тогаш зошто лекарите ве убедуваат да јадете месо? Зарем нешто не ви штима тука?
Се да се јаде умерено треба за да не се накачи килажа а треба да се раде ради мрсното поготово риба,здрава е
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Се да се јаде умерено треба за да не се накачи килажа а треба да се раде ради мрсното поготово риба,здрава е
Зошто мислам дека немаш свое мислење туку ги копираш родителите, школото и оние кои по ТВ говорат дека белото месо е здраво .. ?
Како може мрснотијата од месото да е здрава кога ти се лепи за крвните садови, ги запушува и го намалува протокот на крв во организмот, потоа ти прават операции т.е. bypass ..
Доколку сакаш здрави мрснотии бујрум на бадеми, ореви, суви печурки.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Зошто мислам дека немаш свое мислење туку ги копираш родителите, школото и оние кои по ТВ говорат дека белото месо е здраво .. ?
Како може мрснотијата од месото да е здрава кога ти се лепи за крвните садови, ги запушува и го намалува протокот на крв во организмот, потоа ти прават операции т.е. bypass ..
Доколку сакаш здрави мрснотии бујрум на бадеми, ореви, суви печурки.
Мое мислење и да некои не јадат месо ради причини,нивно право,на некои им смета мрсното или ради здравствени проблеми
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Мое мислење и да некои не јадат месо ради причини,нивно право,на некои им смета мрсното или ради здравствени проблеми
Тоа е факт дека мрснотијата од месото се лепи за крвните садови, а не дали му смета на некој или не ...
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Тоа е факт дека мрснотијата од месото се лепи за крвните садови, а не дали му смета на некој или не ...
Па дедо ми и старите луѓе викаат дека таму кај што нема доволно воздух,тие што одат на високите врвови,планини тие луѓе јадат мрсно,за да не им биде ладно,за да издржат од студот
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Па дедо ми и старите луѓе викаат дека таму кај што нема доволно воздух,тие што одат на високите врвови,планини тие луѓе јадат мрсно,за да не им биде ладно,за да издржат од студот
Па тоа ти го велам де, дека ова не е тое лично мислење (произлезено од твои истражувања и размислувања) туку од тоа што вели баба, дедо, комшиите, докторите на визита на канал 5 и тако даље ...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@BioTrpe, @malo и сите останати во темава, коментари кои се граничат со лични навреди нема да ви бидат толерирани. Дискутирајте без да се трудите да бидете интересни со навредите. Нити е некој убиец нити е прифатливо мајки и сестри да споредуваш со крави и овци.

И не ме цитирајте да ми докажувате оти одма ќе ви биде избришано мислењето, нема да ви одговорам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Ако некој пие млеко и јаде јајца а не јаде месо не значи дека истиот е убиец, исто ко што вие ако сте вегани не треба да го отупите врз другите што се месојади или вегетеријанци.
Ти @BioTrpe како некој што е сештојад или бил сештојад и истиот свесно некогаш правел убиства и ја јадел меструацијата на кокошките, како сега наоѓаш право да збориш да убијците?
nnnnn.JPG